Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cove_adrian
Subiect Autor

Problema Seat Ibiza portbagajul nu se deschide!

19 Dec 2014, 15:16

Salutare!

In aceasta dimineata, portbagajul nu a mai functionat. Dupa ce l-am deschis si inchis in mod normal, fara a-l tranti, portbagajul nu mai reactioneaza. Din inchidere centralizata, usile se deschid mai putin portbagajul. Am incercat cu deschiderea din buton din comenzile de pe usa soferului. Sunetul este prezent, insa portbagajul ramane intact. Am incercat manual, rasucind cheia in fanta de sub semnul de Seat, insa nu se deschide. Sunetul ce semnifica miscarea in acel locas se aude, insa nu se intampla nimic.
Ar fi vreo alta solutie? M-am uitat prin portbagaj dupa o fanta, tija sau buton de deblocat manual. Din pacate nu am gasit nicio solutie.
Daca cineva s-a mai lovit de o asemenea problema, ii multumesc frumos!
Ibiza 1,4-16 V, benzina 101 cp, albastru, 2003
Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Problema Seat Ibiza portbagajul nu se deschide!

19 Dec 2014, 16:35

incearca sa intri in portbagaj pe la scaunele spate rabatate si apoi gaseste solutia sa deschizi. nu stiu cum e la ibiza dar garantat exista posibilitatea sa deschizi mecanic. apoi desfaci si vezi ce s-a intamplat cu incuietoarea ;)

:hi :drive

cove_adrian
Subiect Autor

24 Dec 2014, 14:43

Am rezolvat. Am rabatat scaunele si am intrat in portbagaj cu lanterna. Mi-a luat vreo 2 h pana am scos masca aia de plastic. Bineinteles ca vreo 2-3 cleme s-au rupt chiar daca am urmat instructiunile din acest tutorial: http://youtu.be/vcediQyDtf0.
Pana la urma am lubrifiat mecanismul cu un spray pe baza de silicon si functioneaza. Mecanismul este intact si toate piesele sunt la locul lor. Portbagajul se inchide si chiar parca functioneaza mai bine.
Ibiza 1,4-16 V, benzina 101 cp, albastru, 2003
Imagine

Versace

04 Feb 2015, 23:21

Am gasit solutia cea mai simpla pentru deblocarea potbagajului dupa ce mi s-a intamplat de 2 ori sa mi se blocheze, de ce zic cea mai simpla pentru ca la prima blocare m-am chinuit ca si cove_adrian si am reusit sa rup 2 cleme metalice.
Solutia: se ridica de clapeta portbagajului ca la deschiderea normala si se actioneaza deschiderea centralizata din telecomanda atunci sare siguranta de protectie (cea vinovata pentru blocare).

bgd_b92
Bogdan

05 Feb 2015, 08:04

Super, multumim de info :drive