Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Miky&Bogdan

Re: ridicari auto parcate ilegal

08 Feb 2010, 13:15

Mi-e mi-au ridicat masina de pe Giulesti prin octombrie 2009. De obicei ma uit dupa semne de oprire interzisa sau stationare interzisa si nu parchez. Nu parchez nici la treceri de pietoni sau la colturi de strada unde stiu ca incurca alti soferi.
Ideea e ca in Drumul Taberei si Militari s-a mai civilizat lumea si nu mai lasa masinile alandala pe bulevard, deci nu prea mai au ce sa ridice. Asa ca s-au mutat din vara lui 2009 pe Giulesti. Stiam ca ridica masini si vedeam mereu cum le iau pe cele din dreptul statiilor de tramvai.
Vin seara acasa si las masina (eu am o jetta diesel din '87) pe Giulesti (in spatele blocului unde stau nu era loc de nici un fel). Dimineata surpriza, nu mai aveam masina. Era parcata cam la 100 de metrii inainte de refugiul de tramvai, fix dupa semnul de "drum ingustat" (desi drumul se ingusta mult mai departe). Deci uitati-va bine la toate semnele din zona si sa nu fiti in apropierea trecerilor de pietoni sau a intersectiilor. Nu sunt semne de avertizare ca s-ar ridica masini in zona si nici de oprire/stationare interzisa. Nu ai cum sa te lupti cu firmele de ridicari. Ori platesti si iti dau masina si dupa trebuie sa dai politia in judecata sa castigi ca sa-ti iei banii inapoi, ori lasi masina acolo si platesti penalizari de 200 ron pe zi.
Sa nu mai zic ca in spatele blocului nu am loc de tot felul de "vecini" care si-au trasat parcari pe trotuare sau pe strada langa gardului unei centrale a RATB chiar pe banda de mers. E groznic cu parcarile. Taicamiu are loc platit si nu mai pot sa-mi iau si eu asa ca o las pe unde apuc si ma cert cu toti batutii in cap care si-au insusit locuri pe strada si pe trotuar. Ultima data i-am zis unuia care isi marcase trotuarul in fata casei si care a lasat masina paralela cu a mea in mijlocul strazii ca sa ma blocheze ca nu ma intereseaza unde sta el si ca si-a vopsit loc pe trotuar si ca daca nu venea sunam la ridicari sa ii ridice masina cum mi-au ridicat-o si mie de pe Giulesti (cica el sta la parter si e locul lui ca e in fata la geamul lui, culmea ca se mutase de curand, iar eu care stau in bloc de cand m-am nascut parchez pe unde pot). De curand ma intalnescu cu altul care imi ridica mereu stergatoarele ca parcam pe "locul" lui. Imi zice ca el si cu vecini s-au inteles sa-si tina locurile pe care si le-au trasat de si pe care parcheaza de doi ani si sa-mi trasez si eu un netrasat daca vreau sa parchez, sa nu mai parchez pe locul lui. Eu nu am loc tocmai din bun simt pt ca nu consider normal sa ridic stergatoarele tuturor care parcheaza pe o bucata de strada pe care am dat eu dungi si mi-am scris numarul. Dar asa a facut si Cocos banii cu Dalli dand dungi cu var pe asfalt. Probabil asta inseamna sa faci parcari.
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
Imagine

sandman

08 Feb 2010, 13:50

as fi de acord cu ridicatul masinilor daca le-ar ridica pe toate parcate ilegal si nu doar pe cele ale muritorilor de rand. adica de ce nu ridica si jeepane ale personalitatiilor parcate ilegal? asta pentru ca ne-am invatat sa ii numim vedete, sau sa dam spagi aiurea.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

pepigl

08 Feb 2010, 14:00

Mie mi se pare un abuz sa iti ridice masina daca nu incurca circulatia. Sa-mi faca proces verbal pt amenda si sa mi-l trimita acasa, nu sa-mi ia masina si sa ma oblige sa platesc niste servicii nesolicitate. Ma gandesc sa-i dau in judecata pe tema asta. Nu stiu cate sanse de reusita am, o sa ma uit prin legi sa vad exact ce si cum. Tot caut hotararea aceea data de primaria sectorului 2 in legatura cu ridicarile de masini dar nu o gasesc.
leon style 1.4 TSI 125 cai frumosi, "alb ca bomboana" + ESP + EBA

bertzi43
B-82-AJS

08 Feb 2010, 21:13

pepigl scrie:
Tot caut hotararea aceea data de primaria sectorului 2 in legatura cu ridicarile de masini dar nu o gasesc.

vezi ca scrie pe panourile unde parcarea este interzisa (ex:h201/2007)
au voie sa ridice masini doar de pe strada nu si de pe trotuare plus ca trebuie sa faca dovada unde au ridicat(poza)

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

pepigl

08 Feb 2010, 21:28

am gasit. pt sect e h107/2007
leon style 1.4 TSI 125 cai frumosi, "alb ca bomboana" + ESP + EBA

TIBI

08 Feb 2010, 23:23

sa vina sa le ridice si-n ploiesti.
aici se limiteaza(posibil n-au platforme) doar prin a le bloca rotile,masinile ramanand si blocand locurile...practic au acoperit rahatul :roll:
nu pot sa inteleg de ce unii prefera sa incurce circulatia doar pt a se da jos exact unde au treaba.cat de greu e sa o lasi putin mai departe de unde ai treaba si sa faci cativa pasi???
sa le ridice si aici ca mi s-a acrit de cei care parcheaza unde le vine,ba mai mult trebuie sa ne invatam sa respectam drepturile unora care stau la case...de nenumarate ori m-am trezit ca la curte n-am unde sa las masina(si am pus semn cu intrare garaj si nu parcati). daca ar exista un dispecerat pt reclamatii...pana nu ii arde cu amenzi,pana nu ramai fara masina cand ti-e lumea mai draga...pana atunci nu vom invata sa ne respectam unii pe altii.
sunt de principiu ca daca gresesti,platesti.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

bebitz

09 Feb 2010, 12:01

in ploiesti am avut-o si eu ridicata,eram cu dacia,iar la gara de sud,in parcarea microbuzelor batea vantul de "plina"ce era.o las acolo,ma duc la gara sa-mi iau un bilet de tren.Dupa cam 5-10 minute ma intorc,si "surprize",daciuca era deja pe platforma.A trebuit sa platesc un milion s-o de'a jos.Am gresit ca am parcat acolo,dar sunt chiar nesimtiti,erau 15 locuri de parcare libere in jurul meu in caz ca venea un microbuz.Iar in bucuresti problema e ca nu-s destule locuri de parcare,asa ca fiecare parcheaza pe unde apuca.
White Ibiza ;1.2 70 cp