Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

kristina
Subiect Autor

ridicari auto parcate ilegal

19 Dec 2008, 15:50

Vin aici cu un sfat catre voi, nu am gasit deschis un topic asemanator insa va sfatuiesc sa aveti grija unde parcati. Ieri mi-au ridicat masina si m-a costat 6.5 mil s-o recuperez (in aceeasi zi - fiecare zi trecuta costa 1.5 mil) - din care 5.5 mil ridicare si transport la un garaj in functie de sector (cost exagerat, mult mai mare decat al firmelor de tractare), si 1 mil si ceva amenda de la politie...

Ma dezgusta ceea ce se intampla, un sfert de ora am parcat langa statia de autobuz la unirii, in fata la hanul lui manuc, mai erau cateva masini si un nenorocit de politist acolo care nu mi-a zis nimic, am crezut ca e ok parcata mai ales nu calca marcajul galben BUS...putea sa zica...d-ra, n-o lasati acolo ca in 10 minute n=o mai gasiti...dar...ma abtin.

Problema e ca nu ai ce sa mai faci daca apuca sa o ridice, sunt implicate politia comunitara (care se plimba si toarna), politia rutiera si vreo 2 firme cred avand contract cu primaria (ROSAL- a lui Prigoana si inca una). Nu ai cum sa dai spaga, deseori sunt camere amplasate in locurile astea...

Pe langa ca mi se pare abuziv de scump, banii nu intra macar la bugetul de stat sa fie folositi pentru construirea parcarilor ci raman in profitul acestor companii...afacere nesimtita a hotilor care stiu sa incheie contracte in favoarea lor...noi vom parca...NICAIERI in curand...dar ce dracu ma mai mira..TRAIM IN ROMANIA.

Inca o data...aveti grija, CHIAR SE RIDICA MASINILE DE PESTE TOT, profitul e foarte mare pt ei si pur si simplu vaneaza cu nesimtire aceste situatii...
Kristina - Tigra

ace117
Membru Fondator

Re: ridicari auto parcate ilegal

19 Dec 2008, 16:43

Nashpa, au inceput sa ridice masini si la mine in oras, Sf.Gheorghe cu 70.000 de locuitori! :? :shock:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

19 Dec 2008, 17:29

In dr. taberei si militari se ridica de mult.
Mie mi se pare o masura buna, :lol: daca mergeti cu masina prin oras o sa vedeti toti ciudatii parcati pe 2-3 randuri in fata bancilor, ori a stiu eu caror magazine de fite.
Sa nu mai zic de cei care parcheaza chiar pe trecerile de pietoni ori in statia de ratb.
Eu daca nu gasesc loc o parchez chiar si la 1km distanta de locul unde am treaba. Prea s-a obisnuit toata lumea sa parcheze chiar in usa magazinului.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Nicky

20 Dec 2008, 10:29

E si exces de zel, ca ridica absolut tot ce li se pare parcat aiurea. Ar putea incepe cu cele care sunt parcate really bad, nu sa ia la rand de la inceputul bulevardului si pana la sfarsitul lui.
Joi era greva in Tei, era plin de politie comunitara si jandarmi si politisti de la rutiera, zica-se ca se rasculasera cativa dintre cei care ramasesera fara masini.
Intr-o zi, am vazut pe la foisor intr-o masina Supercom o Dacia 1300 si ma gandeam ca ala saracu o sa plateasca aproape 700RON sa si-o recupereze, cand pretul de piata al masinii e tot in jurul acestei sume.
Era s-o patesc si eu, dar am mutat masina inainte sa vin la o intalnire Seat, sa fie mai aproape de scara, ca aveam niste bagaje de luat si cand sa plec, am vazut cum curateau aia toata partea aia unde fusesem si eu parcat :D
Nu prea sunt locuri de parcare, e greu pentru toti. Nici eu nu sunt de acord cu aia care parcheaza super aiurea si in felul asta pun in pericol vietile pietonilor (in cazul masinilor mari parcate langa/pe trecerea de pietoni si tu, ca sofer, te trezesti cu pietonul pe capota, ca nu l-ai vazut, ca era un idiot parcat inainte de trecere, de exemplu).
Daca va tin jantele, parcati in cel mai rau caz cu doua roti pe trotuar, am vazut ca asa nu prea ii deranjeaza. Dar sa nu blocati total nici trotuarul, ca atunci ma supar si eu, pietonul :D Sa fie loc cat sa treaca macar un carucior de copil + 30cm, asa :D
Kristina, be happy ca nu ti-au zgariat-o, ca aia care sunt angajati sa ridice masini, habar nu au cum sa aiba grija de bunul omului, 90% dintre ei sunt retardati :)
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Puffy

20 Dec 2008, 10:44

Am vazut si eu agitatia din cartier Joi, da nu m-am gandit ca au plecat sacalii la vanatoare :P :lol:

Referitor la ridicatul masinilo... mi se parea normal sa ti-o ridice daca existau unedeva locuri de parcare.... Parerea mea ca intai trebuiau sa faca locuri de parcare si dupa aia sa plece la vanatoare....

