Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Arhigraph
Subiect Autor

Comanda pt Leon ST cu "amanare de productie" de 5 sapt !!!!!

27 Ian 2015, 19:32

Salutare tuturor.
Ma aflu intr-o situatie f neplacuta in sensul ca, pe data de 3.12.2014 am dat comanda pt un Leon ST cu termen de livrare de 8 saptamani.
Mi s-a spus ca se va fabrica in saptamana 5, acum fiind sapt 7 si am facut mai multe demersuri sa vad daca a intrat in productie. Dupa citeva zile de amanari si tergiversari, mi s-a transmis verbal ca masina mea are o "amanare de productie" de 5 (cinci) saptamani !!!!
Am de gand sa ii "deranjez" pe cei responsabili asa nu imi fac si ei mie.
Ce ma sfatuiti sa fac si care sant mijloacele de de "atac" intr-o asemenea situatie?

gabidragomir75

Re: Comanda pt Leon ST cu "amanare de productie" de 5 sapt !!!!!

27 Ian 2015, 20:05

Arhigraph scrie:
Salutare tuturor.
Ma aflu intr-o situatie f neplacuta in sensul ca, pe data de 3.12.2014 am dat comanda pt un Leon ST cu termen de livrare de 8 saptamani.
Mi s-a spus ca se va fabrica in saptamana 5, acum fiind sapt 7 si am facut mai multe demersuri sa vad daca a intrat in productie. Dupa citeva zile de amanari si tergiversari, mi s-a transmis verbal ca masina mea are o "amanare de productie" de 5 (cinci) saptamani !!!!
Am de gand sa ii "deranjez" pe cei responsabili asa nu imi fac si ei mie.
Ce ma sfatuiti sa fac si care sant mijloacele de de "atac" intr-o asemenea situatie?

Eu am așteptat pentru Seat Cordoba,din Octombrie 2008 pina in 23 Ianuarie 2009.

gamer555
ClubSEAT Admin

27 Ian 2015, 20:57

Din pacate nu poti face prea multe, totul tine de fabrica care la randul ei depinde de distribuitori piese si asa mai departe... Pana la un punct poti anula comanda dar nu cred ca vrei sa o iei de la capat...

Asteptare usoara

bertzi43
B-82-AJS

27 Ian 2015, 21:21

cum zice si gamer nu poti face prea multe,doar sa anulezi comanda si sa iei ceva din stocul unui dealer ca sa scurtezi timpul de asteptare insa nu cred ca te coafeaza(poate ai ales ceva optionale preferentiale)
insa poti face ceva presiuni poate mai obtii ceva discounturi suplimentare pentru neplacerea creata sau ceva bonusuri(vreun set de presuri,roti,alarma,breloace,etc :tongue )scutire de taxele de inmatriculare

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Arhigraph
Subiect Autor

27 Ian 2015, 21:29

Am vb cu dealerul, iar oferta a fost ca imi poate vinde de pe stoc orice masina vreau la pret fara nici un fel de adaos, adica pret de fabrica.
Problema e ca tot ce au la 184 cai dsg cum e comanda mea, este varianta x-perience cu navigatie si tot felul de alte dotari care nu ma intereseaza si e cu aproape 3 mii de euro mai scumpa decat FR ul pe care l-am comandat eu.
Am sa le fac adresa oficiala in care le cer sa imi motiveze intarzierea. Eu cred ca au bagat alte comenzi in fata, pt ca probabil considera ca romanii sant mai prosti si inghit orice....

Cosmin
Admin

27 Ian 2015, 21:52

Arhigraph scrie:
Eu cred ca au bagat alte comenzi in fata, pt ca probabil considera ca romanii sant mai prosti si inghit orice....

Ma scuzi, dar nu ma pot abtine sa nu rad :D :D :D :D

Serios? Ca la coada la salam in '86? S-au dat rudele alea mai bune "pe sub mana" si pulimii i s-a dat ce a ramas? :D :D Imi pare rau sa iti spulber filmul, insa la fabrica acolo nu iese unu' la poarta din 10 in 10 minute sa intrebe: "Care ai mai venit ma cu comenzi? Germania? Da? Hai in fata.. Romania? Du-te la coada, nu vezi ca e plin aici? Lasa ca voua nu va trebe 180 de cai si dsg..."

Exista un sistem informatic care gestioneaza comenzile plus un intreg sistem logistic care se asigura ca optionalele comandate de tine ajung pe masina ta si nu a altuia.

