Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Mylux

Re: My first car, My Toledo :)

25 Iun 2015, 22:00

Faina treaba. :thumbleft:
De unde ai cumparat suportii transparenti pentru manere?ma bate si pe mine gandul sa fac si acest upgrade. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

HUNTER
HUNTER

25 Iun 2015, 22:22

faina treaba. vreau și eu așa ceva...sper sa reușesc in curând, poate nu așa profi, dar cat mai aproape. :drive

dany19940
Moderator

25 Iun 2015, 22:47

Astea sunt alt gen decat ale mele, dar la fel de eficiente. Nu stiu daca merg scurtate, mie nu mi-au placut asa lungi pe manerul de test si le-am scurtat cu 8 mm parca in fiecare parte.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Olaru.Alexandru
Subiect Autor

25 Iun 2015, 23:13

pe facebook este un grup, AUDI VW SEAT SKODA PORSCHE BAZAAR-RO, si acolo am dat de cineva care dezmembra un audi, si am zis sa stric o intrebare. M-am ales cu, cablajul si aceste prisme. Dar cablajul nu l-am folosit pana la urma, nici macar ledurile originale, lumina fiind prea slaba. Am cumparat eu niste leduri de 12 V rosii, un pic de lipici cald si niste tub termocontractil.

Sfatul meu este sa luati ce a cumparat Danny, pentru o montare si prindere mai usoara si sanatoasa. Eu le am montat in partea superioara a manerului si nu se observa decat daca esti cu ochii la nivelul bordului sau manerului, si a fost nevoie sa fac pe chirurgul cu fata de la portiera, ca sa pot sa detasez sau reatasez manerul, ori de cate ori e nevoie. Dar spre bucuria mea nu am stricat nimic, si manerul se prinde la fel, fara sa aiba joc.
Si cu ocazia asta, am mai strans niste suruburi si pus inca unu in plus la fiecare maner, ca sa nu mai joace. Trebuie doar sa pun ceva intre acele 2 jumatati sa nu mai scartie cand il strangi:))

Spor la munca, si se merita din plin acest DIY. :cheers

Cand am sa mai pun piciorul pe acasa, am sa desfac sa vad codul de la prisma pentru cine este interesat in modelul acesta.

O intrebare, tot urmaresc sa vad de un interior de alcantara tot cu fete de usa, am gasit ceva dar la 400 de euro. Vi se pare mult? mie cam da, deoarece am gasit la 500 de Seat Leon FR 2014 de alcantara si stiu ca nu se potriveste, dar ca o comparatie.

O seara buna.
Toledo 1M 2002/ASV/1,9 TDI/110 CP

HUNTER
HUNTER

26 Iun 2015, 06:00

cam pe acolo e prețul pt un interior cu alcantara, iar dacă arată bine si e și cu fete de uși, prețul e chiar Bun. nu se potrivește pe 1M de pe alt model de Leon, poate doar cu adaptări masive la prinderi însă nu știu cum va arata toată treaba jos. sine modificate, mufe, cablaje. eu zic sa nu te complici, ia ce e plug&play și ești liniștit.

dany19940
Moderator

26 Iun 2015, 08:10

Bravo, Alex! Sper sa te gasesc la magazin saptamana viitoare, poate ai si masina cu tine de data asta :hi
Interiorul din 2014 nu se potriveste la tine, doar cel la 400 €, pretul e bun.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Olaru.Alexandru
Subiect Autor

26 Iun 2015, 15:43

Sper sa se rezolve maestre, va asteptam acasa si multumesc de sfat. Acum ramane sa vad pozele cu interiorul, si daca e ok... poate va fi timpu sa fac pasul.

Olaru.Alexandru
Subiect Autor

19 Iul 2015, 13:54

Buna ziua. Azi m-am gandit la lamurirea unui pitic care ma bate de mult. Faptul ca toate ledurile de la switch urile de la geamuri, si cele montate in manerul de la usa din interior sunt aprinse ori de cate ori pun contactul ma apasa un pic, si am zis sa gasesc o rezolvare.
Normal mi s-ar parea sa se aprinda cand sunt farurile aprinse. Si am decis ca macar pentru ledurile instalate de mine sa pot sa le controlez cum am mentionat. Asa ca va prezint o schema :yah

Imagine

In caz ca trebuie ceva rectificat, apreciez orice sfat:)

Astept un pic de timp liber sa pot pune in aplicare, prima data pe breadboard,acolo am sa vad exact cum merge, si apoi pe bibiu:D

dany19940
Moderator

19 Iul 2015, 14:18

De ce te complici? Ti-e frica ca consuma curent sau ca se consuma ele? Daca proiectantul asa le-a gandit...o fi avut el vreun motiv...nemtesc! Pot intelege sa le conectezi altfel pe cele puse de tine in manere, dar cele de la geamuri..."asa face la toate"...ca sa parafrazez pe cineva. Cele din butoane consuma cativa mA, iar cele din manere...cat ai limitat tu curentul. E ceva infim, neglijabil si de nebagat in seama. La ochi nu te deranjeaza, pentru ca oricum merg cand ai contactul pus si asta vrei sa faci si tu.

Olaru.Alexandru
Subiect Autor

19 Iul 2015, 14:43

Ai dreaptate danny, dar nu la consum ma refer. Doar ca imi doresc inca un control a lor. Si as vrea sa fac asta si cand voi pune si aeratoare iluminate.

dany19940
Moderator

19 Iul 2015, 14:49

Nu stiu daca vei reusi asta cu ledurile din butoanele geamurilor spate si pasager-fata. Din cate imi aduc aminte sunt introduse in circuit, nu au alimentare separata. Deci va trebui sa modifici butoanele, ceea ce nu are sens pentru mine. Butoanele de la sofer sunt alimentate din controlerul geamului, parca au fir separat de alimentare si le poti baga in circuitul tau.
In rest conceptia circuitului pare buna, cu logica"SI" pe alimentarea lor.

Olaru.Alexandru
Subiect Autor

19 Iul 2015, 15:06

nu danny, nu ledurile de la switchuri, ce era pe masina nu ma bag. Doar ce am pus eu. Eu ziceam de o poarta "sau". :) (ori faza scurta ori lunga), dar daca este doar un fir care isi schimba starea cand este faza lunga sau scurta aprinsa, atunci nu mai folosesc poarta si comut direct la tranzistor:D pana ajung sa dau blocu de lumini jos si sa mesteresc cu aparatu de masura, mai este... dar nu cumva la faza lunga este si cea scurta aprinsa?
Multumesc de promtitudine:D

dany19940
Moderator

19 Iul 2015, 15:18

Pai atunci ce sens mai are sa folosesti acel circuit? Daca vrei ca ledurile puse de tine in manere sa se aprinda doar cand e faza scurta sau lunga aprinsa, atunci ia tensiune die unde se poate prin cate o dioda si duci fir la acele leduri doar. Faza scurta e gasibila in butonul de lumini, lunga in comutatorul din volan, sau iei amandoua semnalele de la sigurante si termini cu cautarea.

Olaru.Alexandru
Subiect Autor

19 Iul 2015, 15:23

De la panoul de sigurante pare cel mai ok:) nu imi trecuse prin cap asta, danke

Olaru.Alexandru
Subiect Autor

26 Iul 2015, 18:46

Si dupa mult timp, cateva poze.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

:drive
Weekendul asta am avut un drum in afara orasului, si am dezlantuit un pic herghelia pentru a lasa un pic sa respire lejer in afara traficului de oras :yah Si mult ii mai place >:)