Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 19

Pe cine ai votat / vei vota presedinte ?

Chestionarul s-a închis pe data de 09 Noi 2014, 12:53

Klaus Johannis
19 (50%)
Monica Macovei
10 (26%)
Victor Viorel Ponta
3 (8%)
Calin Popescu Tariceanu
4 (11%)
Elena Udrea
2 (5%)
Altii
Niciun vot

Voturi totale: 38

mumus
Subiect Autor

Re: Haideti la vot

12 Noi 2014, 17:18

Eu am luat o masina sub pretul de lista cu aproape 2000E

Iar Iohannis poate ca este doar bine educat si nu stie, nu poate, nu vrea sa se golaneasca, ma repet, nu vreau sa vad un Iohanis care injura, face acuzatii nefondate, cu toate ca ar avea nevoie si de votul celor mai slabi informati.
Seat Toledo Tsi Imagine

mumus
Subiect Autor

12 Noi 2014, 17:21

Am dreptul sa am o opinie a mea, si sa nu gandesc cu turma nu?
Seat Toledo Tsi Imagine

Sampe

12 Noi 2014, 18:01

Toata lumea are dreptul la o opinie. Doar ca pe unii ii deranjeaza daca altii au o opinie contrara. In general cand e vorba de alegeri spiritele se-nfierbanta si toata lumea crede ca detine adevarul absolut. Am votat Iohannis si o sa-l votez Iohannis, dar nu pentru ce este el, ci pentru ca e singurul care il poate invinge pe Ponta la momentul actual si singurul care mai poate apara justitia de furia rosie (turbo pentru cunoscatori). Acestea fiind spuse, sunt dezamagit de prestatia lui Iohannis. Nu trebuie sa injure, nu trebuie sa sara la bataie dar sa poata veni cu contraargumente intr-o discutie, sa poata sa-l contreze pe Ponta cand se arunca in laude goale, asta astept de la un om ce se vrea presedinte.
O sa pun acu o parere a unui om care mi se pare ca a prins bine ce s-a intamplat:
" Dacă o asemenea dezbatere e o luptă de cocoşi, atunci sigur, Ponta a fost mai clonţos. Dacă-i o partidă de box, sigur, Ponta a dat mai mulţi pumni. Dacă-i un concurs de minciuni, clar, Ponta a câştigat detaşat. Dacă însă ne interesează caracterul preşedintelui, atunci mie mi se pare evident că Iohannis este infinit preferabil. Dacă ne interesează caracterul omului, dezbaterea de ieri este în mod absolut evident favorabilă lui Iohannis! "
Seat Toledo 1.8i RP 1993 - Fishmobilul ( cel ce ne duce si ne aduce de la pescuit)

mususk266

12 Noi 2014, 18:05

corect :hi
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

andrei.27kim

12 Noi 2014, 18:15

De regula am invatat sa nu ma bag in discutii despre politica si religie, pentru ca aceste doua teme isca cele mai mari controverse si pe alocuri chiar si razboaie.

