Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13

FlorentinPavel

Re: Acvariu in masina

25 Mai 2012, 12:39

Nu mai trage de ele ca nu ies.
Incearca sa stergi bine apa, sa bagi ceva sub pasle ca sa stea in aer si lasa masina la soare, poate se usuca,

Paslele sunt o singura bucata in fata (stanga - dreapta) si o bucata in spate.
Ca sa le scoti, trebuie scoase mochetele.
ca sa scoti mochetele, trebuie sa demontezi:
-desfaci borna minus a bateriei casa nu ramai cu erori la airbag-uri
-scaunele fata au in fata jos cate 2 piulite pt. tubulara de 13, dupa care le impingi in spate pana ies de pe sine;
-scoti mufele de la airbag-uri si eventual incalzire scaune, cu grija sa nu le strici si fara materiale electrizante;
-partea de jos a capitonajelor de pe stalpii mijloc, tragi de ei ca au cleme bradut;
-desfaci capitonajele de pe stalpii spate, de sub spatarul banchetei, au si saibe de plastic cu autoinfiletare si cleme gheara de pisica foarte tari, sunt imbinate cu cleme in capitonajele pragurilor;
-scoti capitonajele pragurilor, care au si cleme si un surub prin zona centurilor;
-scoti capitonajele inferioare de la stalpii fata, desfaci si maneta deschidere capota, plasticul de odihnit piciorul;
-scoti consola din podea, are suruburi sub scrumiera, pe laterale astupate cu dopuri si sub scrumiera spate, baza mansonului de la schimbator viteze trebuie tras cu grija de ea pana in pozitia in care iese;
-plasticul de pe maneta franei de mana se impinge de el spre bord pana iese;
-scoti si un opritor de la pedala acceleratiei, se desfileteaza;
-cel mai dificil e sa extragi mocheta de sub bord, cu mare grija ca e bagata adanc sub o carena care preia aer din bord si-l duce la picioare, la mine asta a fost cel mai greu.

Mochetele au niste taieturi intrerupte, nu tragi tare de ele ca le poti sfarteca pe acolo.
Imagine

cici80

28 Mai 2012, 22:45

Am muncit si eu un pic la masina in acest sfirsit de saptamina, am urmat sfaturile tale,Florentin :hi si sa sti ca am ajuns si eu la aceasi concluzie.Am demontat fetele de usi am vazut clar urme de apa si mizerie,exact de la partea de jos a tablei unde este chederul,nu stiu cum ati facut voi dar eu nu am mai demontat si mecanismul de la geam :roll: am zis ca imi complic viata:
-am curatat
-dezinfectat (cu alcool ca se usuca repede)
-am pus silicon intre tabla si usa in asa fel incit la stringerea suruburilor sa il scoata afara doar de la jumatea tablei in jos,inclusiv in imprejurul tablei dupa ce am strins suruburile)
-am montat la loc.
A plouat un pic,dar acum astept o ploaie mai mare sa vad rezultatul,dar sunt 90% :yh sigur ca nu mai intra apa in masina,revin cu detalii dupa o rafaiala mai mare(furtuna).In cazul in care am uitat ceva o sa va anunt.Salutare si toate cele bune,asfalt ucat si fara peripetii :drive

FlorentinPavel

29 Mai 2012, 15:18

Ai facut bine, nu trebuie sa demontezi tabliile macaralelor, eventual doar sa destrangi putin suruburile, dai cu silicon, strangi la loc.
Important e sa se etanseze si sa fie ceva estetic, aplicat cu grija, fara manjoleala...

Soso-CKX

30 Mai 2012, 02:45

In general, problema cu apa inauntru la Leon 1M se rezolva prin adaugarea de silicon in partea de jos a panoului metalic din spatele fetei de usa. Isi face apa loc pe-acolo si ajunge prea pe interior pe prag si de-acolo se scurge si inauntru. Gaurile de scurgere ma gandesc ca e destul de dificil sa se infunde datorita faptului ca nu prea pot trece obiecte foarte mari in usa din cauza chederului aluia care vine la baza geamului pe exterior. Dupa parerea mea, asta e prima operatiune ce trebuie incercata cand se gaseste apa in masina.
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!

cristi_mky
Inginer

30 Mai 2012, 08:34

Am rezolvat o problema asemanatoare prin reglarea portierelor.
Chederele se lasa in timp si la o ploaie mai mare apa trece de ele.
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

Soso-CKX

30 Mai 2012, 19:59

Cum anume ai reglat portierele? Ai tras broasca din usa mai spre exterior ca sa preseze mai tare pe cheder? Spre exterior, adica mai in usa, spre exteriorul masinii...
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!

