Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bebetudor
Subiect Autor

Re: zgomot

27 Dec 2008, 21:08

azi am mai auzit un zgomot foarte clar e un huruit. apare cand accelerez putin dupa care o las. ex: in viteza a doua o accelerez cam o sec dupa care o las atunci se aude huruitul care parca din spate vine. cred ca e masina ghinionista numai probleme. incepe sa imi para rau ca mi-am luat seat.
seat leon 2, 1.6 102CP

The teacher
Profesoru

28 Dec 2008, 09:17

bebetudor scrie:
azi am mai auzit un zgomot foarte clar e un huruit. apare cand accelerez putin dupa care o las. ex: in viteza a doua o accelerez cam o sec dupa care o las atunci se aude huruitul care parca din spate vine. cred ca e masina ghinionista numai probleme. incepe sa imi para rau ca mi-am luat seat.

Un uruit este clar un rulment , zgonotele care le auzi in masina te pot induce in eroare , adica pot venii din alta directie , la ce am simtit eu cand am fost impreuna , eu zic ca vine de pe puntea fata , ca idee , este de urmarit partea cu placute si discuri de frana , o uzura a placutelor combinata cu un etrier care este un pic blocat , pot da nastere simptomelor tale , daca discul este ovalizat trebuie sa se simta in pedala cand franezi , tamponul de cutie , daca e rupt aveai un joc in levier , adica in schimbator , am un prieten care are asa ceva , la el pleaca schimbatorul spre stanga cand eliberezi ambreiajul , in orice treapta , ce ti-a recomandat Baltazar este absolut de bun simt , ii obligi sa inregistreze defectul pana nu iesi din garantie ,

bebetudor
Subiect Autor

28 Dec 2008, 14:27

The teacher scrie:
bebetudor scrie:

Un uruit este clar un rulment , zgonotele care le auzi in masina te pot induce in eroare , adica pot venii din alta directie , la ce am simtit eu cand am fost impreuna , eu zic ca vine de pe puntea fata , ca idee , este de urmarit partea cu placute si discuri de frana , o uzura a placutelor combinata cu un etrier care este un pic blocat , pot da nastere simptomelor tale , daca discul este ovalizat trebuie sa se simta in pedala cand franezi , tamponul de cutie , daca e rupt aveai un joc in levier , adica in schimbator , am un prieten care are asa ceva , la el pleaca schimbatorul spre stanga cand eliberezi ambreiajul , in orice treapta , ce ti-a recomandat Baltazar este absolut de bun simt , ii obligi sa inregistreze defectul pana nu iesi din garantie ,

Am facut asta am scris mai sus parca, am schimbat jantele cu ale unui prieten si zgomotul persista. Azi am fost la un prieten care lucreaza la peugeot si a dat jos rotile de pe spate si a constatat ca atunci cand invarte de disc se aude un fasait (la mabele discuri de pe spate) discurile se lovesc de placutele de frana, sa nu fie oare discurile ovalizate?sau rulmenti?
seat leon 2, 1.6 102CP

cry_wum

28 Dec 2008, 15:18

bebetudor scrie:
The teacher scrie:
bebetudor scrie:

Am facut asta am scris mai sus parca, am schimbat jantele cu ale unui prieten si zgomotul persista. Azi am fost la un prieten care lucreaza la peugeot si a dat jos rotile de pe spate si a constatat ca atunci cand invarte de disc se aude un fasait (la mabele discuri de pe spate) discurile se lovesc de placutele de frana, sa nu fie oare discurile ovalizate?sau rulmenti?

acel fasait este normal, asa se aude si la mine si la toate masinile. nu are cum sa se auda acel fasait in mers, este prea nesemnificativ ca sa fie asta zgomotul care te deranjeaza pe tine. iti spun pt ca am trecut si eu prin aceleasi etape cand aveam un zgomot inexplicabil pe spate. am verificat discuri, cauciucuri, jante, placute, etc...ti-am zis la inceputul topicului tau ce era, un carenaj desprins. deci fashaitul rotii invartite in gol e absolut normal.
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

bebetudor
Subiect Autor

28 Dec 2008, 15:24

carenajul e prins bine, e verificat. si daca acle zomot e normal de la disc atunci de ce nu se aude si pe fata cand invarti discul cu mana?
seat leon 2, 1.6 102CP

cry_wum

28 Dec 2008, 15:36

bebetudor scrie:
carenajul e prins bine, e verificat. si daca acle zomot e normal de la disc atunci de ce nu se aude si pe fata cand invarti discul cu mana?

