Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

famagusta
Subiect Autor

Cumpar urgent cheie antifurt canelata,pentru prezoane roti

22 Noi 2014, 16:56

Doresc sa cumpar una bucata cheie antifurt canelata,modelul din foto.A fost originala,insa deja s-a uzat,dupa 3 schimburi de roti.Am un Leon 1P,din 2012, dar banuiesc ca se foloseste si pe alte masini din grupul VAG.Poate sa fie noua sau de oczaie,in stare buna.Multumesc!

Contact pe forum sau 0770769814
Imagine
Imagine

Imagine

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Cumpar urgent cheie antifurt canelata,pentru prezoane roti

23 Noi 2014, 16:05

Nu o sa gasesti acelasi model de antifurt, asta este si ideea, fiecare desen trebuie sa fie cat mai diferit astfel ca nimeni sa iti poata desface antifurturile... Gaseste o metoda sa le dai jos si arunca-le, cumpara altele noi. Ciudat ca s-au distrus asa repede, cine a umblat la ele si cu ce unelte ?!

famagusta
Subiect Autor

23 Noi 2014, 17:22

Am studiat mai adanc problema pe net si e comuna,basca cu prezoane rupte efectiv.E normal sa se uzeze,dar nu asa repede si e normal sa se duca intai adaptorul,presupun ca e mai moale ca duritate ca si prezonul in sine,tocmai ca sa poti sa il scoti de acolo cu alta cheie adaptor noua.Fiecare adaptor are poansonata o litera,a se observa pe foto,se executa mai multe astfel de piese pe aceeasi litera,adica cu acelasi profil,ca doar nu se face un adaptor si prezoane unice, pentru fiecare serie VIN.O sa caut la reprezentantele VAG,stiu ca nu sunt disponibile pe stoc dar se aduc,la set complet desigur si costa ceva.Oricum daca scot prezonul cu noul adaptor neuzat si deci functional,renunt si imi voi monta prezoane normale,ca doar hotii sunt dotati cu toate modelele,cei profesionisti desigur.Daca stiam ca adaptorul asta se uzeaza asa repede, ma lipseam de la inceput,dar asa am primit masina dotata.Bine ca nu am facut pana aiurea si am masina acasa,dar nefunctionala momentan,cu 3 roti de iarna si una de vara...!

sandman

23 Noi 2014, 17:31

am patit asa si eu la leon. am aruncat antifurtul si am pus prezon normal.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

famagusta
Subiect Autor

23 Noi 2014, 17:37

...si cum l-ai scos?Exista metode si metode....!

sandman

23 Noi 2014, 17:44

la vulcanizare. inca mai mergea cat de cat antifurtul.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

gamer555
ClubSEAT Admin

23 Noi 2014, 19:03

cred ca metoda 'romaneasca' de a le scoate este prin sudat, desurubat apoi aruncat la fier vechi... la vulcanizari / serviceuri ar trebui sa se descurce ei.

eu mi-am cumparat antifurturi si am pus poze pe threadul 5Fului meu cu codul. nu cred ca sunt facute dupa cod litera, ar fi prea mari sansele de dubluri.

famagusta
Subiect Autor

23 Noi 2014, 19:58

Prin sudura risc sa stric janta si e de aliaj,mai sigur e cu gaurirea prezonului si implantarea fortata in acea gaura,a unui profil patrat sau a unui torx si apoi folosind normal o cheie manivela.Probabil nu voi gasi pe aici un vanzator,mai mult ca sigur,cine ar renunta la asa ceva,eventual unul patit ca si mine,dar e greu cu diversitatea profilului.Macar daca gaseam unul de imprumut,ca prezoanele nu sunt deloc mancate,doar afurisitul asta de adaptor,pe care l-am nimerit si foarte neregulat ca forma si poate de aici si uzura sa prematura,avand o singura pozitie de montaj doar.In fine...sa vad pe la reprezentante si alte magazine de piese auto,oricum scorul ma astept sa fie maricel! :shock:

Un sfat...renuntati urgent la prezoanele cu cap atipic...antifurt,cica!In caz de pana,e naspa rau,fara un kit tip spray,ramai pe coclauri!

dany19940
Moderator

23 Noi 2014, 20:36

Cauta o piulita care sa lase loc si pentru o tubulara pe langa ea (pentru desfacere) si janta si sudeaza pe interior, n-ai cum sa strici janta. Si pune o protectie pe exterior sa nu sara scantei de la sudura pe aluminiu. Iar in timpul sudurii se poate baga un stut de teava adecvata, pentru protectia gaurii respective in care sta prezonul. Metode se gasesc, doar de aia avem atatia inventatori. Sudura electrica, cu bateria decuplata. Doar un meserias bun mai ai de cautat. Chestia cu gaura si baterea unui profil patrat nu va tine la fortare.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

famagusta
Subiect Autor

23 Noi 2014, 20:44

Multumesc de sfat,stiam de solutia asta,e mai riscanta si migaloasa,o sa vad ce fac in final,poate ma lipesc insa, pe la vreo reprezentanta de un mecanic mai binevoitor,care sa imi imprumute putin adaptorul potrivit!

famagusta
Subiect Autor

28 Noi 2014, 16:59

Am rezolvat...la service,in cca. 20 minute!Cam mult...!Am dat jos si celelalte trei prezoane si am pus prezoane normale,in loc.Una peste alta am avut noroc pana acum,ca nu am facut vreo pana aiurea pe vreun drum.Acum am disponibile patru prezoane antifurt originale si adaptorul de cheie respectiv.

Topicul se poate inchide acum!Multumesc!