Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13

ebenize

Re: Acvariu in masina

21 Oct 2010, 19:07

Nu stiu eu l-am si curatat ca pe un bebelus chederul ala:)) , am curatat si pe acolo pe dedesubt am desfundat gaurile, am pus si niste purfix intre la baza dar cam degeaba... cred ca "greseala" a fost sa puna acel cheder dedesubt care in timp se dilata sau se umple cu mizerie si nu mai lasa apa afara si intra printre garnitura aia... Am vazut ca nici la bmw nu are o astfel de garnitura.. aceea e pusa mai mult cred ca in caz de intri cu masina in apa pana la portiera sau sa nu intre mal in gauri nu stiu dc altfel... . Mai mult de atat .. fara acel cheder am observa ca portiera se deschide/inchide mai usor. Asta e , fiecare masina cu boala ei .. bine ca nu e alta tehnica.. electrica:))
Sportivitate Eleganţă Atitudine Tărie

Leon 1.6 16v stock

FlorentinPavel

18 Apr 2012, 13:33

Ma gandeam daca, in loc sa crestez chederul pt. scurgerea apei, mai bine sa introduc niste distantiere intre pliurile chederului, ca sa nu se mai infunde si sa aiba apa loc sa se scurga.
Distantierul ar putea fi un fel de cablu introdus in cheder ca sa-l tina cascat.
Ce ziceti ?

FlorentinPavel

18 Apr 2012, 16:13

Am incercat, nu functioneaza, se acumuleaza in continuare apa pe prag.

Am aplicat planul B:
-am dat jos chederul din partea de jos a portierei;
-are o panglica lata, care se muleaza pe portiera de-a latul; acea panglica are la randul ei un umar de cauciuc, care nu lasa apa sa curga de pe prag cand masina e parcata cu partea fata usor aplecata. Am taiat acel umar cu o forfecuta. Am atasat poze cu umarul inainte si dupa taiere.

Acum nu se mai acumuleaza apa pe prag, fiindca poate sa curga de acolo, se prelinge pe prag pe sub cheder pana unde el se termina si curge jos pe la partea dinspre balamale.
Imagine

Imagine

Acel umar de pe panglica (vizibil in prima poza, taiat in poza a doua) creea o bariera in calea apei, deoarece prin inchiderea portierei el se etansa pe prag si nu mai lasa apa sa se scurga, se acumula acolo si curgea doar daca se deschidea portiera.

cici80

01 Mai 2012, 20:23

si eu m-am gindit sa demontez chederul,am aceasi problema.sa ne anunti daca si functioneaza,eu momentan o tin in garaj dar nu am tot timpul posibilitatea la asa ceva.Mi-ar prinde bine si mie.multumesc Pavel pentru indee :drive

FlorentinPavel

02 Mai 2012, 09:51

Am verificat pe ploaie si ideea functioneaza, insa doar partial, in sensul ca nu se mai acumuleaza foarte multa apa pe prag, nu mai patrunde apa in habitaclu, dar to ramane ceva apa acolo, iar eu sunt pretentios si ma deranjeaza.
Am dat jos definitiv chederul si am observat ca si fara el tot ramane niste apa pe prag.

Am dat jos capitonajele portierelor si am gasit urma de la siroiul de apa, care intr-adevar se prelinge pe tabla macaralei si se scurge de pe portiera pe prag, unde baltea la propriu (dupa modificarea chederului nu mai baltea, dar tot ramanea apa), fara sa fie acumulata apa in portiera (gaurile desfundate)
Am dat cu cauciuc siliconic pe la garnitura dintre portiera si tabla pe care e macaraua, iar fenomenul a disparut complet, verificat pe ploaie si la spalatorie.

Nu sunt chederele de vina, ci garnitura dintre tabla pe care e macaraua. Foarte ciudat, garnitura mea era intacta in partea superioara si pe laterale, ca noua, dar in partea de jos era presata, coapta si crapata.

Fenomenul tot nu mi-l explic, dar a disparut.

andi505

02 Mai 2012, 10:10

Eu am decupat cu cuterul in dreptul ficarei gauri de scurgere partea de jos a chederului si nu am mai avut probleme.

cici80

02 Mai 2012, 16:09

Multumesc de sfaturi,si eu am gasit a 2-a oara balta pe podeaua din spate(mocheta)am scos pina acum 1-2 litri de apa si nu exagerez :shock: trebuie sa demontez panourile de usi,noroc ca vine vara si o sa se usuce mai repede.Din cite am vazut de sub panou usilor se scurge apa pe prag si de pe prag in interiorul masini :cry.Deci ii clar ca de la chedere dintre tabla de la macara,pleaca toata treaba.Drumuri uscate si fara peripeti :drive

FlorentinPavel

02 Mai 2012, 18:01

Mucegaiesc si miros urat daca le lasi la uscat in masina, chiar cu ceva sub ele se usuca foarte tarziu.

Eu am scos mufa baterie (sa nu raman cu erori la airbag-urile din scaune), scaune, bancheta, capitonaje (incepi cu stalpii mijloc si extragi partile de jos, dupa care capitonajele de pe stalpii spate de jos, dupa spatar, ulterior capitonajele de prag), scoti si consola dintre scaune, scoti si clapeta deschidere capota si plasticurile de pe acolo, extragi mocheta de sub bord cu grija, dupa care scoti paslele, sunt 2, una spate, alta fata, le pui la soare cateva ore, cateva zile la rand, dupa care le remontezi.
E munca grea, mie mi-a luat 6 ore, sunt si ceva cleme gheara de pisica cu care nu te joci.

