Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Caniggia
Subiect Autor

Sfaturi pentru o alegere: Cordoba 1.4 sau Ibiza 1.4

17 Dec 2014, 12:09

Salut,

Sunt pe care sa imi cumpar un Seat second-hand si as aprecia la maximum ajutorul vostru, al celor care aveti experienta conducerii modelelor, dar si a discutiilor de pe forum. Fara sa ma pricep foarte tare in ceea ce inseamna masini, am ajuns la concluzia ca pentru bugetul meu, adica vreo 3000 de euro, variantele sunt Ibiza 1.4 86CP sau Cordoba 1.4, anii cam 2005-2006.

Diferenta de spatiu pe care o ofera cele doua nu m-ar ajuta neaparat, deci nu ar fi un criteriu decisiv. Ce am putut observa din anunturile oamenilor care au masini la vanzare este ca Ibiza ar avea mai putine "goodies" la banii astia decat Cordoba. Ma refer la geamuri electrice sau computer de bord. Revenind, as vrea sa formulez niste intrebari si m-as bucura sa am parte de raspunsuri.

1. Cam care sunt diferentele de consum intre cele doua masini? Am citit zeci de pareri pe forum, insa variaza extraordinar cifrele.
2. Dincolo de evidenta diferenta de spatiu, ce alte argumente are in plus un Cordoba 1.4 din 2005 in fata unei Ibiza 1.4 din 2006?
3. Exista vreo scuza reala pentru care vanzatorul sa nu imi poata da o carte de service la masina? Asta in conditiile in care sustine ca masina e cumparata de el, noua, din Romania.
4. Care sunt lucrurile la care trebuie sa fiu atent atunci cand cumpar un astfel de model? Dincolo de testarea intr-un service, ma refer la chestii vizuale sau de perceput cu auzul.
5. Difera costurile reviziilor si a intretinerii generale intre Ibiza si Cordoba? Imi puteti da niste exemple?

Va multumesc! Sper sa fiu inspirat in alegere.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Sfaturi pentru o alegere: Cordoba 1.4 sau Ibiza 1.4

17 Dec 2014, 21:03

Sfat sincer, nici una din ele, cauta ceva cu 1.9 diesel, ori tdi dar nu motor de 1.4 benzina ca plangi dupa banii dati pe combustibil.
Sunt niste motoare energofage care la 1.2Tone cat cantareste o masina consuma de te seaca oricum ai merge.
Pentru multe din intrebari privitoate la costuri poti folosi functia cautare, vei gasi tot ce te intereseaza cu lux de amanunte!
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

bgd_b92
Bogdan

17 Dec 2014, 21:28

1.9 tdi e scump la intretinere ; eu nu l-as lua pt oras ; 1.4 tdi DA, daca vrei strict pt economie ; costurile de intretinere sunt la fel ; diferenta de consum intre 1.4 tdi si 1.4 benzina este de 2-3 litrii / 100 km ; adica dizel : 5.5-8 pe oras, benzina, 9-12 pe oras ;
Daca nu e nevoie de spatiu as alege din start ibiza pt ca e mai manevrabila in oras si are o valoare mai buna de revanzare pe piata zic eu ; daca vorbim de ibiza 2006-2009, atunci e cea facelift care arata foarte bine si are motorul pe benzina de 1.4 86 cp cod motor bxw ; e o masina buna, simpla, ieftina la intretinere, fiabila ; insa din 2006 probabil vei fi nevoit sa platesti taxa ; deci cauta din 2007; dar nu cred ca vei gasi sub 3500€ ; cele intre 2002-2005 inclusiv sunt varianta pre facelift ; au motoare de 1.4 75 cp sau 1.4 100 cp ; idem, motoare bune, slabe ca performante, adica..decente pt cp lor si se misca mult mai bine ca un logan, insa consuma cu ~ 1% in plus fata de cel de 86 cp din ce am observat eu ; nu prea exista diferente de consum intre ibiza si cordoba ; poate un 0.2% in plus pt cordoba..ceva nesemnificativ ; vanzatorul are sau nu are carte servis ; daca are si e tinuta evidenta la reprezentanta se poate verifica ; daca nu...e ca si cum nu ai avea pt ca nu ai ce sa verifici ; eu la asta a mea nu am ; costurile nu difera intre ibiza si cordoba ; la toate motorizarile 1.2 si 1.4 sunt cam la fel ; daca mergi mult ia in calcul si o instalatie gpl ; sau tdi-ul de 1.4 ; dar tine cont ca se invart pe la 4000€ ; si cu km mai multi cred, depinde ce gasesti pe piata ; sunt unele din putinele masini care nu prea au avut defecte de fabricatie, deci inafara de chestiile normale nu prea ai la ce sa te uiti ; spor la cautat

Caniggia
Subiect Autor

20 Dec 2014, 20:52

Va multumesc pentru indrumari. Am cumparat pana la urma un Seat Cordoba din 2005 cu motor 1.4 benzina, varianta 75cp. Am gandit ca masina o voi folosi doar pentru plecari din oras/concedii, acolo unde am nevoie de spatiu (de asta am renuntat la Ibiza), iar motorul 1.4 benzina de 75 de cai, desi o sa ziceti ca nu e puternic, consider ca imi va satisface nevoile de touring. Nu am copii, deci pentru mine si pentru prietena mea cred ca e suficient.

doomduke

21 Dec 2014, 17:20

Felicitari pentru alegerea facuta privind achizitionarea masinii, nu ne-o prezinti ?
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