poate ai placutele mai noi pe spate si au mai multa carne, oricum am impresia ca discurile nu sunt la fel pe fata si pe spate. eu nu stiu cat de puternic e la tine fashaitul acela, dar..tu crezi ca il poti auzi din masina? in mers? atat de puternic sa fie??eu nu cred..asta daca vbim despre acelasi fashait pe care il am si eu pe ambele roti pe spate, si despre care toti mecanicii mi-au zis ca e normal..
:)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

bebetudor
Subiect Autor

28 Dec 2008, 15:39

cry_wum scrie:
bebetudor scrie:

poate ai placutele mai noi pe spate si au mai multa carne, oricum am impresia ca discurile nu sunt la fel pe fata si pe spate. eu nu stiu cat de puternic e la tine fashaitul acela, dar..tu crezi ca il poti auzi din masina? in mers? atat de puternic sa fie??eu nu cred..asta daca vbim despre acelasi fashait pe care il am si eu pe ambele roti pe spate, si despre care toti mecanicii mi-au zis ca e normal..

zomotul acesta este nou poate nu il aud pe la si poate e chiar normal sa se auda cand se invarte discul cu mana, problema este zgomotul ca se aude dupa ce trec de 30 la ora de fapt de la 30 de ora in sus e un tacait
seat leon 2, 1.6 102CP

cry_wum

28 Dec 2008, 15:47

bebetudor scrie:
cry_wum scrie:
bebetudor scrie:

zomotul acesta este nou poate nu il aud pe la si poate e chiar normal sa se auda cand se invarte discul cu mana, problema este zgomotul ca se aude dupa ce trec de 30 la ora de fapt de la 30 de ora in sus e un tacait

uite, e incredibil cate coincidente, cat de trasa la indigo e pb ta cu ce am avut eu si la leon dar si la bora. la leon a fost carenajul cum am mai zis, la bora era altceva. tot un zgomot inexplicabil pe spate, la fel am verificat tot (inclusiv zgomotul de disc cand invarteam roata in gol era si pe bora), zgomotul la mine aparea insa dupa 60 km/h si disparea pe la 100-110km/h. problema era la cauciucuri care erau inegal tocite, si la vitezele mentionate vajaiau sau tzacaneau sau huruiau, in functie de suprafata de rulare, de compozitia asfaltului. verifica si tu daca nu cumva pe partea din interior a anvelopelor s-au format niste "valuri" miiici miici, niste "denivelari" ale cauciucului. se simt la pipait, invarte usor roata, tine mana pe cauciuc si vei simti daca ai denivelari..mai mult de atat nush ce sa zic, la mine astea au fost..
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

bebetudor
Subiect Autor

28 Dec 2008, 15:54

zomotul acesta este nou poate nu il aud pe la si poate e chiar normal sa se auda cand se invarte discul cu mana, problema este zgomotul ca se aude dupa ce trec de 30 la ora de fapt de la 30 de ora in sus e un tacait[/quote]

uite, e incredibil cate coincidente, cat de trasa la indigo e pb ta cu ce am avut eu si la leon dar si la bora. la leon a fost carenajul cum am mai zis, la bora era altceva. tot un zgomot inexplicabil pe spate, la fel am verificat tot (inclusiv zgomotul de disc cand invarteam roata in gol era si pe bora), zgomotul la mine aparea insa dupa 60 km/h si disparea pe la 100-110km/h. problema era la cauciucuri care erau inegal tocite, si la vitezele mentionate vajaiau sau tzacaneau sau huruiau, in functie de suprafata de rulare, de compozitia asfaltului. verifica si tu daca nu cumva pe partea din interior a anvelopelor s-au format niste "valuri" miiici miici, niste "denivelari" ale cauciucului. se simt la pipait, invarte usor roata, tine mana pe cauciuc si vei simti daca ai denivelari..mai mult de atat nush ce sa zic, la mine astea au fost..[/quote]
cauciucurile mele sunt foarte inegal tocite toate 4 chiar dar nu cred sa fie zgomotul din cauza lor ca totusi este un zgomot auzibil si constant numai ca , cand se aude incet cand se aude tare . Si daca ar fi asa ce le-ar putea toci asa de inegal?Nu stiu ce sa zic
seat leon 2, 1.6 102CP