Daca te apuci si nu stii sa scoti ceva,nu ezita sa intrebi,

cici80

05 Mai 2012, 19:59

Multumesc Florin,trebuie sa fac ceva,am reusit sa tamponez cu un prosop de bumbac tot ce s-o luat,dar acum nu stiu ce sa fac sa o desfac asa cum ai zis tu,sau sa incerc sa las usile deschise citeva zile la soare in speranta ca se usuca :cry: .sunt constient ca se usuca mai greu asa,dar timpul asta ma omoara si masina la fel :( .O sa te anunt daca am ceva nelamuriri,multumesc inca o data pentru timpul acordat :hi
Ultima oară modificat 05 Mai 2012, 20:02 de către cici80, modificat 1 dată în total.

cici80

05 Mai 2012, 20:01

Scuzele mele,FLORENTIN!!!!!!!!! ..........Amu te-am si botezat :yh

FlorentinPavel

05 Mai 2012, 21:09

Cu botezul nu-i bai.

Ai noroc ca vine vara, lasa masina la soare si baga ceva sub mochete sa stea putin ridicate, nu te apuca sa scoti paslele pana nu vezi ce are de gand, in caz ca mucegaieste poate se scoate cu ceva spray antimucegai.

cici80

06 Mai 2012, 11:18

Da da,multumesc de sfaturi si de timpul acordat,asa o sa si fac.Drumuri uscate si fara accidente :hi :drive

Alinutz86

17 Mai 2012, 18:49

si eu am patit sa am apa in spate de puteam creste pesti lejer :), am demontat la fel capitonajele portierelor am pus silicon...mi a reaparut problema la usa dreapta fata...imi ramane apa pe prag si mi se prelinge`nauntru o sa incerc sa fac si eu faza cu chederul...am un miros tare ciudat inuntru, trebuie sa ma duc la vreo spalatorie sa mi curete toata mocheta
FlorentinPavel scrie:
Am verificat pe ploaie si ideea functioneaza, insa doar partial, in sensul ca nu se mai acumuleaza foarte multa apa pe prag, nu mai patrunde apa in habitaclu, dar to ramane ceva apa acolo, iar eu sunt pretentios si ma deranjeaza.
Am dat jos definitiv chederul si am observat ca si fara el tot ramane niste apa pe prag.

Am dat jos capitonajele portierelor si am gasit urma de la siroiul de apa, care intr-adevar se prelinge pe tabla macaralei si se scurge de pe portiera pe prag, unde baltea la propriu (dupa modificarea chederului nu mai baltea, dar tot ramanea apa), fara sa fie acumulata apa in portiera (gaurile desfundate)
Am dat cu cauciuc siliconic pe la garnitura dintre portiera si tabla pe care e macaraua, iar fenomenul a disparut complet, verificat pe ploaie si la spalatorie.

Nu sunt chederele de vina, ci garnitura dintre tabla pe care e macaraua. Foarte ciudat, garnitura mea era intacta in partea superioara si pe laterale, ca noua, dar in partea de jos era presata, coapta si crapata.

Fenomenul tot nu mi-l explic, dar a disparut.
Seat Leon 1M 1,6 16V

FlorentinPavel

18 Mai 2012, 09:29

Chederul chiar daca il scoti rezolva problema partial, lucru care se intampla si daca tai acea bordura mica, ramane apa mai putina si nu mai intra in masina.

Daca ti-a reaparut problema, inseamna ca nu ai etansat bine acolo sau nu ai desfundat toate gaurile de scurgere.

Pe ploile acestea diluviene,au am verificat si am toate pragurile uscate.

shtef00

25 Mai 2012, 11:51

FlorentinPavel scrie:
Mucegaiesc si miros urat daca le lasi la uscat in masina, chiar cu ceva sub ele se usuca foarte tarziu.

Eu am scos mufa baterie (sa nu raman cu erori la airbag-urile din scaune), scaune, bancheta, capitonaje (incepi cu stalpii mijloc si extragi partile de jos, dupa care capitonajele de pe stalpii spate de jos, dupa spatar, ulterior capitonajele de prag), scoti si consola dintre scaune, scoti si clapeta deschidere capota si plasticurile de pe acolo, extragi mocheta de sub bord cu grija, dupa care scoti paslele, sunt 2, una spate, alta fata, le pui la soare cateva ore, cateva zile la rand, dupa care le remontezi.
E munca grea, mie mi-a luat 6 ore, sunt si ceva cleme gheara de pisica cu care nu te joci.

Daca te apuci si nu stii sa scoti ceva,nu ezita sa intrebi,

Salut.

In aceasta dimineata m-am trezit si eu cu o mica balta de peste in spate asa ca am hotarat sa scot mocheta si paslele sa le spal, sa le usuc si apoi sa le pun la loc ( bineinteles, nu inainte de a curata si scurgerile de pe usi ). Problema e ca nu reusesc sa scot mocheta de sub consola centrala ( cam pe unde e mufa de OBD ). E o conducta de la aeroterma acolo si mocheta este imbinata sub aeroterma, nu merge sa o scoti pur si simplu.

Poti sa detaliezi putin procedeul de extragere al mochetei de sub consola ? Precizez ca am un Leon 1.6 16v din 2003, echipare Signo.

Multumesc anticipat!
One Girl ... One Car ... One Road
---------------------------------------
Proud owner of:
1. Seat Leon 1.6 16V [2003]
2. Dacia 1310 [1990]
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8