Sylver

20 Dec 2008, 12:52

Da, in Militari ridica demult. Dar nu fac nimic cu harburile de prin 85-90 si toate bmw-urile ursulet la 2000 euro puse la vanzare pe strada. La Gorjului intre gurile de metrou nu mai ai loc sa treci, sunt vreo 20 masini la vanzare. Ziceau ca incep sa le ridice, pai sa inceapa.

Cat despre ridicatul masinilor parcate ilegal, mi se pare normal. Cum a mai zis cineva, prea s-a obisnuit lumea sa parcheze aiurea, iar pt orice deplasare de 300 metri, hop gata cu masina. Sa mai mearga si pe jos. E bine ca se ridica masinile, asa poate mai evoluam si noi privind civilizatia din trafic.
Black Leon benzinar

Gabyucl
zuly

21 Dec 2008, 11:37

mda....pai nenorocitii ridica doar masinile noastre ca sa isi faca bani...daciile si mai stiu eu ce masini vechi care clar se vede ca nu au mai fost miscate de ani de zile,prafuite si cu geamurile sparte nu le mai ridica nimeni sa ne faca si noua locuri de parcare....
mai intai constructia de parcari subterane cu plata si apoi.....vanatoarea...asa e corect...
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".

marian_iam
V.I.P.

21 Dec 2008, 13:18

eu cred ca voi ati uitat unde locuim!
Bucuresti, RromMania! :lol:
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

michee

21 Dec 2008, 16:57

este japca pe fatza. Intotdeauna vor fi ridicate masinile a caror proprietari isi permit sa plateasca 6-7 milioane si vor sa plateasca ptr a-si recupera masinile (exceptand ce-i super smecheri of course). Janghinile nu vor fi ridicate ca n-au de ce....

The teacher
Profesoru

21 Dec 2008, 18:51

marian_iam scrie:
eu cred ca voi ati uitat unde locuim!
Bucuresti, RromMania! :lol:

Bai tu ai ceva cu anumite categorii de oameni , :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: , ia-te de guvernanti , fa ce fac grecii , si apoi mai vb......

bertzi43
B-82-AJS

21 Dec 2008, 21:45

mie unu mi se pare corecta ridicare masinilor din locuri unde parcarea este interzisa(asta pana o so patesc si eu :D )cum au zis si colegii prea ne-am invatat sa parcam in fata magazinului,dar intai ar fi trebuit s ne dea solutii de parcari amenajate cu locuri suficiente :D
in sectorul 6 din cate stiu eu au inceput sa ridice de vreo luna masinile,prima zona fiind billa dr.taberei unde se mutase juma din autovit :lol:
singurul sector unde nu se ridica masini e sect4 sau cel putin eu nam vazut sa ridice vreo masina in zona
kristina imi pare rau pt ce ai patit

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

Costel

24 Dec 2008, 21:27

Aceeasi problema si in timisoara. stiu pe cineva cui i-au ridicat un leon iar dupa o luna o cupra!!! bineinteles era femeie. Sorry for the ladies! :P

BALTAZAR2003
Moderator

24 Dec 2008, 21:38

Nu tine de ridicat masina, dar acum doi ani in Turda, am avut surpriza sa gasesc caracatita pe roata, si asta cu masina parcata in loc special amenajat pentru parcare.
Am aflat mai tarziu, dupa ce am platit deblocarea rotlor ca trebuia sa cumpar un tichet pe care sa il razui si sa il las in geam. :lol:
Cand am intrebat de ce nu sta tilica cu chitantierul, daca tot se plimba sa puna caracatite, am primit un raspuns de... :shock: "cum domnu` sa umble cu bani la el?, nu se face, se gasesc de cumparat peste tot" si avea dreptate, chiar si in barurile de la strada erau de cumparat acele tichete. :D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

michee

07 Ian 2009, 17:43

@teacher

Si guvernantzii nu e tot tzigani? :wink:

pepigl

03 Feb 2010, 11:30

mi-au ridicat-o si mie azi. trebuie sa ma duc in afumati sa o iau. niste jepcari, altceva nu am ce sa zic. unde naiba sa parchez la 12 noaptea, daca nu sunt locuri de parcare? nici macar nu incurcam circulatia, locurile acelea ar fi putut fi foarte bine amenajate ca parcare, ca cele de 50 metri mai la dreapta. la 9 am coborat sa o iau sa o mut si n-am mai gasit-o.
leon style 1.4 TSI 125 cai frumosi, "alb ca bomboana" + ESP + EBA