Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Marius D
Subiect Autor

Cum desfac un surub de ghidare al etrierului de frana blocat

02 Ian 2015, 21:34

Buna seara. Azi am incercat sa schimb placutele de frana pe spate la un seat leon 1.9 tdi, ASV. Am desfacut suruburile ce tin etrierul, l-am scos, am impins pistonul inapoi, am pozitionat placutele de frana noi la locul lor si cand sa pun etierul la loc am observat ca surubul de ghidare de jos era intepenit si nu imi dadea voie sa introduc etrierul.Am incercat cu de toate sa-l scot, cu benzina, cu lichid de frana si nu am reusit, de parca ar fi sudat de suportul de etrier. Ciudat este ca la toate celelalte suruburi de ghidare (3 la nr) culiseaza foarte bine.
Intrebarea e cum l-as putea scoate fara sa dau jos suportul de etrier si fara sa-l inlocuiesc?

Undertacher

Re: Cum desfac un surub de ghidare al etrierului de frana blocat

05 Ian 2015, 14:43

E clar ca ai mizerie multa acolo.Incearca cu wd 40 cu furtunas ,il introduci acolo si bagi cu presiune sau mai incearca cu cola cateodata face minuni la rugina.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

FlorentinPavel

06 Ian 2015, 10:46

Ai rotit pistonul cand "l-ai impins inapoi"?

Marius D
Subiect Autor

06 Ian 2015, 19:23

FlorentinPavel.
Da l-am impins prin rotire si presare.

Marius D
Subiect Autor

06 Ian 2015, 19:38

Am incercat cu wd 40 si nimic. Cred ca daca mai insist sa il scot se va rupe si va ramane in interiorul suportului de etrier.

cata04

09 Ian 2015, 23:19

Salut Marius.
Fara sa dai jos suportul de etrier nu prea poti sa il deblochezi.O solutie de compromis fara sa inlocuiesti nimic ar fi in felu urmator:dai jos suportul de la etrier,il prinzi intro menghina si pe partea opusa a culisantului dai o gaura cu bormasina cu un burghiu de 6 sau mai mic pana strapungi ,,calul,, ca sa ajungi la culisant.introduci wd 40 pe partea asta si incerci cu ajutorul unui ciocan si a unui spit sa ciocanesti usor pentru a rupe rugina creata acolo.daca ai rabdare vei reusi.poti prinde si cu un mox daca iti da voie culisantul sa prinzi de el sa rasucesti usor(pune o carpa ca sa nu distrugi culisantul in caz ca prinzi cu moxul).dupa ce reusesti sa il scoti, gaurica aia facuta cu bormasina o poti infunda cu poxilina ca sa nu intre mizerie inapoi si sa compromiti culisantul.sper sa iti fie de ajutor sfatul meu.
Leon 1M 1.8vt Top Sport

Marius D
Subiect Autor

10 Ian 2015, 11:21

Multumesc de sfat cata04.
Am reusit sa scot surubul de ghidare. Singurul mod a fost sa desfac suportul de etrier, sa incalzesc bine surubul si cu ajutorul unei menghine prin multa forta si rasucire am reusit sa scot surubul de ghidare. In interior era rugina fara pic de lubrifiere. Am curatat bine suportul de etier si gaurile in care intra suruburile de ghidare si am introdus suruburi noi care au venit la pachet cu garnituri si vaselina.
Totul merge acum foarte bine si am reusit sa montez placutele de frana.
Multumesc pentru sfaturi !