FlorentinPavel

31 Mai 2012, 08:57

Garnitura crapata a tabliilor macaralelor lasa apa sa patrunda in capitonajul portierei si de acolo curge in habitaclu, evitand chederele. Acest circuit al apei nu trece pe la chedere.

Aceasta nu inseamna ca un cheder uzat nu poate fi cauza intrarii apei in masina, ba dimpotriva.

cristi_mky
Inginer

31 Mai 2012, 09:04

Bafta :hi
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

zaytsuca

27 Iun 2012, 07:00

Salut,

la ploi mai puternice eu gasesc apa pe presul pasagerului fata, mocheta e uscata deci ma gandesc ca picura de undeva. Am pus eu mana pe sub torpedou si buzunarul de sub el dar totul pare uscat.

S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema?
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine

Bynx
Meme

27 Iun 2012, 07:08

Salut,

Daca ai schimbat de curand filtrul de polen e posibil sa nu fi pus cum trebuie toate plasticele si apa sa fie directionata exact prin el.
Si cum doar in jos se poate duce, ajunge pe sub torpedo si apoi pe covorasul din dreapta.

:hi
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson

Bogdan_DKE

27 Iun 2012, 08:44

Eu am alta nelamurire legata de apa, sper ca nu deranjeaza pe nimeni ca scriu aici...

Dupa ploaie, se strange apa in partea de jos a usilor (intre prag si usa) cred ca in garnitura de cauciuc.
Am masina de putin timp si sunt curios daca iarna apa care se strange acolo (zapada topita de la caldura din masina) ingheata si creeaza probleme la deschiderea usilor.
A mai observat cineva chestia asta?
Leon 1M 1,9 TDI/66 kw ALH
Imagine

Eşti prost şi vrei să te afirmi? Aprinde proiectoarele! Eşti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceaţă!

CristianACS

27 Iun 2012, 09:04

Bogdan_DKE scrie:
Eu am alta nelamurire legata de apa, sper ca nu deranjeaza pe nimeni ca scriu aici...

Dupa ploaie, se strange apa in partea de jos a usilor (intre prag si usa) cred ca in garnitura de cauciuc.
Am masina de putin timp si sunt curios daca iarna apa care se strange acolo (zapada topita de la caldura din masina) ingheata si creeaza probleme la deschiderea usilor.
A mai observat cineva chestia asta?

Te rog rasfoieste 2 pagini in spate si ai rezolvarea.
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

Bogdan_DKE

27 Iun 2012, 09:06

merci. :thumbright:

chiar nu ma gandeam ca din cauza garniturii de jos poate intra apa in masina...
Leon 1M 1,9 TDI/66 kw ALH
Imagine

Eşti prost şi vrei să te afirmi? Aprinde proiectoarele! Eşti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceaţă!

FlorentinPavel

27 Iun 2012, 10:00

Pai din acea garnitura crapata (nu neaparat doar cea de pe partea inferioara a portierei, cat mai ales cea care etanseaza tabliile pe care sunt macaralele), apa ajunge in capitonajul de plastic al portierei si de acolo in masina, evitand chederele portierelor.
Apa e foarte smechera, stie sa fenteze.
Plus ca balteste pe praguri.

gryg_09

27 Iun 2012, 13:31

garnitula aceea nu are rol in etansare impotriva apei ci pt praf, zgomot, aer etc. verifica daca nu ai gaurile de scurgere din portiera infundate sau chederele de sub usa murdare si nu lasa apa sa curga. o alta proble ar fi : daca iti intra un volum mare de apa in portiera, uzata este garnitura de la geam. (se poate obs in exterior). Mentionez ca am avut aceeasi problema din cauza ca la servciu parcam langa un magazin si toata apa imi curgea fix pe geamuri. M-am ales cu o sambata de munca -demontat interiorul pus la uscat pasla (nu se usuca in veci in masina) implicit mocheta. Am rezolvat cu garnituri noi la geam si un alt loc de parcare
PS nu e o problema ca iti ramane apa pe praguri. nu afecteaza cu nimic. Chiar daca dai chederele jos tot o sa iti mai ramana pentru ca pragurile nu sunt inclinate. La iarna trebuie sa le stergi sa nu ai surprize in deschiderea usilor.
NUmai bine!
Seat Toledo Stella 1.9 Tdi 110 hp
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13