Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

alexrider
Subiect Autor

Sa fie o problema?

19 Dec 2008, 13:15

Salut. Azi am m-am urcat in masina si am scos-o din garaj descaltat( in sosete) si am simtit o vibratie la pedala de abreiaj ( cand o calcam) ,apoi am auzit un sunet ca de volanta. Dar stiu ca volanta se aude si cand calci ambreiaju nu se mai aude, la mine e exact invers. De la ce sa fie?

Bamse
Moderator

Re: Sa fie o problema?

23 Dec 2008, 17:12

?vibratia aia se simte mai la toate masinile diesel, mai ales la cele din grupul vag!
sau asa am cam simtit eu!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

alexrider
Subiect Autor

24 Dec 2008, 11:18

salut. mersi de raspunsuri. am fost la mecanic si a zis ca volanta e de vina. la pedala stiu de vibratii dar cand apas,se aude cu troncane ceva si se mai aude si la roata stanga fata. asta e problema lor am inteles , la 1.9 tdi, 105 cp.

ea nu da semne - nu patineaza , intra bine in viteza in schimb cam tremura la plecare. costa cam 15 mil inlocuirea volantei.

eddy_wtx
LowRider

24 Dec 2008, 17:22

alexrider scrie:
salut. mersi de raspunsuri. am fost la mecanic si a zis ca volanta e de vina. la pedala stiu de vibratii dar cand apas,se aude cu troncane ceva si se mai aude si la roata stanga fata. asta e problema lor am inteles , la 1.9 tdi, 105 cp.

ea nu da semne - nu patineaza , intra bine in viteza in schimb cam tremura la plecare. costa cam 15 mil inlocuirea volantei.

la toate masinile nemtesti, cam asta e problema...alaltaieri si`a schimbat un prieten de`al meu la un ford mondeo 2002, si l`a costat 16 milioane volanta (Luk), si 5 manopera... e garantata 200.000 km :wink:

alexrider
Subiect Autor

Posibil pompa motorina

13 Ian 2010, 10:39

De ateva zile am observat ca uneori nu se mai alimenteza motorul in mers imi arata consum instantaneu 0 si intra in frana de motor. Asta am observat ca se intampla la turatii mici.

Am fost la un mecanic si mi a spus ca ar fi pompa de motorina din rezervor, voi ce parere aveti?

Stiti careva cum se ajunge la ea, poate pot sa o curat?

Bamse
Moderator

03 Feb 2010, 10:42

Ajungi la pompa de la rezervor destul de simpu :

scoti bancheta spate, si in partea dreapta parca este un capac ce da la rezervor. Acolo este si pompa din acesta.

Dar mai bine fa acest lucru la un service.

Bafta.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

alexrider
Subiect Autor

13 Feb 2010, 17:19

S-a rezolvat . era senzorul de la axa cu came am luat senzorul dar inca nu l am montat pentru ca numai da semne si inca e frig afara.

Acum am observat alta problema specifica lor.Intra greu in viteza a 3,( intra jumate dupa care trebuie fortata) unii zic ca este de la volanta , eu cred ca est ed la placa de presiune. oricum cred ca trebuie sa schimb kitul ca masina are 170 000 km. Din pacate este destul de scump.