Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17

Testosul

Re: Seatmeeting

19 Ian 2009, 11:06

De multe ori un astfel de eveniment poate reuni persoane si reintregi gasti. :wink:

Matrixu

19 Ian 2009, 11:14

Din ce am vazut eu, nu a inceput inca perioada de inscriere. De abia in primavara va incepe.
Ar fi bine sa stabilim un set de reguli pentru cei ce vor sau particica ca sa stie exact.
Incepand de la conditii de sponsorizare, cine are drept, ce se poate pune pe masina, un calcul cu pret estimativ, drum, cazare etc.
Referitor la cei cu motoare mici. Calm down. Eu nu accept sa alergam ca nebunii pe sosele. Limita va fi 130 indiferent daca e sau nu speed limit. Ca nu ne ducem acolo ca sa aratam ca suntem rapizi ci ca suntem uniti.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

Testosul

19 Ian 2009, 11:16

Good point Matrixu.

ace117
Membru Fondator

19 Ian 2009, 11:36

Ai punctat bine Matrixu!
Ar trebui sa stabilim niste reguli de partipare, costuri, etc.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Matrixu

19 Ian 2009, 12:06

Facut ruta pe garmin. Sunt aproximativ 2100km (de fapt sunt mai putini dar am calculat si mici opriri pentru alimentare, ocolire pe ici pe colo. Sunt 2026km Bucuresti Bitburg) pe ruta Bucuresti- Arad- Budapesta-Viena- Bitburg (in germania am dat la liber pe autostrazi intrucat nu stiu sa zic care ruta ar fi optima).
Daca punem la calcul un pret mediu de 1E/litru de combustibil rezulta asa.
Pentru un consum de 6% ar fi ~130L. Dus-intors ar fi cam 260E
pentru un consum de 8% ar fi ~170L. Dus intors ar fi ca 340E.
Sincer nu cred ca cineva reuseste peste 8 in conditiile in care eu doresc un mers in coloana, linistit si legal.
Adaugam preturile ptr rovigneta Ungaria, Austria, Germania pe undeva pe la 40E max.
Rezulta ca numai combustibilul si taxele de drum duc undeva pe la 300 - 380E.
Multi dintre noi pot conduce aceasta distanta intr-o singura zi. Dat fiind ca mergem in coloana si legal (nu vrem sa lasam o parere proasta ca vreunul dintre noi sa ia amenda. Promovam marca dar si siguranta rutiera), suntem obligati sa facem cel putin o halta serioasa pentru "regenerare" . Dat fiind ca Romania este cea mai cretina tara la sosele, va fi cel mai obositor. Una dintre opriri ar fi excelent daca s-ar produce la unul din motelurile de pe autostrazile unguresti (propun undeva inainte de Budapesta dar nu cu mult. Dupa Budapesta preturile sunt un pic mai mari). Pana aproape de Budapesta, mers legal si drumuri romanesti, ar trebui sa fie intre 8 si 10 ore. Un pat la pret mediu ar fi pe la 30-35E cu mic dejun (cel mult).
Urmatoarea oprire ar fi direct Bitburg dat fiind ca mergem mai mult pe autostrazi si viteza medie va fi in jurul a 100km/h. A doua halta va fi cam de aceiasi durata in timp dar cu mai multi km.
Ar fi 2 zile dus si deci 2 zile intors.
Intalnirea va fi pe 2 zile de unde rezulta aproape 1 saptaman plecati.
Costurile zilnice la intalnire (cazare, masa etc) nu ar trebui sa depaseasca mai mult de 70-100E/zi de persoana.
Rezulta un minim de (calculat la 100) de 600E pe toata excursia.
Adunam impreuna cu combustibil etc rezulta un cost total estimativ de ~ 1000E. in conditiile in care se merge singur. Daca se vine cu prieten(a)/sot(ie)/amant(a) etc costul ca creste cu minim 50%.
Pentru doua persoane ar fi (dupa parerea mea) un cost cam de 1500-1600 la mediu (acum daca vrei sa mananci cine stie ce delicatesa normal ca va creste pretul).
Am facut aceste calcule mai ales pentru mine pentru ca sunt cam la 0 cu banii si incerc sa imi fac idee daca pot venii sau nu.
E o idee buna si pentru restul pentru facut calcule de timp (cum se rezolva cu jobul, daca sunt proiecte planificate pentru acea perioada etc) si calcul in bani pentru cei ca mine care sunt presati de catre acestia din urma).
Dat fiind ca vom avea sponsori (cred si sper) acestia vor dori o expunere mai larga de unde rezulta ca vom fi obligati sa mergem ziua. E nevoie de acces la internet pentru updatarea unui blog cu aceasta excursie. Aparate de fotografiat ceva mai profesionale tot pentru sponsori.
Ar fi bine daca unul dintre sponsori va colabora cu un cort ceva astfel incat acesta sa serveasca ca baza a clubului la intalnire. Cine va cara obiecte ce sunt destinate bunei organizari (eventual cort, materiale despre club etc) va avea un cosum mai mare (greutate mai mare) si ma gandesc ca va trebui un pic ajutat cu ceva finante extra (daca doreste).
Reviziile facute inainte de plecare (nu ar fi frumos sa avem probleme pe drum sau chiar la intalnire). Cauciucuri de schimb, cabluri electrice pentru baterii, trusele medicale la zi, extinctoare, triunghiuri etc.
Totul trebuie sa fie facut perfect cu cat mai putine probleme si sa ne putem bucura de acest eveniment si de drum la maximum.

