Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

dany19940
Moderator

Re: Acvariu in masina

16 Dec 2008, 19:47

Vezi sa nu fie infundate gaurile de scurgere din partea din fata a masinii,sub mecanismul stergatorului de parbriz si sa se adune apa si sa intre prin filtrul de polen.Asa ar fi explicabil sa ajunga apa in toate locurile simultan. In spate ajunge prin traseele de climatizare de sub scaunele fata. Scoate grila din dreptul filtrului de polen si arunca o privire,Poti incerca chiar sa dai cu un furtun cu apa,sa simulezi ploaia si sa vezi pe unde intra.
Bafta !!!

BALTAZAR2003
Moderator

16 Dec 2008, 20:01

Ar fi posibil, doar daca capacul filtrului de aer ar fi etans, la mine sigur nu este, daca intra pe acolo se vede si pe harta filtrului ca este uda.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

marian_iam
V.I.P.

16 Dec 2008, 20:39

cum spune si baltazar ... chiar daca este usa spate ... de aceeasi belea te izbesti!
si la mine curge .... dar nu pe toate 4 usile!
oricum... sa ne tii la curent cu rezolvarea!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

bzdmarius

16 Dec 2008, 20:59

Multam!
Cum spune si Danezu' ar fi cea mai logica explicatie,oarecum apa sa ajunga prin instalatia de climatizare,dar am incercat filtru de polen si este fara urma de apa.Si curios ca nu am avut aceasta problema decat dupa ce am schimbat uleiul,filtre:aer,motrina,polen.
Usile nu le-am verificat dar nu are logica,dintr-o data sa se fi dus garnituriile de latoate usile,cu atat mai mult cu cat gemurile spate nu le folosesc.
Cred ca am sa merg la servis cu masina,desi mi s-a spus ca in Italia nu este foarte indicat,pt.ca este f.scump si nu isi dau silinta sa rezolve o problema cu adevarat.
Daca am sa gasesc un raspuns,cu siguranta am sa-l dau mai departe.

dany19940
Moderator

16 Dec 2008, 23:01

Sa sti ca am gasit la un prieten chiar carcasa filtrului de polen crapata si ii intra pe acolo apa in masina.Probabil ca la un schimb de filtru in vreun service,nu au stiu ce sa faca si au tras de carcasa respectiva si a crapat carcasa.Sau mai poate intra chiar pe sub carcasa,adica intre ea si caroserie.Verifica.

bzdmarius

acvariu in masina-rezolvare

13 Ian 2009, 19:18

salutare!
am incercat sa gasesc rezolvarea problemei cu apa ce-mi patrundea in masina.
mi-a luat cam mult timp dar cred ca am descoperit cauza:
1.in interiorul usii exista o placa pe care este fixat difuzorul din usa respectiva,intradevar pe acolo se poate scurge apa
2.dedesuptul fiecarei usi exista o garnitura de cauciuc(care mascheaza destul de bine gaurile de scurgere),in aceea garnitura exista 3-4 gauri prin care se scurge apadaca aceste gauri sunt infundate,apa se acumuleaza in portiera,iar din portiera se scurge in interiorul masinii(in special pe la indicatiile de la pct.1)
aceea garnitura trebuie curatata(eu am gasit o gramada de mizerie acolo)si cu o sarma se pot verifica si gaurile din metalul usii.
Acestea au fost cauzele care mie mi-au umplut masina de apa pt.destul de mult timp.
Daca cuiva ii vor fi de folos aceste informatii as fi bucuros,pt.ca se pot rezolva foarte usor de catre posesor fara sa dati bani la service si probabil nu ar face aceasi greseala ca mine am platit la un service si am facuto pt.nimic.
Multam celor care mi-au dat sfaturi,au fost utile.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: acvariu in masina-rezolvare

13 Ian 2009, 20:11

Salut,
Trebuia sa scrii in topicul deja deschis, apesi pe butonul "post reply". Si locul dar si rezolvarea erau deja stiute, trebuia doar sa cauti pe forum.
Felicitari ca ai reusit sa rezolvi problema cu apa.
:D
Imagine

ronn

apa in masina

27 Ian 2009, 14:17

am un leon 1,9 tdi de 150 cp 4x4, in urma cu doua luni am descoperit ca s-a adunat apa pe podeaua din dreapta spate, am fost pe la mai multe service si nu au reusit sa-i dea de cap, ideea ca nu reusesc sa-mi dau seama cand intra apa, am trecut prin balti, am fost la spalatorie si a nu a intrat apa, prima data cand am observat ca s-a adunat apa iesisem cu masina dar era uscat carosabilul si facusem aprox. 10 km.
poate cineva sa ma ajute cu un sfat?
ms mult!

ronn

27 Ian 2009, 14:27

am aceiasi problema si eu...la un leon din 2002, 1,9 tdi, 150cp, 4x4, dar apa se aduna pe podeaua din spate dreapta, ideea e ca nu-mi dau seama cand...am trecut prin balti, am fost la spalatorie si nu s-a adunat apa...iar uneori din senin e balta pe podea....

BALTAZAR2003
Moderator

27 Ian 2009, 16:49

Ia o surubelnita si o rola de purfix, ori un tub de mastic siliconic si rezolvi problema in 10 minute.
Imagine

Alinutz86

probleme cu apa :D

29 Mar 2009, 20:59

am o problema...mica...mare, azi cred ca am stors din spate la scaunu soferului vreo jumatate de galeata de apa...si sub presu din fata e umeda mocheta...pe unde poa sa intre atata apa...si 1 saptamana masina nu am miscat`o din loc...a patit careva asa cva?
Seat Leon 1M 1,6 16V

marian_iam
V.I.P.

29 Mar 2009, 21:01

data viitoare da o cautare.
o sa gasesti multe lucruri interesante daca incerci!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Alinutz86

06 Apr 2009, 10:33

am cam despoerit pe undemi intra apa in masina...un prieten a turnat apa cu frtunu eu am stat inauntru...pe unedva in partea stanga pe deasupra pedalelor...mai exact ambreaj si acolo unde e suportu ala pt picior...oare care ar fi explicatia? :?:
Seat Leon 1M 1,6 16V

BALTAZAR2003
Moderator

06 Apr 2009, 19:57

Vezi sa fie desfundate canalele care evacueaza apa de ploaie din grila de sub parbriz.
Acolo se aduna si mult praf, frunzulite, care pot infunda acele canale.
Imagine

Alinutz86

10 Apr 2009, 10:52

era infundat canalu stang :) cam mult noroi mi`o fost acolo, mersi de sfat ;)... sanatate numai bine :cheers:
Seat Leon 1M 1,6 16V
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13