Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dany19940
Moderator

Re: Salut.

20 Ian 2015, 09:56

La cine s-a incuiat singura nu-i merge switchul din broasca soferului, iar modulul de inchidere nu vedevca ai deschis usa.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Gabel
Subiect Autor

20 Ian 2015, 11:21

Salutare.multumesc la toti pt sfaturi si ajutor ;) pana la urma eu am spart geamul stanga spate, pt ca nici cum nu am reusit sa o deschid.multumesc si lu colegul cu care am vorbit la telefon.m-am chinuit vreo 2 ore si tot nu am reusit :(.am spart geamul, si am fost de am luat altul din dezmembrari.in cluj peste tot e 100 de lei bucata.ieri seara am fost la un prieten cu service si mi la pus sus.merge ca inainte.nu am treaba. Si o sa va zic si cum am patit eu de mi s-a inchis masina singura. Am deschis masina, am bagat cheia in contact, dar nu am invartit deloc de ea.si am deschis capota sa imi pun solutie de parbriz.cand am inchis usa, am auzit doar cu o sunat si so inchis.nici nu am apucat sa merg la capota sa o deschid.

Sent from my GT-I9195

Gabel
Subiect Autor

20 Ian 2015, 11:23

Adriannn scrie:
Salut

In ce conditii se incuie masina singura?

Am o singura cheie, si ma tem sa nu patesc acelasi lucru. Nu am alarma pe masina.

Cat costa sa fac o dublura la cheie ?

Salut.la seat la cluj e 343 de lei cheia, si manopera 100 de lei.si daca iti baga masina in baza de date ai reducere 12 % din pretul cheii.asta mi sa spus de la ei, ca am sunat si eu sa intreb

Sent from my GT-I9195

dany19940
Moderator

20 Ian 2015, 17:32

Chiar daca daca nu ai apucat sa rotesti cheia in contact, acel switch de care am scris mai sus trebuia sa comunica inchiderii centralizate ca usa s-a deschis si modulul nu mai dadea comanda de reincuiere. Deci cauta sa-l repari/inlocuiesti si nu vei mai avea necazuri de tipul asta.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Gabel
Subiect Autor

20 Ian 2015, 18:16

dany19940 scrie:
Chiar daca daca nu ai apucat sa rotesti cheia in contact, acel switch de care am scris mai sus trebuia sa comunica inchiderii centralizate ca usa s-a deschis si modulul nu mai dadea comanda de reincuiere. Deci cauta sa-l repari/inlocuiesti si nu vei mai avea necazuri de tipul asta.

Dany, mersi pt ajutor.am observat ca si la mine se intampla exact cum au mai patit si altii colegi de aici.cand deschid usile din fata nu mi se aprinde becul acolo sus in fata.poti sa imi zici te rog ce ar trebui sa schimb? Sau cum as putea sa-l repar

Sent from my GT-I9195

Gabel
Subiect Autor

20 Ian 2015, 18:21

Si am o rugaminte la colegi de prin cluj.daca cumva stiti un service bun sa imi recomandati.ca m-am saturat de carpici de aici de la mine din gherla.mai devreme cand am ajuns cu masina acasa,cand am dat sa las geamul jos de pe stanga spate am auzit o pocnitura, si acum nu mai merge geamul.nici sus,nici jos.am venit inapoi in service si cand am luat fata de usa jos, surpriza.e rupta o clema de acolo de la macara.si au zis ca nu au ce sa ii mai faca.decat sa iau alta macara

Sent from my GT-I9195

Gabel
Subiect Autor

20 Ian 2015, 21:16

Imagine

Nu are careva dintre voi cumva plasticul alb din imagine, ca la mine sa rupt o clema.platesc transportul si pt ea, oricat numai sa rezolv cu geamul odata

Sent from my GT-I9195

Roger
Moderator

20 Ian 2015, 21:32

Exista kit de reparatie special pt asa ceva, casa nu mai fi nevoit sa cumperi toata macaraua.
Ar trebui sa gasesti la dealer. :hi

Gabel
Subiect Autor

20 Ian 2015, 21:44

Roger scrie:
Exista kit de reparatie special pt asa ceva, casa nu mai fi nevoit sa cumperi toata macaraua.
Ar trebui sa gasesti la dealer. :hi

Mersi Roger. am sa sun maine la dealer sa vad daca se poate sa rezolv fara sa mai cumpar toata macaraua.

Roger
Moderator

20 Ian 2015, 21:46

Pe ebay e plin: http://www.ebay.de/itm/SEAT-LEON-FENSTE ... 3cc37e410b
Stanga spate ai spus. Transportul este 6 euro pana in Romania :hi

Gabel
Subiect Autor

20 Ian 2015, 22:28

Roger scrie:
Pe ebay e plin: http://www.ebay.de/itm/SEAT-LEON-FENSTE ... 3cc37e410b
Stanga spate ai spus. Transportul este 6 euro pana in Romania :hi

Mersi roger.daca nu o sa imi gasesc maine aici la mine in zona plasticul ala numai, o sa imi iau de aici.Mersi mult inca odata

Gabel
Subiect Autor

Re: Incuiere masina cu cheia in contact

21 Ian 2015, 14:31

Am rezolvat insfarsit cu geamul.am gasit astazi aici un mecanic si am fost la el.a avut el si plasticul ala ce imi era rupt mie, si mi la pus ala.merge acum fara nici o problema. 1 ora tot am stat si l-am ridicat si coborat si nu o facut figuri.sper nici sa nu faca.multumesc mult la toti pt sfaturi si ajutor

Sent from my GT-I9195

oMSQo

30 Ian 2015, 23:39

Gabel scrie:
dany19940 scrie:

Dany, mersi pt ajutor.am observat ca si la mine se intampla exact cum au mai patit si altii colegi de aici.cand deschid usile din fata nu mi se aprinde becul acolo sus in fata.poti sa imi zici te rog ce ar trebui sa schimb? Sau cum as putea sa-l repar

Sent from my GT-I9195

Exact aceasi problema am si eu numa ca la mine e rupta chestia aia care impingi ca sa se aprinda cand deschid usa sau sau cand apas pe buton,unde as putea gasi o chestie din aia?

dany19940
Moderator

31 Ian 2015, 10:15

Banuiesc ca te referi la butonul de selectare din lampa centrala. Nu se gaseste buton separat, doar lampa toata. Cauta la dezmembrari, nu e scumpa.

oMSQo

31 Ian 2015, 10:48

Imagine
dap asta schimbatul e mai greu nu?