Revenind la ce ai zis, da, romanii SUNT prosti si INGHIT orice. Ce ai inghitit tu e contractul pe care l-ai semnat. Citeste cu atentie ce scrie acolo, mai ales paragrafele referitoare la intarzieri.

Asteptare usoara! :hi
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Arhigraph
Subiect Autor

27 Ian 2015, 21:59

Lasa povestile cu megasistemul lor informatic de cacao. Acum 2 sapt aparea pe sistemul lor informatic f performant ca masina mea e fabricata si ajunsa la Curtici, dar ce sa vezi nu avea serie de sasiu. Cand a sunat sa se intereseze, ce sa vezi... o eroare in rahatul lor de sisem informatic. Orice sistem informatic poate "suferi alterari" mai mult sau mai putin intentionate.
Sant la a treia masina noua cumparata si stiu f bine cum merg treburile.

BrasovBogdan

28 Ian 2015, 01:07

Arhigraph - Acesta ar fi un motiv sa anulezi comanda si sa lansezi alta ; un ST Cupra 280 : -)
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;

gamer555
ClubSEAT Admin

28 Ian 2015, 01:10

Partea asta nu ai mai spus-o. Chiar si asa nu cred in ideea ca o fi vrut vreun smecher fix masina ta si tie sa iti comande alta, asta o poate face doar dealerul pe plan local fara implicarea fabricii. Dar din nou, eu vorbesc aici fantezii scenarii imposibile. Mai e varianta cu accident la transport care intarzie livrarea dar la care din nou nu vreau sa te gandesti...

Asteapta 5 sapt si asteapta sa se termine totul...

dan.nistor

28 Ian 2015, 02:09

Daca tin minte bine, la mine termenul de livrare din contract era de 10 saptamani dar anularea se putea face fara penalizari doar daca se intarzia inca 2 luni peste. Deci 4.5 luni in total.

Mai bine vezi ce ai semnat inainte sa te pui rau cu dealer-ul fara sa castigi nimic.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP

Arhigraph
Subiect Autor

28 Ian 2015, 09:25

Termenul de livrare din contract este de 8 sapt., iar termenul poate fi prelungit cu inca 8 sapt in urmatoarele 3 cazuri:
1- nelivrarea in termen a autovehicolului de catre producator, din motive obiective, cum sant (de ex.) restrictiile de fabricatie.
2- accidente pe timpul transportului - dar nu e cazul pt ca masina mea nu a fost fabricata inca);
3- blocarea transportului de catre autoritati (nu e cazul meu);
4- modificarea intempestiva a unor dispozitii legale cu impact asupra derularii contractului (nu este cazul).

Deci teoretic trebuie sa fie primul motiv. Eu nu cred deloc ca au aparaut restrictii de fabricatie, dar o sa le cer in scris sa imi prezinte motivul "obiectiv"
pentru care nu s-a fabricat masina in sapt 5 asa cum era prevazut.

sandman

28 Ian 2015, 09:44

in legatura cu punctul 2 iti dai seama ca nu o sa iti spuna nimeni ca a fost vreun accident. mai ales daca ziceai ca ti-au dat seria de sasiu si apoi PAC disparuse...
oricum, ideea e ca dureaza mult pana se livreaza o masina facuta pe comanda. eu am asteptat 12 saptamani si mi-au aduso in ultima zi.
mai e si o varianta ca probabil din 2015 s-au schimbat modelele si apar cu alte coduri, dotari standard, etc
n-ai ce sa faci decat sa astepti. poti sa dai un mail la fabrica cu contractul atasat sa primesti un raspuns oficial.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

Artanis

12 Iun 2015, 15:04

Salut!
Care a fost pana la urma termenul de livrare?

As vrea sa stiu si de alti colegi care este termenul in care au primit acestia masinile?

Multumesc!
LEON ST 1.4 ACT

IULIAN 27

12 Iun 2015, 15:38

eu am platit avansul pe 16 aprilie pt un leon st fr , a avut ca sapt de productie sapt 22 si pe data de 10 iunie era in tara masina , azi am platit restul de bani si mi-au promis livrarea joi pe 18 iunie , repede nu-i asa, oricum voi reveni cu poze
LEON ST FR 2,0 150cp corrida

Artanis

12 Iun 2015, 16:08

Ar fi bine sa vina in 2 luni...
LEON ST 1.4 ACT