Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Liviu baz
Subiect Autor

Caseta de directie.

08 Ian 2015, 00:14

Salutare, am probleme cu masina si am nevoie de cateva sfaturi.
Problema pare a fi din caseta de directie, bocane destul de tare la virajul pe loc stanga-dreapta si in mers la peste 60km/h. Am fost la mecanic, mi-a verificat planetare, capete de bara, cam tot ce ar fi putut cauza bocaniturile alea si nimic. Mi-a spus ca de vina ar fi axul melcat si melcul care culiseaza pe el, au capatat joc si trebuie reconditionata sau mai degraba schimbata caseta deoarece la reconditionare nu este inlocuit si axul melcat, reconditionarea fiind eficienta in special pentru casetele care pierd lichidul.

Acum, va intreb, ce optiuni as avea? O caseta de directie noua costa aproximativ 2000 de ron si nu dispun de suma asta si parca nu a-s da atat pe ea. Din dezmembrari am gasit la 500 ron dar nu stiu ce cumpar iar la reconditionat am sanse doar sa imi fie strans/ apropiat melcul de ax ( nu stiu exact care este procedura ), micsorand jocul si zgomotul.

Stiti vre-o firma de incredere, un loc de unde as putea sa cumpar o caseta de directie reconditionata, insa una care avea probleme la simeringuri, nu la ax ?

Va rog, orice sfat/parere imi este de folos. Multumesc anticipat si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie sau daca mai este deja un astfel de topic deschis. Eu am cautat inainte de a posta si nu am gasit nimic care sa ma ajute.

Caseta de directe de pe Leon din cate stiu este folosita de mai multe masini din grupul VW. Stie cineva ce masina mai foloseste aceeasi caseta?

Masina este Seat Leon 1M, an de fabricatie 2001, cod motor AXP.

bgd_b92
Bogdan

Re: Caseta de directie.

08 Ian 2015, 07:46

Salut, in primul rand completeaza locatia la profil ; daca esti din Bucuresti, la Aparatorii patriei chiar acolo in statia de microbuze spre imgb la intersectie e un servis specializat pe asa ceva ; eu cand am fost cu ibiza m-ar fi costat 400 lei daca ar fi avut probleme..dar au desfacut-o si mi-au zis ca nu are nimic. Nu vad de ce ai cumpara una la bani multi care e tot reconditionata..

Liviu baz
Subiect Autor

09 Ian 2015, 01:09

Tu esti de parere ca ar trebui sa o reconditionez pe a mea ? La ce te referi ? Ms.

bgd_b92
Bogdan

09 Ian 2015, 07:32

Da ; de ce sa cumperi un lucru mult mai scump care tot reconditionat e ? Eu asa as face, si cu un motor / cutie, orice ; as reconditiona piesele de pe masina mea decat sa iau unele deja uzate si SH care pot pica peste o luna sau un an ; am un prieten cu o skoda care s-a fript..defapt nu numai unul..au luat casete.din dezmbrari si au picat dupa cateva luni...crezi ca in dezmembrari gasesti masini ca noi? Nu...sunt masini cu sute de mii de km, omorate si care se cumpara intregi pe cateva sute de euro.

Undertacher

09 Ian 2015, 10:40

Cum adica nu stii ce cumperi sh ,e adevarat dar vorbeste cu cei de acolo ca in cazul in care e defecta sa o poti inapoia.Ca nu stii cat te duce in cazul in care functioneaza asta e altceva.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

bgd_b92
Bogdan

09 Ian 2015, 11:00

Undertacher, e vorba ca majoritatea iti dau garantia 1 luna..MAXIM 6..si sa dai o gramada de bani ca sa iti pice iar dupa 1 an nu e prea rentabil..de asta zic ca mai bine o reconditioneaza pe a lui si primeste si garantie mai mare si certitudinea ca stie ca are piese noi in ea :hi

puputavi

09 Ian 2015, 14:55

Caseta de directie cand o cumperi chair si noua predai caseta veche la schimb, prin urmare tu chiar daca ai cumpara una noua primesti tot una reconditionata, dar de fabrica.
Eu zic tot pe reconditionare sa mergi, dar nu inteleg cum de nu te-ai gandit sa suni intai la un service de reconditionari, sigur au ei sfaturi mai in tema sa-ti dea, si iti pot ice din start daca se poate reconditiona sau nu.

Liviu baz
Subiect Autor

10 Ian 2015, 09:02

Intre timp, am sunat pe la diverse firme si am aflat preturi si conditii. O caseta reconditionata costa in medie cam 650 ron si iti dau 1 an garantie daca o montezi intr-un service autorizat RAR. La dezmembrari sunt 500 ron si ai garantie 1-2 zile, " o pui pe masina si daca nu iti convine ceva la ea mi-o aduci inapoi "

Casetele de directie care au problema de bataie/joc nu se pot reconditiona in totalitate. De vina este axul melcat si asta nu este schimbat la reconditionare ( se face un fel de reglaj care amortizeaza jocul ) si aici exista riscul ca eu sa cumpar o caseta de directie, reconditionata, care a avut aceeasi problema ca si a mea si ma tina maxim 1 an; Sau daca am noroc nimeresc una care pierdea ulei si au fost schimbate simeringurile si altele.

Eu va intrebam daca stiti vre-o firma de incredere, poate a mai avut cineva problema asta ... Probabil ca tot pe reconditionare o sa merg si eu pentru ca, cel putin teoretic caseta va avea piese noi in ea. Dar si aici exista riscul sa imi iau una care a avut aceeasi problema ca a mea si sa recidiveze, dar fata de dezmembrari am garantie 1 an de zile...

Per total m-am costa cam 800 ron cu montaj la care mai punem 100 ron lichidul de servo si inca 100 ron pentru geometrie. E o suma destul de mare si as vrea sa ii dau acolo unde trebuie si sa scap de problema. M-ar ajuta mult niste sfaturi si indrumari, tocmai din acest motiv am deschis topicul.

dany19940
Moderator

10 Ian 2015, 09:37

Vezi Trami in Targoviste parca.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

mihai.b

10 Ian 2015, 10:11

La casetele reconditionate de fabrica, e cam alta mancare de peste. Se pastreaza doar carcasa si se schimba tot in ea, nu prea are rost comparatia cu diferite ateliere de reconditionari. De aici si diferenta de pret. Intr-adevar daca nu ai banii pentru una 'noua', solutia cea mai buna sunt aceste ateliere, dar sa nu te astepti sa tina cat a tinut prima. Nu recomand achizitionarea unei casete din dezmembrari.