Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

b971kis
Subiect Autor

Etrier? rulment?

02 Ian 2015, 08:18

Salut! incerc sa descriu cat mai pe scurt problema! Seat leon 1p 1.9tdi 105cp

Acum o luna mi s-a blocat etrierul stang din cauza franei de mana pe zapada distrugandu-mi discul de pe partea respectiva (prostia arde buzunaru)... dupa schimbarea discurilor + placutelor mecanicul a incercat sa desfunde etrieru intr-un final reusind!
Pe data de 29.12.1014 intr-o curba a fugit spatele si am dat cu roata stanga intr-o bordura! izbitura a fost destul de mare, viteza fiind de 25-30km/h! (p.s nu am tras frana de mana la aceasta manevra)! problema apare acum!
Dupa 35-40km/h incepe un huruit din partea stanga ca de rulment (p.s fac comparatia de sunet de la un matiz care a avut rulmentii distrusi)! a doua zi am fost la service si am facut o testare, intradevar etrierul este un pic blocat, roata nu este stramba indoita etc tot pare in regula! cei de la service mi-au spus ca trebuie schimbat etrieru + rulmentii costurile depastind 900-1000lei o suma care mi se pare totusi mare!

Am gasit pe net un kit de reparatie etrier! a folosit cineva ? As vrea ca mai intai sa incerc sa repar si dupaia sa schimb!

Astept pareri!!
Seat Leon 1P B 26 PNG
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=16659

Nu uita! Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Etrier? rulment?

02 Ian 2015, 09:48

Salut,
Teoretic, cand se blocheaza frana si placutele freaca pe disc atunci temperatura acestuia creste extrem de mult.
Caldura se transmite si pieselor metalice invecinate cea ce face ca un rulment de ex. sa devina in scurt timp bun de aruncat datorita arderii vaselinei din interior.
Sa nu mai zic de alterarea lichidului de frana din cauza fierberii lui.
Cand fierbe i se modifica compozitia si ar fi bine sa il inlocuiesti total.
Probabil mecanicul are dreptate ca trebuiesc inlocuite.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

LIFEPHORM

Re: Etrier? rulment?

04 Ian 2015, 22:55

Kit-urile de reparatie etrier rezolva deobicei probleme legate de piese mici din componenta sistemului, uzate usor sau prematur, insa fara probleme majore. Tu ai facut o dauna fizica acolo, deci din cate estimez, ai afectat geometria intregului angrenaj, iar asta nu se rezolva cu kit-ul de reparatie.
Cauta exact care e problema, identifica dauna si apoi cauta rezolvarea. Vezi sa nu fi lovit si in fuzeta pentru ca uneori si de acolo pleaca problemele...
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc