Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

wasile
Subiect Autor

beculet pe usa din stanga

16 Dec 2008, 18:36

am observat ca am la masina pe usa din stanga (in partea de sus a fetei de usa spre spate) un led rosu care clipoceste cand e masina oprita. are cineva idee la ce foloseste acel led?
Leon FR TDI 170CP

catalin87

Re: beculet pe usa din stanga

16 Dec 2008, 18:40

Ledul acela cu lumina intermitenta iti arata ca masina este inchisa ,daca nu ma insel ,la mine asa arata, clipoceste numai cand am masina inchisa
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com

wasile
Subiect Autor

16 Dec 2008, 18:49

asta sa fie singura lui utilitate? stiu ca mai toti au avut pe langa locuinta un gospodar. genul de om care avea o dacie 1300 din 76 care arata ca scoasa pe portile fabricii (cu toate ca eram in 199x). in fiecare dupa amiaza cand se intorcea de la munca gasea ceva de facut la masina: spala carburatorul, sufla in jiglere, dadea cu smirchel cate o usa sa nu o manance rugina, baga ulei in usi, isi fabrica antifurt la benzina dintr-un filtru de ulei, aerisea franele. ei bine la astfel de persoane am vazut ca aveau obiceiul de a-si monta in bord un led cu lumina intermitenta. din cate imi aduc eu aminte explicatia era ca il montau ca sa aibe un consumatorcat masina sta oprita, dar nu mai stiu din ce motiv e bine sa ai un consumator cand masina sta oprita. tind sa cred ca si la masinile noastre ar fii acelasi motiv, numai ca nu stiu la ce bun acel consumator. ma gandeam ca imi poate da cineva explicatia asta.
Leon FR TDI 170CP

catalin87

16 Dec 2008, 19:24

Nu stiu :D
La masini sunt mai multi consumatori atunci cand motorul este oprit cam 6-7 de obicei,mi-a zis un electrician auto ,nu le mai stiu pe toate,,cum ar fi: inchiderea centralizata,alarma...
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com

BALTAZAR2003
Moderator

16 Dec 2008, 19:26

Scrie si in manualul de utilizare, acela este ledul care indica inchiderea usilor si armarea alarmei volumetrice.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Sylver

17 Dec 2008, 11:34

scrie in manual pt ce e becul, wasile :)

E inchiderea dublu centralizata. Plus ca din ce stiu, daca iti sparge cineva geamul sa spunem si intra in masina, nu poate deschide nici o usa din interior, nu poate face nimic. Masina e intr-un fel de "sleep". Se poate dezactiva chestia asta daca vrea cineva, scrie in manual cum.
Black Leon benzinar

dadoshel

13 Ian 2009, 14:19

Genesis are dreptate, acel led indica faptul ca este activata optiunea de inchidere "dublu centralizata".aceasta optiune se poate si dezactiva, dar eu sugerez sa nu o faci ,exclusiv pentru ca duce cu gandul la alarma si descurajeaza infractorii :D
Renault Megane Sedan Privilege 2006