cry_wum

28 Dec 2008, 16:06

ce le-ar putea toci inegal? pai ar fi multe. de ex presiunea din fiecare cauciuc, daca nu e aceeasi se "rod" inegal. sau daca mergi cu ele pe presiune prea mare ti se tocesc aiurea. sau mai nasol daca ai probleme cu telescoapele ti se pot toci inegal gumele...poate mai sunt si alte cauze, acum astea imi vin...ca sa fii sigur ca ai eliminat si asta, mergi la un service de roti, roaga-i sa-ti puna un set de gume noi/sh dar tocite uniform, sa ti le echilibreze, da o tura cu ele si vezi daca mai ai zgomotul. platesti la baieti acolo dar macar stii cum stai. crede-ma cauciucurile pot da zgomote la care nu te astepti si pe care nu ti le poti explica...
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

The teacher
Profesoru

28 Dec 2008, 16:20

cry_wum scrie:
ce le-ar putea toci inegal? pai ar fi multe. de ex presiunea din fiecare cauciuc, daca nu e aceeasi se "rod" inegal. sau daca mergi cu ele pe presiune prea mare ti se tocesc aiurea. sau mai nasol daca ai probleme cu telescoapele ti se pot toci inegal gumele...poate mai sunt si alte cauze, acum astea imi vin...ca sa fii sigur ca ai eliminat si asta, mergi la un service de roti, roaga-i sa-ti puna un set de gume noi/sh dar tocite uniform, sa ti le echilibreze, da o tura cu ele si vezi daca mai ai zgomotul. platesti la baieti acolo dar macar stii cum stai. crede-ma cauciucurile pot da zgomote la care nu te astepti si pe care nu ti le poti explica...

Pot sa comfirm cele spuse de Cristi , un amic cu o Honda Acord , a avut zgomote anormale pana si-a schimbat gumele , atunci in mod miraculos zgomotul a disparut , anomaliile de tocire a gumeleor , depind de multi factori , chiar si o frana f. puterniica , care a fost facuta in scop umanitar ......., poate duce la ruperea interna a plasei din care este facuta insertia cauciucului , si asta poate da anomalii in functionarea corecta a acestuia, respectivul i-a omorat pe aia de la Honda service , au testat oamenii la greu masina , si nu i-si dadeau seama de unde provine problema , dar cum am mai scris mai sus , mai pot fii discuri cu probleme , sau un etrier blocat care sa dea aceste simptome

bebetudor
Subiect Autor

28 Dec 2008, 18:48

maine o sa imi schimb toate cele 4 roti din nou numai ca de data asta o sa le schimb cu unele de iarna noi ca si-a luat un prieten care are tot seat leon acelasi model. Ce sa zic...sper sa am noroc si sa fie de la alea
seat leon 2, 1.6 102CP

cry_wum

28 Dec 2008, 19:20

bebetudor scrie:
maine o sa imi schimb toate cele 4 roti din nou numai ca de data asta o sa le schimb cu unele de iarna noi ca si-a luat un prieten care are tot seat leon acelasi model. Ce sa zic...sper sa am noroc si sa fie de la alea

daca asta e noroc :) atunci sa ai parte de el. macar sa stii despre ce e vorba. bafta
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

The teacher
Profesoru

28 Dec 2008, 19:39

cry_wum scrie:
bebetudor scrie:

daca asta e noroc :) atunci sa ai parte de el. macar sa stii despre ce e vorba. bafta

corect ........

bebetudor
Subiect Autor

28 Dec 2008, 21:06

The teacher scrie:
cry_wum scrie:
bebetudor scrie:

corect ........

ma refeream sa am noroc sa descopar zgomotul :)
seat leon 2, 1.6 102CP