Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

odor4fun

Re: Cumpar Seat Toledo 1M

13 Ian 2015, 09:12

Am condus cateva luni un Audi V8 4,2 cu toate dotarile posibile inclusiv piele, incalzire in scaune etc.
Nu mi-a placut. La Mercedes 300D aveam tot asa, ornamente cu mahon, pile, incalzire in scaune etc.
A fost o masina buna. Dar mie chiar imi place cum merge Toledo-ul meu. Cu ulei Aral, nu aud motorul, iar eu ascult in masina, la casetofon, concert de vioara de Bach. Iar de tras, ..., trage frate, crede-ma !
Consum mediu, 5,8-6,8 in perioada iernii.

PS Fordul nu are caroseria galvanizata, prin urmare rugineste ca dracu !

Alex.T

13 Ian 2015, 09:52

odor4fun scrie:
PS Fordul nu are caroseria galvanizata, prin urmare rugineste ca dracu !

Asta o sti de la "doi vecini" ?
Singurul Ford cu probleme recunoscute la rugina a fost Ka-ul. In rest depinde cum a fost utilizata si intretinuta masina. Am vazut mai multe BMW-uri si Mercedesuri ruginite decat Ford-uri.
Am detinut timp de 5 ani un Focus Mk1.5 din 2002 la care nu am schimbat decat un pivot pe partea dreapta. Masina nu avea si nici nu a dezvoltat rugina in aceasta perioada. Nu mai spun de tinuta de drum si confort...

bgd_b92
Bogdan

13 Ian 2015, 12:42

Sa stii ca focusul mk2 e o masina foarte buna si ok pt cat costa ; iar motorul de 1.6 tdci 110 cp e argintul viu ; m-a surprins placut, iar afara are un consum minuscul..reusesti 4-5% fara efort ; plus ca e silentios si ok la taxe si impozite ; nu se compara.cu tdiul PD..este confortabila si spatioasa ; eu zic sa filtrezi bine informatia care o primesti si sa te gandesti bine..ca remarci de genul " o masina de 110 cp fuge de rupe....dar 2 randuri mai sus omul vorbea de V8 4.2 " eu nu prea le inghit ; oricum atentie mare ca la banii astia cu siguranta mai trebuie cate ceva reparat, si 1.6-le a avut bolile lui ; mai bine te documentezi pe siteurile de afara unde lumea face mai multi km si gasesti pareri mai obiective..bafta !

odor4fun

13 Ian 2015, 15:39

Asta o sti de la "doi vecini" ?

Am avut Ford si ... a ruginit :|
E placut de condus, intretinerea ieftina, dar ...

Iarasi nu intelegi .... am pomenit de motorul de 4.2L, fiindca uneori o putere prea mare se traduce intr-un (-) la comfort, la utilizarea cotidiana. Daca observi din postarile mele, nici macar nu figureaza la "masini detinute anterior".
Alte propleme la ford ... turatia inconstanta la relanti. La 2 masini (focus 1 si focus 2)
In rest ... le consider cu 1 clasa mai jos decat gama vag.
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, ma opresc aici.