Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bebetudor
Subiect Autor

zgomot

18 Dec 2008, 13:38

se aude un zgomot(un tacait) de la 30 km la ora in partea din fata indiferent unde stai la sofer sau pasager....pe langa asta se simte si in podea. de la cauciucuri nu are cum sa fie ca am pus noi. am fost ieri la alto syncro si mi-au spus ca zgomotul s-a remediat si ca era de la scutul de sub motor (nu era prins bine). e uitati ca nu e asa zgomotul tot persista. vreo idee ceva ca marti ma duc iar si daca ei nu mai au idei macar sa le zic eu. multumesc
poate sa fie de cutia de viteze de la vreo bucsa?
seat leon 2, 1.6 102CP

cry_wum

Re: zgomot

18 Dec 2008, 14:24

bebetudor scrie:
se aude un zgomot(un tacait) de la 30 km la ora in partea din fata indiferent unde stai la sofer sau pasager....pe langa asta se simte si in podea. de la cauciucuri nu are cum sa fie ca am pus noi. am fost ieri la alto syncro si mi-au spus ca zgomotul s-a remediat si ca era de la scutul de sub motor (nu era prins bine). e uitati ca nu e asa zgomotul tot persista. vreo idee ceva ca marti ma duc iar si daca ei nu mai au idei macar sa le zic eu. multumesc
poate sa fie de cutia de viteze de la vreo bucsa?

salut, am avut si eu cva asemanator si se auzea pe spate. dupa multe multe batai de cap, s=a dovedit a fi carenajul rotii dreapta spate. fusese prins doar in suruburile/clemele accesibile fara sa fie roata data jos. cele din spatele rotii erau desprinse si la viteze mici, denivelari sau gropi se auzea un zgomot enervant. verifica si tu prinderea carenajelor poate ai noroc.
Sportivitatea începe acolo unde DIESELUL se termină: 4500 RPM :)
Leon1P__1, 6__102 CP
viewtopic.php?t=1278
Imagine

Bamse
Moderator

18 Dec 2008, 16:13

sau poate ai o nenorocita de piatra in anvelope....sau vreun cui din ala mai nasol!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

The teacher
Profesoru

19 Dec 2008, 00:21

bamse scrie:
sau poate ai o nenorocita de piatra in anvelope....sau vreun cui din ala mai nasol!

Alea tacane la orice viteza , marti cand mergi la Alto da-mi un bip , iei tel meu din topicul dedicat sa merg si eu sa aud poate gasim un raspuns.......eu lucrez la 5 minute de Alto.....

bebetudor
Subiect Autor

19 Dec 2008, 12:11

The teacher scrie:
bamse scrie:

Alea tacane la orice viteza , marti cand mergi la Alto da-mi un bip , iei tel meu din topicul dedicat sa merg si eu sa aud poate gasim un raspuns.......eu lucrez la 5 minute de Alto.....

Am luat nr si chiar o sa te sun. Multumesc
seat leon 2, 1.6 102CP

The teacher
Profesoru

19 Dec 2008, 19:34

bebetudor scrie:
The teacher scrie:
bamse scrie:

Am luat nr si chiar o sa te sun. Multumesc

Wellcome, sunt chiar curios .............avand acelasi model , sa stiu pe viitor ce ma asteapta , sper sa se rezolve.....

The teacher
Profesoru

24 Dec 2008, 16:59

Asteptam , un semn , despre incetarea tacanitului , eu inca cred ca este de la roti

Testosul

24 Dec 2008, 21:21

Subscriu la ce a zis Profesorul, am avut si eu faza asta, era o piatra in cauciuc...facea tare aiurea.

bebetudor
Subiect Autor

26 Dec 2008, 16:14

The teacher scrie:
Asteptam , un semn , despre incetarea tacanitului , eu inca cred ca este de la roti

imi cer scuze ca nu v-am mai dat un tel. dar eram plin de nervi. Problema cu zgomotul nu s-a rezolvat. Mi-au recomandat sa imi schimb jantele, dar nu imi permit sa dau o gramada de bani, iar problema sa nu se rezolve. Am avut noroc ca am gasit un prieten sa imi dea jantele lui de la masina tot pe 16 iar profilul de la anvelope identic adica 205/55/16. Zgomotul tot se aude deci varianta cu jantele a cazut, bine ca nu le-am cumparat. Am fost cu ele (anvelopele mele) chiar si l-a echilibrat si degeaba; nu s-a pus mult plumb, asa ca a picat si asta. Problema este ca cei de la service (parerea mea, sper sa gresesc), nu vor ca caute ca lumea. De exemplu le-am spus ca sa-r putea sa fie de la cutia de viteza, iar ei au zis ca nu are cum si atat in loc sa verifice...de daca masina nu mai era in garantie cred ca o desfaceau toata ca doar erau platit. Faza cu piatra in cauciuc nu e.Chiar nu stiu ce sa mai fac, iar garantia imi expira pe 19.01.2009. Sunt putin disperat.
seat leon 2, 1.6 102CP