Ca sa va raspund in ordinea numerelor de pe tricou:
Cristi, astazi mi-am schimbat parerea despre tine de doua ori(atata parere cat pot avea avand in vedere ca nu ne-am cunoscut personal, nu am spart pahare s.a.m.d), odata in rau iar apoi in bine. In primul rand hai sa iti explic punctul meu de vedere. Avem doi candidati de toata jena(doua marionete) impinsi in fata de doua forte politice mari. Noi in tara nu avem dreapta liberala, stanga sociala si alte balarii de doctrine, noi avem o balacareala menita sa permita unor indivizi sa imparta un ciolan. Campania asta mizerabila(de ambele parti, dar parca totusi PSD-ul a cam intrecut masura aici) e menita doar sa ne distraga atentia de la ce se pregateste in background. Pe deoparte Ponta are in spate PSD-ul, un partid de tip stat care trebuie neaparat sa fie la proverbialul "ciolan" pentru a se autosustine. Eu stiu asta si nu sunt de acord, nu pot fi ipocrit dar nici nu pot fi de acord cu PDL-PNL care sta in spatele lui Iohannis. Cele mai mari nedreptati de dupa "revolutie"(cei cu un pic de cultura stiu de ce am pus intre ghilimele) au fost in perioada in care Basescu a fost ori ministru al transporturilor ori presedinte. Cum pot fi un om cu bibilica la locul ei si sa uit de toate tunurile date de Basescu(flota), Cocos, Udrea, Videanu, Blejnar, Blaga, Necolaiciuc(vezi cazul CFR), toti 'regii' asfaltului, cand coruptia a atins cel mai mare nivel in guvernele Boc.
Nimeni in tara asta nu e usa de biserica(nici biserica :yh ) si PSD-ul are alaiul de baroni locali care isi fac viata buna in judetele de bastina si care au sustras sume frumusele de la stat(vorbesc in cunostinta de cauza aici pentru ca am avut rude in cadrul unor autoritati locale din diverse judete din Moldova) dar oricat ar fi furat parca totusi nu se compara cu ce am auzit si ce stiu legat de guvernarea PDL.

"un lucru nu inteleg, cum poate un tanar sa vina cu replici gen "ati furat tara bai", "hotii", "criminalii", si alte strigari care se arunca intr-un grup si se repete in stil oaie. astea sunt chestii rostite de un pensionar care are un singur vis in viata "sa i se mareasca pensia" un vechi proverb romanesc spune ca "cine nu are batrani sa isi cumpere"si cred ca e un pic de intelepciune in asta. Pe deoparte e normal ca dupa 45 de ani de munca sa vrei ca si guvernul sa nu isi frece madularul de tine de fiecare data cand vine postasul cu pensia. Au fost alte vremuri si noi nu le prea intelegem, noi vom avea pensii private & shit dar pentru batranii nostri nu putem inchide ochii. Acum sa nu crezi ca le iau partea dar trebuie sa intelegi ca unii din cei mai invarsta au vazut destule la viata lor si pot discerne mai bine ca noi care ne ocupam de masinile noastre lucioase si frumoase si ne preocupam de politica doar cu 2-3 saptamani inainte de alegeri.

Cosmin, din punctul meu de vedere, bineinteles, ai dat-o in fasole rau. Pai cum frate ca au fost multi care si-au rupt gaturile, la propiu, pentru rahatu' asta de tara si tu vrei federalizare. Te credeam mai integru dar cand tu vii si ne arati harta aia si o spui de parca toti din Ardeal ar fi de acord cu tine, atunci e o problema. Uitate la scorurile pe fiecare judet din Ardeal si ai sa vezi ca in unele din ele rezultatul final a fost chiar apropiat(aici mi-a placut de Cristi ca a fost foarte obiectiv si a intepretat mai bine ca tine) si nu toata lumea iti impartaseste 'viziunea'. E o cutuma la romani(chiar de dupa '89) ca Ardealul voteaza "mai spre dreapta" si restul tarii "mai pe invers" dar asta nu e noua(google it).
Cosmin, pentru ca esti de-a locului, poate ne spui si despre culisele "s-a putut in Sibiu, se poate in toata tara" Ce anume s-a putut in Sibiu? Ce a facut neamtul asa de spectaculos?
uite si un material didactic: http://www.mihaelaivan.ro/politica/cum- ... faca-asta/

Un alt aspect de analizat : Iohannis a spus aseara in confruntare ca va face multe daca va avea si un guvern ACL. Asta inseamna ca pana in 2016 cand vor fi alegerile parlamentare in tara nu se va face nimic pentru ca, din ipocrizia care ne caracterizeaza ca natie, toate masurile sugerate de presedinte vor fi respinde de guvern. Asta inseamna alt haos, pe toate planurile(economic, social, politica externa) si e ceva de care Romania nu are nevoie in momentul de fata.