Asta ar fi o mica idee de incept pentru ce ar fi de facut.

Testosul

19 Ian 2009, 12:20

Project planul facut de tine Matrixu este cat de cat realist, cu un mic disclaimer.....eu m-as opri pentru noaptea de tranzit cat mai aproape de jumatatea drumului, adica ori la Hegeshalom-granita cu Austria, ori chiar in Viena, deoarece chiar daca din Ungaria drumul este 100% pe autostrada, tot obositor o sa fie, poate chiar mai obositor pentru ca este foarte relaxant si corpul nu mai este in priza ca pe drumurile romanesti.
In alta ordine de idei, legat de consum, oricat de legal as merge (insa nu subturat), masina mea nu consuma 8l/100km, ci in jur de 10-10.5. (am facut Bucuresti-Viena-Bucuresti si am avut consum mediu 10l/100km).

Matrixu

19 Ian 2009, 13:06

Chiar asa de mult? OK. In cazul asta sunt 220L ceea ce inseamna un 440E numai combustibilul. Poti reduce consumul daca mergi la "drag" in coloana. Chiar semnficativ.
Ce am incercat eu aici este sa fac un calcul sa poata ajunge si cei fara bani multi. Nu toti poseda o asa suma si, serios vorbind, se pot face multe cu banii de pe excursia asta.

ace117
Membru Fondator

19 Ian 2009, 13:19

Si calculele mele erau undeva la minim 1000 de euro.
Cazarea langa granita cu Austria este undeva la 60 euro/noapte - Complexul Paprika, cei care pleaca frecvent afara stiu :) .
Insa cred ca trebuie sa facem rezervare daca mergem mai multi, exista posibilitatea sa nu existe camere pt toti. :(
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

mihaidd

19 Ian 2009, 17:29

ace117 scrie:
Cazarea langa granita cu Austria este undeva la 60 euro/noapte - Complexul Paprika, cei care pleaca frecvent afara stiu :) .
Insa cred ca trebuie sa facem rezervare daca mergem mai multi, exista posibilitatea sa nu existe camere pt toti. :(

Dormim in masina :twisted: si mergem la draft.
Eu ies la max 280 euro cu benzenu, asa ca n-am motive de ingrijorare :D

Matrixu

19 Ian 2009, 17:40

Iti dai seama ca eu fac parte din categoria celor cu sub 6%. Numai ca nu conteaza numai asta.
Plus ca o cazare in imprejurimi ne va pune mai mult ca sigur in acelasi hotel cu alti membrii seat si vom avea ce sa discutam si sa ne facem prieteni noi.
Exista intr-adevar si posibilitatea de cort. Dar eu nu prea mai ma simt la varsta cortului.

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

19 Ian 2009, 20:27

Matrixu scrie:
Iti dai seama ca eu fac parte din categoria celor cu sub 6%. Numai ca nu conteaza numai asta.
Plus ca o cazare in imprejurimi ne va pune mai mult ca sigur in acelasi hotel cu alti membrii seat si vom avea ce sa discutam si sa ne facem prieteni noi.
Exista intr-adevar si posibilitatea de cort. Dar eu nu prea mai ma simt la varsta cortului.

How , asta cu cortu ' a fost tare dupa ce ca-mi rup oasele , in Leon ,sa mai dorm in cort , dar in fine , va anunt ca si acolo vor fii multi cu cortu , daca ati citit bine exista posibiltatea e campare...........

The teacher
Profesoru
Subiect Autor

19 Ian 2009, 20:29

mihaidd scrie:
ace117 scrie:

Dormim in masina :twisted: si mergem la draft.
Eu ies la max 280 euro cu benzenu, asa ca n-am motive de ingrijorare :D

Mihai , berea la draft , in nemtia e buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa .pe cuvant , pacat ca stam doar doua zile :lol: :wink:

mihaidd

19 Ian 2009, 21:25

The teacher scrie:
Mihai , berea la draft , in nemtia e buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa .pe cuvant , pacat ca stam doar doua zile :lol: :wink:

Eu zic ca 3 zile :D
Cat despre bere... or avea nefiltrata fara alcool ? :lol: Trebuie sa-l intreb pe verisor, poate stie :idea:

eddy_wtx
LowRider

19 Ian 2009, 21:29

Intrebare...studentii pot merge si cu cortul?

Vlad_TNS

Cum poate ajunge o masina pe siteul seatmeeting.com ???

26 Ian 2009, 09:45

Va intreb ca eu nu stiu.....cum iti poti pune masina pe siteul www.seatmeeting.com,la rubrica 'cars' ???
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 17