Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13

cici80

Re: Acvariu in masina

15 Aug 2012, 15:19

Daca citesti un pic mai in urma,o sa gasesti pasi care trebuie sa ii faci :drive desfaci doar suruburile,largit un pic,curatat,dezinfectat ca sa prinda siliconu si strins la loc si o sa vezi ca nu o sa mai ai probleme :hi :drive

TuPeU

17 Aug 2012, 12:49

cici80 scrie:
Daca citesti un pic mai in urma,o sa gasesti pasi care trebuie sa ii faci :drive desfaci doar suruburile,largit un pic,curatat,dezinfectat ca sa prinda siliconu si strins la loc si o sa vezi ca nu o sa mai ai probleme :hi :drive

asa am facut...acum astept ploaia de vreo 3 zile :))...ca sa vad daca am facut treaba buna....dar se lasa asteptata
Seat toledo 1.9 tdi 110 cp AHF GL-31-MAT

CristianACS

17 Aug 2012, 13:37

"asa am facut...acum astept ploaia de vreo 3 zile :))...ca sa vad daca am facut treaba buna....dar se lasa asteptata"

Da si tu cu furtunul sau du-te la o spalatorie :yh lasa ploaia ca nu vine recent.
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

cici80

17 Aug 2012, 20:42

Eu personal,sunt multumit,daca ai facut treaba buna nu iti mai intra apa in masina,dar si tabla respectiva nu iti doresc sa trebuiasca sa o desfaci :yh pentru ca o sa transpiri chiar bine,important ii sa nu mai ajunga apa in masina,eu asa zic.Drumuri bune baieti :drive :drive

TuPeU

28 Aug 2012, 11:32

vad ca tot ajunge apa pe prag....cred ca este si de la cheder ca sunt cam lasate portierele din fata si cred ca imi lipseste si un cheder de la geam din partea de jos ca parca e prea liber geamul si intra prea multa apa in portiera, este cineva din galati cu un seat leon/toledo sa ne intalnim odata sa ma uit si eu daca imi lipseste vreun cheder? sunt vreo 2 pe langa mine aici dar nu ii cunosc, nici nu i-am vazut la masina, si au si geamuri fumurii si nu puteam sa vad nimic, mai am o buba...intra apa in masina pe sub volan, exact pe la pedala de ambreiaj picura....ca am stat in masina cand a plouat aseara

FlorentinPavel

29 Aug 2012, 10:00

Pai fixeaza portierele,vezi ce anume ti s-a uzat, daca ai jocuri in balamale etc.
Asta trebuia facut inca de la inceput, desfundate gaurile de scurgere din portiere, curatat chederul care etanseaza portiera pe prag, completate piesele lipsa etc.

Verifica daca sta apa si pe partea inferioara a portierei, nu doar pe prag, ceea ce insemna ca nu ai etansat bine, nu ai degresat bine etc.

Apa care se prelinge in portiera pe la baza geamului se scurge si pe tablia macaralei, dupa care intra in capitonajul de plastic si de acolo in masina fara sa aiba treaba cu chederele (le ocoleste).

TuPeU

30 Aug 2012, 10:17

are joc in balamale, ca sa inchid usa trebuie trantita putin, este si lasata...aia o sa o rezolv cand o fi bani, eu as fi vrut sa rezolv cat de cat asta cu apa ca sa nu ma trezesc ca vine toamna e ploioasa si inot in masina :))

FlorentinPavel

30 Aug 2012, 12:38

Apa pe la volan cine stie de unde vine, parbriz neetans, garnitura neetansa la aeroterma (dai filtrul de polen jos, sub el sunt niste suruburi de plastic care fixeaza un capac, acolo ar fi o garnitura care lasa apa sa intre daca e crapata).

Mai sunt niste posibilitati pe la un capac de plastic sub consola stergatoarelor din fata parbrizului, intra cablajele de motor in habitaclu pe acolo, dar e nasol sa scoti consola, poti rupe mecanismul stergatoarelor si iese greu dintr-un sant de plastic corp comun cu parbrizul.

Poti avea balta sub consola de la stergatoare daca sunt gaurile infundate cu frunze.

Am mai citti pe aici ca se infunda scurgerea de la ac etc.

Balamalele alea lasa usa foarte putin mai jos, nu cred ca neaparat ramane aer intre cheder si tabla, ea se inchide in cremaliera de pe stalp, de aia trebuie trantita ca sa urce pe cremaliera in pozitia normala.

FlorentinPavel

08 Sep 2012, 19:19

Mare atentie, la mine portiera dreapta fata tot lasa putina apa pe prag chiar si dupa ce am etansat tabliile macaralelor.
Am desfacut din nou capitonajul, cauciucul siliconic era etans, nu se vedeau urme de apa prelinsa, dar am observat ca la una dintre clemele capitonajului lipseste o garnitura din cauciuc buretat.
Prin acea gaura din tabla portierei, apa patrundea in continuare in capitonajul de plastic, iar printre capitonaj si tabla se scurgea pe prag.
Am pus garnitura la loc si am verificat la spalatorie, totul e etans.
Pot fi multe cauze...

vatraiulcole

21 Sep 2012, 13:17

Salutare posesori de Seat, am si eu un Leon 1M si cand imi ploua nu intra apa in masina dar cand deschid usa curge jos de pe prag si usa sta acolo cat este linia aia de cauciuc pe prag sta apa intre usa si prag iar cand o deschid curge jos afara. A mai patit cineva asa? Stima.
SEAT LEON 1.9 TDI 90 CP ALH
Cea mai mare parte din virtuti au inceputuri amare si urmari dulci:
cea mai mare parte din pacate, inceputuri dulci si urmari amare.

FlorentinPavel

21 Sep 2012, 18:35

Toti am patit, solutia e in paginile anterioare.

Undertacher

22 Sep 2012, 17:25

Salut Florentin.Atentie ,baiatul spune ca nu intra in interior ci doar ca ramane pe prag pana deschide usa.Exact acelasi lucru mi se intampla si mie pe partea soferului,sa fie de vina aceeasi garnitura?
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

flo04

23 Sep 2012, 02:15

Undertacher scrie:
Salut Florentin.Atentie ,baiatul spune ca nu intra in interior ci doar ca ramane pe prag pana deschide usa.Exact acelasi lucru mi se intampla si mie pe partea soferului,sa fie de vina aceeasi garnitura?

Da ! Crede-ma! Si la mine tot pe prag ramanea ... si la sofer si la pasager. Am pus silicon si am rezolvat ! Si apropo nu trebuie decat in partea de jos ! Bafta!
Seat Leon, 1M, 1.8, 20v, 92 kw. :D

FlorentinPavel

24 Sep 2012, 09:15

La noi toti baltea apa pe prag, cand deschideam portiera curgea jos o halba de bere.
Am dat jos chederul din baza portierei si tot baltea.

Undertacher

01 Oct 2012, 20:03

Hmmm.Inca nu am avut apa in masina,nici nu prea a plouat,oare sa ma apuc sa desfac preventiv??Cred ca mai bine o fac acum cat e cald.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13