Cu ce nu sunt eu de acord in toate discutiile astea e ca majoritatea incearca sa isi impuna punctul de vedere si altora. De ce daca eu votez cu Ponta sunt prost si tu(in genere) daca votezi cu Iohannis esti laureat Nobel? de unde e asta (de la D-zeu?!>!). Principiul fundamental al democratiei este ca fiecare cetatean este liber sa aleaga ce vrea muchiuletul lui.
E foarte ok sa ai un punct de vedere(doar nu suntem nevertebrate), e si mai ok sa iti exerciti dreptul la vot, dar e fiecare cu parerea lui.

In incheiere, sa nu spuneti ca sunt un PSD-ist nenorocit si bla bla bla, maniera in care s-a desfasurat actuala campanie electorala (o tiganie iesita din comun) m-a determinat sa reziliez "contractul" cu tabara rosiatica, dar de votat 'neamtul' tot nu am sa il votez.

Va salut si va respect obtiunile electorale :hi
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

mususk266

12 Noi 2014, 18:24

daca nu votezi neamtul si nici pe cei rosii sper sa te duci la vot sa il anulezimacar caci iti vor fura votul daca nu te preziniti. eu unul nu am treaba cu rromanica de nici un fel cu toate ca traiesc aici, eu maine imi iau jucariile si plec in orice tara din ue, traiesca ue, traiasca statele unite ale europei, dar am ales sa traiesc aici si mi-ar veni foarte usor sa ma delimitez si sa nu ma duc la vot ca pana la urma ce se intampla aici e treaba voastra insa ma duc la vor macar sa mi-l anulez ca sa nu las sansa ca cumva sa imi fie furat votul vazand bietii destepti ca nu m-am prezentat.

bgd_b92
Bogdan

12 Noi 2014, 18:37

Felicitarile mele Andrei.27kim :hi cam aceeasi gandire am avut-o si eu dar nu m-am putut exprima asa bine ca tine avand in vedere ca nu prea ma pricep la politica, sau cum foarte bine ai zis, ma uit la asa ceva cu 3 saptamani inainte de alegeri in rest imi frec masina ; cel mai penibil si urat lucru pe lumea asta mi s-a parut sa aducem jigniri unii fata de altii..adica gen "m**e tuturor care voteaza X, restul sunteti xxxxx / oameni nesanatosi la cap / comunisti / etc "...avand in vedere ca procentele au fost aproape fifty-fifty in turul 1, e ca si cum ne-am jigni familia ( tatii, mamele, bunicii ) , prietenii, cunostintele, ca si cum am uitat de caracterul oamenilor si de ajutorul oferit de-a lungul timpului, de berile baute la terasa, de toate lucrurile frumoase petrecute de-a lungul timpului, pt un vot ! adica pt faptul ca nu respecti ceea ce spune altul ; iar cine nu iti respecta opinia si se ia la harta pt politica.....e un om 0 barat ! Suntem la fel ca maidanezii...cand e bine ne lingem la dos intre noi si cand se arunca o buca' de paine e haos ;
Ca sa revenim la candidati..asta cred si eu : ambele sunt marionete si mi se pare absurd sa aleg " un rau " ; dar cum ma vad nevoit sa fac asta, cred ca sunt aproape convins ca raul cel mai mic e Iohannis ; sa speram ca oamenii din spatele lui nu isi vor da in petec cum au facut-o pana acum ; mai multe vom vedea in seara asta la B1 tv in circul nr2 ;

Sampe

12 Noi 2014, 18:54

Bine spus andrei.27kim. Bine spus bgd_b92. :cheers
Si pentru cei care mai au timp si de lectura suplimentara as sugera: https://medium.com/@manac/ipocrizia-din-spatele-indemnului-la-vot-551af2114678
Mie mi se pare interesant ce spune nea omul.

