Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

alingol4nu
Subiect Autor

bi-xenon pe ibiza din 2001

10 Noi 2014, 01:41

salut colegi, am montat de curand bi-xenon pe ibiza 6k , totusi in far am chestia aia de tabla , trebuie taiata sau nu ?

vad ca si becul de la xenon are chestia aia de tabla .... a mai montat cineva xenon pe ibiza 6k becuri H4 ??

poze : prima fara xenon in far a 2 cu xenon in far
Imagine

Imagine
seat ibiza 1.4 MPi

Hoffmann

Re: bi-xenon pe ibiza din 2001

10 Noi 2014, 10:16

Eu am incercat doua kituri bixenon ( H4 ) pe Cordoba mea. La nici unul nu am fost nevoit sa scot chestia aia de o evidentiezi tu in poze, singurul inconvenient este ca nu mai poti sa pui capacul din spatele farului decat daca ii dai o gaura cu freza pe care o primesti in kit-ul xenon, treci firele prin ea si etansezi cu garnitura de cauciuc din kit.

Eu am testat doua kituri. Unul mai ieftin si altul mai scump, sa zicem. Primul era bixenon ( xenon si pe faza scurta si pe cea lunga ), schimbarea fazelor se facea mecanic ( se ridica becul sau filamentul, zii cum vrei si astfel lumina pleca altfel prin oglinda farului ) iar al doilea kit, cel mai scump, era cu xenox doar pe faza scurta iar pe lunga avea cica bec special pentru faza lunga care de fapt erau doua lumanari echivalente cu doua becuri H4 extrem de obosite.

Din proprie experienta te sfatuiesc sa-ti cumperi doua becuri H4 bune ( Philips X-treme Vision, Blue Vision, Osram Night Breaker, Cool Blue sau Silverstar ) si sa renunti la prostiile de xenon pentru ca , in primul rand, o sa ne chiorasti pe toti ( nu ai lupe, lumina pleaca prost prin oglinda farului indiferent cat de bine reglezi tu farurile ), in al doilea rand nu ai lupe pe far deci iarasi lumina va fi doar de partea ta si in defavoarea noastra, etc.

PS. Duminica trecuta, venind dinspre Suceava, la Targu-Frumos, doua MCV-uri si Loganul alb neinscriptionat aveau trasi pe dreapta 5 ( cinci ) colegi cu diferite autovehicule, toti posesori de zenoane, lumini roz si alte becuri colorate. Oare au ramas fara certificat, mai ales ca au fost filmati ? Da, iti garantez eu. Si sunt perfect de acord. N-ai avut bani de masina cu xenon din fabrica, las-o asa. Daca inteligentii aia de la Seat nu au proiectat masina cu xenon, de ce sa pui tu o facatura ? Sa vezi DOAR TU pe unde mergi ? Sa ne arati ca ai xenon si noi restu suntem niste saraci care avem bec cu filament ? Sper ca sfatul meu sa-ti fie doar constructiv si nu critic asa cum pare.

Stima si nu investi banii aiurea. Poti sa faci alte chestii frumoase cu ei.
Drumuri bune !!!

alingol4nu
Subiect Autor

Re: bi-xenon pe ibiza din 2001

10 Noi 2014, 23:30

bine dar daca tai chestia aia din far oare se vede mai bine ? aia cred ca ajuta sa nu orbeasca masina ce vine din sens opus ... oricum unii zic ca trebuie taiata alti nu ... eu am pus asa momentan fara sa o tai :bounce: si daca o voi taia cand pun becul h4 oare cum se vede ? :D
seat ibiza 1.4 MPi