Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Arhigraph
Subiect Autor

Utilitatea si fiabilitatea suspensiei adaptative DCC

06 Ian 2015, 20:32

Salutare tuturor.

Sint un viitor posesor de Leon ST FR si am o intrebare la care va rog sa ma lamuriti.
Am comandat un Leon ST FR 2.0 TDI 184CP, DSG si am optat pentru Suspensia adaptativa DCC. Masina inca nu a intrat in productie, dar va intra in curind.
Am rezerva legate de fiabilitatea acestei suspensii adaptative pe dtumurile din patria noastra... Mai am timp si posibilitatea sa o scot din comanda.
Nu as vrea sa arunc 700 si ceva de euro pe ceva ce se va strica repede sau nu isi merita banii...
Are cineva asa ceva pe masina? Sint probleme cu ea? Stiti cumva cum se comporta pe drumurile noastre?
Este intradevar adaptativa, in sensul in care daca e pe sport si trenul de rulare "simte" ca a dat peste o portiune cu gropi o "inmoaie" sau daca e pe confort si sint schimbari bruste de directie sau ceva asemanator, o "intareste" ?
Orice informatie este utila pentru mine, cit mai am timp sa fac ceva legat de comanda.

Multumesc anticipat.

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Utilitatea si fiabilitatea suspensiei adaptative DCC

06 Ian 2015, 21:16

da un search pe forum "DCC"

parerile mele le-am scris in mai multe locuri, cateva exemple
viewtopic.php?f=205&t=13127&p=369877&hilit=DCC#p369877
viewtopic.php?f=206&t=17405&p=354331&hilit=dcc#p354331
viewtopic.php?f=206&t=17405&p=354018&hilit=dcc#p354018

pe scurt, aduce un mare plus masinii pentru ca iti ofera acea versatilitate. cat despre fiabilitate nu pot sa-ti spun nimic, doar ca aceasta tehnologie exista de cativa ani buni in grup si nu am citit despre probleme majore.

Arhigraph
Subiect Autor

07 Ian 2015, 10:12

Multumesc pt info. Am sa studiez linkurile sa vad ce gasesc acolo.
Fiabilitatea e f importanta la drumurile din RO. Ma gandesc ca o reparatie la suspensia asta va fi f scumpa...

ovi_ice

07 Ian 2015, 12:32

Suspensia nu-i cumva de la KW ? http://www.kwsuspensions.com/kw/info/kw_ddc/

Vezi acolo cat costa un set complet...deci 700 euro cat dai tu pe asa ceva e foarte putin (in plus mai primesti si directia variabila). Acelasi shit, dar impachetat mai frumos, iti vinde BMW cu 1300 euro pe seria 1. Cat despre piese de schimb, probabil ca sunt ceva mai scumpe decat la o suspensie normala, dar nu ma astept la diferente prea mari (30-50%).

Cosmin
Admin

07 Ian 2015, 13:36

Arhigraph scrie:
Ma gandesc ca o reparatie la suspensia asta va fi f scumpa...

Orice componenta se poate strica. Cel putin la nivel teoretic. In plus, suspensia controlata electronic nu e supusa unui grad mai mare de uzura decat suspensia standard. Poti cauta pe net sa vezi exact pricipiul de functionare al suspensiei adaptive. Nu are sens sa detaliez eu aici. Iti spun doar ca amortizoarele sunt mai speciale, arcurile sunt standard (mai mult sau mai putin).

Personal eu as lua fara ma gandesc DCC. Totusi, ia in considerare ca nu prea ai ce sa repari la suspensia asta. Si in general la orice suspensie. Cand se atinge un anumit grad de uzura sau se defecteaza, se schimba, nu se fac reparatii.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

costinul_ala

07 Ian 2015, 15:42

Salut!
Eu iti ofer parerea celui care nu are DCC. Daca ar fi sa mai dau comanda acum as lua-o. Suspensia de FR cu jantele de 17 e destul de tare pentru Romania autostrazilor virtuale. Iar dovada ca nu e nevoie de mult pentru a imbunatatii confortul este diferenta sesizabila cu jante de 16. IMHO, go 4 it!
Leon 5F FR 1.4 ACT DSG 150CP
Costin -- Bucuresti

Arhigraph
Subiect Autor

07 Ian 2015, 17:08

Da, ai dreptate. Aici totul se schimba nu se repara. Ma refeream la reparatie ca la procesul de a o aduce la starea initiala.
Stiu modul de functionare, m-am documentat inainte de a bifa optiunea.
Am hotarat sa o las. Ce-o fi o fi !

Ma gandisem sa-i pun si padele pe volan, dar dupa ce am vazut una la reprezentanta si am vb cu dealerul ce a condus una cu dotarea asta, am renuntat.

Merci pt pareri si info.

costinul_ala

07 Ian 2015, 18:32

Arhigraph scrie:
Ma gandisem sa-i pun si padele pe volan, dar dupa ce am vazut una la reprezentanta si am vb cu dealerul ce a condus una cu dotarea asta, am renuntat.

Despre padele ... eu am si pot sa iti spun ca e mai mult decat un moft pentru ca poti schimba oricand peste automata fie ca e in modul E, D sau S. Asta e convenabil cand vrei sa faci o frana de motor cand aluneca pe jos sau cand te apropii de o rampa in care pierzi inertie pana cand schimba masina in treapta corecta. Revine singura la modul in care era (E/D/S) dupa un timp sau imediat daca dai de levier in spate. Bineinteles, tu stii cel mai bine daca merita 167 EUR sau cat mai e.
Leon 5F FR 1.4 ACT DSG 150CP
Costin -- Bucuresti

Arhigraph
Subiect Autor

08 Ian 2015, 14:05

Despre padele: asa este cum zici, dar acelasi lucru se poate face din levier dat pe pozitia manual.
Mie personal mi se par neintuitive si putin prea gamer-ish...

clinlin

10 Ian 2015, 14:38

He said "gamer" :lol:
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 184CP

odor4fun

11 Ian 2015, 22:34

Am avut suspensie adaptiva la un Mitshubishi Galant, un computer comanda o combinatie intre perne de aer-compresor + telescoape reglabile (tijele se rotesc si intaresc telescoapele). Dupa un timp, s-au defectat pernele de aer. Am inlocuit suspensia cu telescoape clasice, era prea costisitoare reparatia suspensiei active.
Daca e fara perne de aer, intreaba cat e garda la sol, e neplacut sa ai garda la sol mica, fara posibilitate de reglaj.

gamer555
ClubSEAT Admin

12 Ian 2015, 01:27

DCC nu foloseste perne de aer, nici garda la sol nu se modifica. foloseste un sistem de supape controlate electronic pe fiecare amortizor care permite variatia cantitatii de ulei folosita pt amortizare. rezulta un amortizor mai moale sau mai tare in fuctie de ce comanda calculatorul. totul se face in milisecunde, de asta se si numeste adaptativa.

odor4fun

12 Ian 2015, 09:16

Atunci ... "must". Nu vad de ce n-ar fi fiabila.