Edit: si fireste ca sustin anularea votului daca nu ai pe cine vota. Simplul fapt ca arati ca esti dispus sa votezi dar nu ai pe cine e un mesaj. Plus ca poti sa desenezi ceva dragut pentru cei din comisie :). Dupa 12-20 de ore de stres, un desen sau o vorba buna pot aduce niste zambete foarte binevenite pentru membrii comisiei sectiei de votare.
Seat Toledo 1.8i RP 1993 - Fishmobilul ( cel ce ne duce si ne aduce de la pescuit)

Cosmin
Admin

12 Noi 2014, 19:17

andrei.27kim scrie:

Cosmin, din punctul meu de vedere, bineinteles, ai dat-o in fasole rau. Pai cum frate ca au fost multi care si-au rupt gaturile, la propiu, pentru rahatu' asta de tara si tu vrei federalizare.

Exact. Fix astea vreau. Libertatea opiniilor e garantata (inca) de constitutie. Din pacate ce vreau eu nu se poate fara un referendum. Iar sansele de a se ajunge la asa ceva sunt mici. Si chiar daca s-ar ajunge la referendum, sunt si mai mici sansele ca lumea sa voteze pentru. Daca citesti si politica externa, vezi cazul recent al Scotiei.

Care ar fi argumentele impotriva federalizarii? In afara de "au murit oameni ca Romania sa se faca mare" si alte chestii lacrimogene.

andrei.27kim scrie:
Te credeam mai integru dar cand tu vii si ne arati harta aia si o spui de parca toti din Ardeal ar fi de acord cu tine, atunci e o problema. Uitate la scorurile pe fiecare judet din Ardeal si ai sa vezi ca in unele din ele rezultatul final a fost chiar apropiat(aici mi-a placut de Cristi ca a fost foarte obiectiv si a intepretat mai bine ca tine) si nu toata lumea iti impartaseste 'viziunea'.

Nici nu e nevoie ca toti sa fie de acord cu mine. E suficent sa fie de acord 50% plus 1 din numarul cetatenilor cu drept de vot.

andrei.27kim scrie:
E o cutuma la romani(chiar de dupa '89) ca Ardealul voteaza "mai spre dreapta" si restul tarii "mai pe invers" dar asta nu e noua(google it).

Habar n-am despre ce vorbesti, din pacate. Nu prea iau pulsul tarii, in general merg in concediu in vest, foarte rar in restul tarii.

andrei.27kim scrie:
Cosmin, pentru ca esti de-a locului, poate ne spui si despre culisele "s-a putut in Sibiu, se poate in toata tara" Ce anume s-a putut in Sibiu? Ce a facut neamtul asa de spectaculos?
uite si un material didactic: http://www.mihaelaivan.ro/politica/cum- ... faca-asta/

N-a facut nimic spectaculos sau iesit din comun. Cel putin nu el personal. Insa nu cunosc (inca) nici un caz penal in care sa fie cercetati pt. fapte de coruptie functionari din primaria Sibiu. Ceea ce inseamna (pana la proba contrarie) ca au facut tot ce trebuia facut de ceilalti : au respectat legea. Si pentru mine e suficient.

Revenind insa la discutia despre candidati, da, sunt de acord cu tine, scena politica e o scena la propriu, unde se stramba doua papusi trase de sfori. Nu se va schimba nimic prin vot, pentru ca timpul schimbarii a trecut de mult timp. N-a mai ramas nimic de furat, vandut pe bani putini sau dat la fier vechi.

Eu nu sustin ca Iohannis e potrivit ca presedinte, insa are un background (ca om - sau ca "persoana fizica", ca sa il parafrazez pe Vanghelie, colegu' lu' dom' Viorel) mai credibil. Ca totul se va schimba la 180 de grade daca iese Iohannis presedinte, asta e altceva, avand in vedere ca daca o sa castige o sa scoata nasul la aer toti cei din PNL si PDL care s-au dat la fund (gen Antonescu, Blaga si restul).