BALTAZAR2003
Moderator

26 Dec 2008, 21:04

Salut,
Au verificat discurile de frana sa nu fie deformat ori crapat unul din discuri?, ori placutele? etrierii?.
Am patit asa cu o masina, la o anumita viteza incepea sa tacane si doar dupa ce am demolat toata puntea am gasit un disc de frana fisurat. peste o anumita viteza lovea in una din placute care clantanea in etrier.
Ori poti as mai ai zgomot din diferential, dar posibil sa nu apara decat in sarcina si daca invarte rotile cu masina suspendata sa nu faca galagie.
Cu putina bunavointa sigur se poate diagnostica si remedia.
Chiar daca iese din garantie trebuie sa te duci si sa treaca problema sesizata de tine in fisa masinii si atunci sunt obligati sa o remedieze chiar daca a expirat garantia .
Bafta.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

b_13_wrc

27 Dec 2008, 09:57

Verifica placutzele de frana...pentru ca eu am patzit sa nu mai tzina adezivu ala de pe spatele placutzelor si la o anumita uzura au inceput sa joace f putzin in etrier dr se auzea destul de tare...toate bucsile st ok?? Bafta!!
SEAT LEON CUPRA 2.0 TFSI

nmihai67
Michel-Angelo

27 Dec 2008, 10:24

cum se aude tacait-ul acela ? constant de la 30 in sus?...intermitent?.....slefuit?.......cat mai deliat te rog?....o planetara? ( nu trebuie sa bata doar la curba!! Poate ai agatat ceva cu partile dintre roata si caroserie ! Ca si principiu , tot ce roteste poate produce acest zgomot. ..La mine au fost pivotii ...asta dupa ce au facut incercari pe buzunarul meu !!!!! Au ridicat masina pe rampa si au tras/invartit manual de roti? Joc rulment?

Daca franezi se opreste zgomotul in timpul actionarii franelor?.....asa si defapt cel mai important lucru? Cand si cum ai constatat ca face acel zgomot...imprejurimi?

Sper ca nu te-am zapacit...dar tu ai intrebat :)
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

bebetudor
Subiect Autor

27 Dec 2008, 10:42

nmihai67 scrie:
cum se aude tacait-ul acela ? constant de la 30 in sus?...intermitent?.....slefuit?.......cat mai deliat te rog?....o planetara? ( nu trebuie sa bata doar la curba!! Poate ai agatat ceva cu partile dintre roata si caroserie ! Ca si principiu , tot ce roteste poate produce acest zgomot. ..La mine au fost pivotii ...asta dupa ce au facut incercari pe buzunarul meu !!!!! Au ridicat masina pe rampa si au tras/invartit manual de roti? Joc rulment?

Daca franezi se opreste zgomotul in timpul actionarii franelor?.....asa si defapt cel mai important lucru? Cand si cum ai constatat ca face acel zgomot...imprejurimi?

Sper ca nu te-am zapacit...dar tu ai intrebat :)

zgomotul l-am constatat acum 3-4 luni parca in mers asa de o data; se aude constant de la 30 in sus (tacait), iar in timp ce pun frana tot se aude. La service au verificat rulmenti cu masina puza pe rampa, instalatia tot ce e pe deesubt si au zis ca totul e ok
seat leon 2, 1.6 102CP

bebetudor
Subiect Autor

27 Dec 2008, 13:32

nu poate sa fie oare tamponul de la cutia de viteza?
seat leon 2, 1.6 102CP

nmihai67
Michel-Angelo

27 Dec 2008, 20:11

tamponul acela daca ar fi stricat, l-ai auzi fie la plecare, fie la franare sau la denivelari . Acolo unde se face un fel de balans al motorului pe centrul de greutate. Ah si mecanicul il vede daca e stricat cu usurinta.

Eu ca si idee mai iti dau asa : ridica complet puntea fata cu rotile in aer, baga in viteza si asculta ( cu geamul deschis/inchis ) ce se aude si cand. Asa vei elimina ceva din posibilile zgomote de rulare. Sa fi-ti 2 oameni , unu afara unu in masina si vice-versa.
Totusi geometria mai are si ea ceva de spus. A mai fost odata unu cu o eroare la un senzor ABS, si acesta facea in mers ca pompa sa tancane actionand asupra sistemului. Cam exagerat, dar dehhh.

Ps. chiar daca masina este in garantie, du-te la alt atelier si spune ce anume auzi , si vezi ce descopera altii. Nu te zgarcii la o constatare, nu mai ai mult garantie si apoi platesti TU.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002