Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

AlexCl

Problema boxa fata dreapta

29 Sep 2009, 22:05

Desi am vazut ca mai e un topic similar problema mea este putin diferita asa ca am decis sa fac un topic separat :)

Cand dau volumul tare si implicit basul se aude o vibratie urata de la difuzorul din dreapta fata. Am desfacut capacul si m-am uitat atent...nu e spart, membrana e ok, dar totusi ceva baraie. Poate fi spart si sa nu se observe cu ochiul liber ? Nu ma pricep la boxe si probleme aferente. Am incercat sa strang suruburile in care e prins difuzorul dar nu am rezolvat nimic...decat ca acum sunt sigur ca nu are cum sa cada de acolo :)

De asemenea as aprecia o recomandare pentru niste difuzoare mai bunicele decat cele pe care le am acum ( am pachetul cu 8 boxe ) la un pret acceptabil ( sunt student si pastrez banii pentru pateu ) .

Va multumesc.

Bodo
.B.O.D.O.

Re: Problema boxa fata dreapta

29 Sep 2009, 23:11

Aceeasi problema o am eu dar cu boxa de pe usa soferului...si eu as fi interesat sa le schimb...insa..banii se pare ca sunt o problema si la mine :D.poate ne lamureste cineva :wink:
PH-15-EAT - Luna Grey Leon 1P (De vanzare viewtopic.php?f=95&t=8658 )
PH-09-WAC - VW Golf IV ( De vanzare http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=2964 )

cristi_mky
Inginer

29 Sep 2009, 23:23

Nu difuzoarele sunt problema.
Plasticurile de pe/din usa.
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

AlexCl

04 Oct 2009, 12:33

Am descoperit sursa zgomotului: butonul de deschidere al geamului are jos si vibreaza la bas puternic. Oricum la volum mai mare se cam aud toate piesele de plastic vibrand....nu prea e made by VW :)

lexus

04 Oct 2009, 16:20

Nu e vorba ca e facut sau nu e facut de VW. Am auzit si de masini de lux la care zbarnaie fetele usilor. Cu toate astea, sunt masini ieftine, la care fata usii e dintr-o bucata si cu cat mai putine piese posibile (Caddy) ca nu numai ca nu zbarnaie, dar si incinta e calculata corect.

Intr-adevar, daca difuzorul si prinderile sunt ok, nu ramane decat fata de usa. La mine pe masina zbarnaie mai multe chestii (maneta de deschidere, insulele prinse pe fete, cablul de deschidere). Solutia este o antifonare foarte bine facuta (nu cu spuma), dar atentie ce si cum acoperi ca s-ar putea sa nu mai aiba boxele incinta.

Iar cum zbarnaitul se aude in special la frecvente joase, mai exista si solutia 2. Se achizitioneaza doua boxe bune (Hertz, Focal, etc) pe fata si se taie basii. Punctul 2, se instaleaza un sub. mic in portbagaj, eventual neamplificat. Investitie, estimez undeva la 700 de ron. Rezultat, mai bun si fara prea multe batai de cap.

Pentru mai multe explicatii in legatura cu joasele, arunca un ochi aici:

http://dev.physicslab.org/Document.aspx ... oSound.xml
Leon 1.6 8V 102 CP

mirceamircea

06 Oct 2009, 09:38

AlexCl scrie:
Am descoperit sursa zgomotului: butonul de deschidere al geamului are jos si vibreaza la bas puternic. Oricum la volum mai mare se cam aud toate piesele de plastic vibrand....nu prea e made by VW :)

Salut,

aproximativ aceeasi problema o am si eu dar la usa dreapta-spate, doar ca la mine sursa zgomotului este clapeta de deschidere a usii :(:(

Daca o rezolvi cumva sa ma anunti si pe mine ca e chiar enervanta problema asta!

Bafta,

Ex: Cielo '97 GLE

catalin87
Subiect Autor

21 Oct 2009, 14:56

la mine a fost ca oricum nu mai merge difuzorul respectiv, nu stiu de ce, trebuie sa le schimb pe toate 4 pt un sunet mai bunicel, la mine era difuzorul clar facea cand era in mana
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com

LeoNNN

problema boxe :-s

03 Mai 2010, 02:27

salut!
am o problema cu boxele din usile din fata, cand maresc volumul la 15-17 se aude urat de la bass cand boxa de pe stanga, cand cea de pe dreapta, ca si cand s-ar fi rupt membrana ...

Daca asta e, se schimba pe garantie? sau o sa-mi spuna k e din vina mea? cum mi-au spus si knd m-am dus la ei sa le arat ca mi se cojeste volanul cu "piele" ... mi-au spus ca e vina mea ca ma dau cu crema pe maini :|
#Seat Leon # CT#16#MNV

Legal
Legal

Re: Problema difuzor dreapta fata

03 Mai 2010, 20:15

difuzoarele vin prinse pe tabla portierei sau pe fata ei?...luati in calcul faptul ca pot fi descentrate si difuzoarele pentru ca la calitatea melodiilor din ziua de azi + abuzul de bas si volum din HU..e normal sa se descentreze..

LeoNNN

Re: Problema difuzor dreapta fata

04 Mai 2010, 12:30

nu stiu cum sunt prinse pentru ca nu le-am desfacut :(
#Seat Leon # CT#16#MNV