Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

roger77
Subiect Autor

caldura in habitaclu seat cordoba

29 Oct 2014, 19:37

buna seara.
sunt posesorul unui seat cordoba cu motor de 1,9 tdi tip motor agr,din 2002,,climatronic.as vrea sa ma lamuresc de ce nu face caldura in momentul cand actionez butonul auto de pe consola centrala.am schimbat si termostatul dar degeaba.aerisire facuta.temperatura la bord a apei arata 90 de grade(exact ca pe tester),furtunele care intra si ies din radiatorul de racire sunt calde,furtunele care intra si ies din calorifer sunt caldute.ma puteti ajuta cu ceva idei ce sa ii mai fac?ms

Vlad.

Re: caldura in habitaclu seat cordoba

29 Oct 2014, 21:35

Sa fie oare senzorul de temperatura interioara? Sa fie cumva "prostit" ca e cald inauntru si de asta sa nu mai dea caldura in masina?
Ventilatia functioneaza normal?
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

roger77
Subiect Autor

29 Oct 2014, 21:48

iVladBogdan scrie:
Sa fie oare senzorul de temperatura interioara? Sa fie cumva "prostit" ca e cald inauntru si de asta sa nu mai dea caldura in masina?
Ventilatia functioneaza normal?

da.nu stiu unde este senzorul de temp.interioara.am obs.ca cel de temp.ext face cateodata figuri,dar in rest este ok.

Vlad.

29 Oct 2014, 21:53

Uite care-i chestia...
Eu am avut la Audi, in vara anului trecut o problema bizara, care seamana foarte mult cu a ta.
Mie toata vara, cand imi baga aer conditionat, cand nu. Dupa cum o apuca.
Dupa ce am schimbat, vorba aia, tot ce se putea schimba, s-a inlocuit intr-un final acest senzor de temperatura interioara, si totul a revenit la normal...
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

roger77
Subiect Autor

29 Oct 2014, 21:59

iVladBogdan scrie:
Uite care-i chestia...
Eu am avut la Audi, in vara anului trecut o problema bizara, care seamana foarte mult cu a ta.
Dupa ce am schimbat, vorba aia, tot ce se putea schimba, s-a inlocuit intr-un final acest senzor de temperatura interioara, si totul a revenit la normal...

ok.daca ar fi asta ar fi ok.dar numai spune-mi si mie unde este acest senzor.ms

dany19940
Moderator

29 Oct 2014, 22:13

"furtunele care intra si ies din radiatorul de racire sunt calde,furtunele care intra si ies din calorifer sunt caldute". Nu derutati omul, ca nu are sens. In primul rand chiar furtunele ce intra in calorifer trebuiau sa fie fierbinti, iar cele spre radiator potrivite. Asta arata ca degeaba a schimbat termostatul, nu el e de vina. Posibil sa ai si corpul in care sta termostatul defect/topit/uzat, si caldura sa n-o ia spre calorifer. Din cauza ca senzorul de temperatura e dual, nu va arata aceeasi temperatura citind in bord si in motor. Iar bordul arata 90 chiar daca la motor e vreo 75, are alta formula de calcul la aceeasi rezistenta functie de temperatura. Verifica si acel corp mai intai. A mai fost cineva cu corpul defect, iar noul termostat nici macar nu era la fel ca dimensiuni cu cel original. Compara si termostatul nou cu cel vechi, chiar si 1 mm in inaltime diferenta poate cauza mari probleme.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

roger77
Subiect Autor

29 Oct 2014, 22:21

dany19940 scrie:
"furtunele care intra si ies din radiatorul de racire sunt calde,furtunele care intra si ies din calorifer sunt caldute". Nu derutati omul, ca nu are sens. In primul rand chiar furtunele ce intra in calorifer trebuiau sa fie fierbinti, iar cele spre radiator potrivite. Asta arata ca degeaba a schimbat termostatul, nu el e de vina. Posibil sa ai si corpul in care sta termostatul defect/topit/uzat, si caldura sa n-o ia spre calorifer. Din cauza ca senzorul de temperatura e dual, nu va arata aceeasi temperatura citind in bord si in motor. Iar bordul arata 90 chiar daca la motor e vreo 75, are alta formula de calcul la aceeasi rezistenta functie de temperatura. Verifica si acel corp mai intai. A mai fost cineva cu corpul defect, iar noul termostat nici macar nu era la fel ca dimensiuni cu cel original. Compara si termostatul nou cu cel vechi, chiar si 1 mm in inaltime diferenta poate cauza mari probleme.

ms.am pus termostat oe(am uitat sa specific ca lucrez in domeniu,dar asta mi-a pus capac),cel vechi era tot oe.sunt la fel.am inteles ca in afara de senzorul de temperatura ext.ar mai fi un senzor de temp.interior,dar nu stiu unde este.aveti idee voi unde este?mentionez ca am motor diesel de 90 cp.ms

roger77
Subiect Autor

29 Oct 2014, 22:27

roger77 scrie:
iVladBogdan scrie:
Uite care-i chestia...

ok.daca ar fi asta ar fi ok.dar numai spune-mi si mie unde este acest senzor.ms

???????unde se afla?

dany19940
Moderator

30 Oct 2014, 07:34

Daca ai facut diagnoza si iti da ca ar fi defect, atunci da. Dar daca nu ai facut....atunci fa inainte sa te apuci de demontat bordul. Senzorul e undeva pe mijlocul bordului in partea de sus. Poti sa ajungi cu mana la el daca dai doar ceasurile jos, dar de inlocuit iti trebuie maini de ginecoloc. Senzorul insusi are o forma ciudata - are o tija lunga de vreo 10 cm, putin indoita la mijloc. Dar se schimba doar daca iti apare defect la diagnoza. De altfel se si poate vedea ce citeste el undeva in grupurile de masura. Daca nu e bun, nu merge nici clima.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

roger77
Subiect Autor

03 Noi 2014, 19:36

dany19940 scrie:
Daca ai facut diagnoza si iti da ca ar fi defect, atunci da. Dar daca nu ai facut....atunci fa inainte sa te apuci de demontat bordul. Senzorul e undeva pe mijlocul bordului in partea de sus. Poti sa ajungi cu mana la el daca dai doar ceasurile jos, dar de inlocuit iti trebuie maini de ginecoloc. Senzorul insusi are o forma ciudata - are o tija lunga de vreo 10 cm, putin indoita la mijloc. Dar se schimba doar daca iti apare defect la diagnoza. De altfel se si poate vedea ce citeste el undeva in grupurile de masura. Daca nu e bun, nu merge nici clima.

salutare.maine bag testerul pe ea,dar mai am o problema.senzorul de temp.exterioara din oglinda dr.face figuri.dimineata arata ca sunt minus ...grade si afara este + grade.dupa circa 2-3 min isi revine.o avea vreo importanta?ms

dany19940
Moderator

03 Noi 2014, 20:17

Trebuie vazut pe schema, nu stiu la Cordoba cum e. Daca ai climatronic, posibil sa aiba efect. Daca ai doar afisare temperatura in bord si aer conditionat simplu, atunci nu conteaza. Fa diagnoza si vezi ce-ti da la toate sistemele.

roger77
Subiect Autor

03 Noi 2014, 20:41

dany19940 scrie:
Trebuie vazut pe schema, nu stiu la Cordoba cum e. Daca ai climatronic, posibil sa aiba efect. Daca ai doar afisare temperatura in bord si aer conditionat simplu, atunci nu conteaza. Fa diagnoza si vezi ce-ti da la toate sistemele.

ok.ms.