Eu inca sustin ideea mea (a federalizarii), iar daca aveti argumente de ordin practic, nu istoric, putem dezbate. Atentie, vorbesc de federalizare, nu autonomie teritoriala. Daca vreti sa continuam discutia, fiti siguri ca intelegeti notiunile si sunteti la curent cu lucruri elementare despre cum functioneaza un stat federal. Altfel ar fi doar o pirdere de vreme.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

ionutblv
BLV SCENTS

12 Noi 2014, 19:26

e o vorba "politica e o curva" ....subiectul asta straneste prea mare "valva" :hi

bgd_b92
Bogdan

12 Noi 2014, 19:34

Ca tot veni vorba de libertatea opiniilor si de curve, am scris un mesaj pe pagina mea de facebook pe care sper ca il veti distribui si voi ( poate nu asa agresiv, il puteti modifica ) ca sa vada toti cei in cauza cum ar trebui sa se simta :

"Bai, toti astia din lista mea, care a-ti sustinut pana la prostie o marioneta ( fie Ponta/Iohannis/Udrea/Tariceanu/etc ) si care a-ti venit cu afirmatii de genu " toti care voteaza X candidat sunt niste ratati / jegosi / comunisti / tradatori / oameni fara creier / m***ti / etc, vreau sa va spun ca sunteti niste curve ! Niste oameni fara caracter, pt ca intr-o saptamana a-ti uitat de toti si de toate si v-ati jignit familia ( mama / tata / bunici / etc) , prietenii, cunostintele si restul populatiei ( pt ca avand in vedere ca in turul 1 procentele au fost aproape 50-50%, este imposibil ca o persoana draga ( si nu numai ) sa nu fi votat contrar parerii voastre si sa fie nevoita sa inghita jignirile voastre de 2 lei ) ; sunteti niste mizerii pt ca nu a-ti stiut sa respectati parerile altora, la fel ca si maidanezii care atunci cand e ok se ling la cur intre ei si cand se arunca o bucata de paine si se creeaza haosul ! Nu am fost si nu voi fi niciodata lingau, asa ca nu am ce discuta cu astfel de specimene ( pt ca oameni nu ii pot numi ) si va rog sa va simtiti si sa comentati la postul meu ca sa va sterg din lista de prieteni ; cei care va incadrati in randurile de mai sus si nu aveti "curajul" sa va aratati, o veti face din doua motive : 1. a-ti constientizat ca nu este bine ceea ce a-ti facut si va pare rau ;
2. va e rusine cu voi si veti ramane niste ratati tot restul vietii ; pt ca va place scandalul si barfa, de asta credeti voi ca nu merge tara asta bine ?! Din cauza presedintelui ?! Problema este la voi, la eductia de kkt ce o aveti si la mentalitate ! Si va pun si o poza in speranta ca va desteptati..."

ImagineImagine

Ionut, nu-i bai, sa se starneasca valva..pt ca asa si la betie omul spune adevarul si ce gandeste...

bgd_b92
Bogdan

12 Noi 2014, 20:01

A inceput " circul " pe B1 TV :))) sa facem audienta zic :yah

mususk266

12 Noi 2014, 20:32

pauza de publicitate, foarte obraznic ponta mi s-a parut

bgd_b92
Bogdan

12 Noi 2014, 20:33

:)))))) acum chiar ca ii zice iohannis tot ce nu i-a zis ieri ; mi-e mila de prezentatoarea aia saraca :)))

mumus
Subiect Autor

12 Noi 2014, 20:37

Mie mi se pare slabut Iohannis, la faza in care ponta se lauda cu 4 milioane de voturi si spunea ca oamenii l-au votat pe Iohannis doar ptr a nu vota ponta, Iohannis trebuia sa ii spuna ca : TOCMAI asta este motivul ptr care ponta nu are ce cauta in politica, daca foarte multi oameni au votat un necunoscut doar ptr a scapa de ponta, este un motiv arhisuficient ca sa intelegi cu un singur neuron ca nu faci bine tarii.
Seat Toledo Tsi Imagine
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 19