Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Brigulia
Subiect Autor

Seat Leon,cluster-ul ramane permanent iluminat

01 Noi 2014, 11:26

Din nou Seat-ul meu are probleme :)

De data aceasta cluster-ul ramane permanent iluminat.Cand opresc motorul am observat de multe ori niste fluctuatii ale luminii care dureaza in jur de 5 sec apoi se aprind si nu mai pot fi stinse decat cu o singura metoda si anume scoaterea bornei de la baterie :D .

Ce am facut pana acum:
1. Am scos cluster-ul,
2. L-am demontat pana la placa de baza cu speranta ca voi observa un condensator care necesita a fi schimbat, dar vizibil parea a fi totul ok
3. L-am montat la loc dupa o zi si am observat ca problema cu iluminatul permanent a incetat :yah
4. Dupa mai putin de 24 ore s-a aprins din nou cluster-ul :)

Istoricul masinii:
- Cumparata de la un parc auto
- In masina se infiltra apa incat crea impresia ca ar fi un acvariu :lol: ( problema aceasta am rezolvat-o, cu silicon pus pe la garniturile de la usi )
- Sonda Lambda trebuie inlocuita

Ma gandesc ca problema actuala este tot din cauza apei care se poate sa se fi infiltrat cumva pe la cluster.Spun acest lucru pt ca am observat sub stergatoare ca este un cauciuc care cred ca are rolul de a izola niste fire necunoscute mie :) si care era ciuruit de gauri si ca o solutie de remediere l-am umplat cu silicon.

Sunt un novice pe partea tehnica asa ca orice fel de sfat, idee este mai mult decat bine venita si bineinteles foarte apreciata.

P.S. Cat de curand voi face o vizita la un service, dar intai incerc si aceasta metoda pentru ca banutii din pacate nu cresc in toti copacii din tara asta :D

dany19940
Moderator

Re: Seat Leon,cluster-ul ramane permanent iluminat

01 Noi 2014, 11:59

Posibil sa trebuiasca sa fie demontat bucati si spalat cu alcool izopropilic si uscat cu aer cald foarte bine. Daca nici asa nu merge...altul, din pacate.

PS: de ce spui ca "din nou"? Ai mai postat aici cu problema asta? Vad ca e primul tau post.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Brigulia
Subiect Autor

01 Noi 2014, 12:16

dany19940 scrie:
Posibil sa trebuiasca sa fie demontat bucati si spalat cu alcool izopropilic si uscat cu aer cald foarte bine. Daca nici asa nu merge...altul, din pacate.

PS: de ce spui ca "din nou"? Ai mai postat aici cu problema asta? Vad ca e primul tau post.

Iti multumesc frumos, voi face cum m-ai sfatuit. In legatura cu 'din nou' faceam referire la faptul ca masina imi creaza o noua problema intr-un timp f scurt de la recenta achizitionare :)

Ar fi mai bine sa cumpar un cluster nou si ai cumva idee cat ar putea costa cu aproximatie?

dany19940
Moderator

01 Noi 2014, 13:04

Mai intai incearca varianta cu spalarea, si, daca tot nu merge, apoi te poti gandi la inlocuire. Clustere se gasesc cred ca si pe forum, la cei de dezmembreaza masini, dar nu stiu preturile. Daca iei altul, gandeste-te ca trebuie si adaptat pe masina ta, adica imperecheat cu calculatorul motorului si cu cheile ce le ai.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Brigulia
Subiect Autor

01 Noi 2014, 13:38

Voi incerca chiar azi sa procedez cum m-ai sfatuit, iti multuesc mult inca o data pentru ajutor!

Brigulia
Subiect Autor

16 Noi 2014, 20:39

Salut, am rezolvat problema asa cum m-ai sfatuit :cheers
Am curatat placuta de baza cu alcool izopropilic si totul este ok acum, multumesc frumos inca odata pentru sfat.

P.S. Care este cea mai usoara metoda, dupa remontarea cluster-ului, de a pune acele de vitezometru, turometru etc. sa afiseze din nou 100% corect?

dany19940
Moderator

16 Noi 2014, 20:53

Se baga acele la loc si invarti de ele in sens invers ceasornic pana le aduci pe zero sau 50 cat e la temperatura. Pui contactul si vezi sa ti le traga si sa le mentina pe zero. Daca nu e bine, repeti operatia. Apoi montezi fata ceasurilor la loc.ETC

Brigulia
Subiect Autor

07 Sep 2016, 16:28

Am rezolvat problema asa cum m-ai sfatuit asa ca iti multumesc mult de tot, dar pana la urma am fost nevoit sa schimb ceasurile din bord pentru ca incepusem sa am probleme cu imobilizer-ul, nu-mi recunostea cheile dupa ce masina statea putin in soare :)
Din pacate, mi s-au montat ceasuri de Anglia, iar acum vreau sa aflu cum pot sa schimb afisajul digital din mile in km :D
Am creat un nou topic pentru aceasta noua problema si pentru alte cateva, daca mai ma poti sfatui ar fi minunat, multumesc frumos!

Noul topic:
viewtopic.php?f=133&t=22541