Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13

FlorentinPavel

Re: Acvariu in masina

27 Iun 2012, 17:34

Am verificat tot, nu e infundat nimic, portierele ca noi, vaselina curata prin ele, fara murdarie, toate chederele date jos, facute boboc, verificate sa nu se prelinga apa pe langa ele etc.

Am gasit acea garnitura crapata si cum am etansat-o s-a rezolvat problema.

Asta la sfaturile citite aici pe acest forum, ca orice faceam intra apa in masina si nu stiam pe unde, baltea pe praguri etc.

cici80

01 Iul 2012, 15:02

Salutare :drive ,am revenit cu vesti bune,ba chiar foarte bune.Dupa cum am scris mai sus am facut ceea ce a zis Florentin Pavel si a avut dreptate,dupa curatat,dezinfectat pus silicon(nu am cautat garnituri noi ca sa le schimb a fost varianta mai ieftina :hi )a si plouat si nici un strop de apa pe prag sau in masina nu mai apare,deci Florentin Pavel :cheers ,scuza-ma ca te contrazic GRYG_09 ii normal sa intre apa pe la geamuri nu sunt garnituri atit de etanse incit sa nu intre nici un strop de apa pe linga geamuri,pentru aia sunt gurile de scurgere de la usi,cred ca si la o masina noua intra apa pe linga geamuri 100%,important sa fie gurile de scurgere curate de la usi si etansarea buna dintre tablele de la macara si usa sa fie libere.Si la mine in masina un Toledo din 2003 avea !!!!!!!!!!!!!!! aceasi problema repet, Avea!!!!Deci va doresc drumuri uscate si fara peripetii :drive :cheers

cici80

01 Iul 2012, 15:11

Apropo,'' GRYG_09'' tocmai are rol de etansare si la ceea ce ai zis tu dar si pentru apa,eu in momentul cind am demontat panoul masini sa vazut clar :yh ca de acolo pleaca problema,se vedea urme de apa si un pic de praf (nisip)pe tab;la se vedea urmele cum apa si-a facut urma.Imi cer scuze daca am suparat pe cineva,dar nu mai da-ti sfaturi fara rost poate poate se rezolva problema :drive

gryg_09

02 Iul 2012, 12:14

cici80 scrie:
Apropo,'' GRYG_09'' tocmai are rol de etansare si la ceea ce ai zis tu dar si pentru apa,eu in momentul cind am demontat panoul masini sa vazut clar :yh ca de acolo pleaca problema,se vedea urme de apa si un pic de praf (nisip)pe tab;la se vedea urmele cum apa si-a facut urma.Imi cer scuze daca am suparat pe cineva,dar nu mai da-ti sfaturi fara rost poate poate se rezolva problema :drive

Din moment ce se strange apa in portiera exista o problema! Apa nu trebuie sa se acumuleze in usa si mai ales, sa iti ajunga pana la nivelul chederului respectiv. O luati cum vreti si faceti cum considerati.
P.S. la modelele mai noi din grupul WV s-a rezolvat problema prin mutarea chederului de sub usa si prin marirea considerabila a orifiiciilor de scurgere!
Sa auzim numai de bine!
Seat Toledo Stella 1.9 Tdi 110 hp

FlorentinPavel

02 Iul 2012, 13:50

Daca ai gaurile din partea de jos a portierei infundate cu namol, desfunda-le, noi am facut deja asta de multisor, a fost prima verificare facuta. S-a scris si aici ca am facut atatea verificari la chedere, la gauri de scurgere, spalari de chedere, verificari cu alte chedere etc.

Garnitura tabliei nu e doar antivibratie, ca ar fi pus-o intrerupta sau cu saibe de cauciuc la suruburi.

Apa nu vine de jos (gaurile desfundate), ci se prelinge de pe geam atat pe tabla portierei, cat si pe tablia macaralei si daca garnitura e crapata se prelinge in masina. Simplu.

cici80

02 Iul 2012, 14:17

De acord Florentin,daca s-ar citi din paginile anterioare........stiu ca iti trebuie timp si mai ales timp pierdut :cry: dar eu personal am rezolvat problema cu miinile mele si cu ajutorul vostru :hi doar cu sfaturi,verificari,buna vointa si chef de lucru :cheers sfaturi care pina la urma nu coasta nimic.Un pic de amabilitate din partea altor persoane.Cinste lor si la toti care au incercat si incearca sa ne ajute(A FOST un chin si un cosmar sa vad apa in masina :cry )mai ales cind iti pasa de masina :drive .T :drive Toate cele bune

TuPeU

11 Aug 2012, 11:21

am si eu problema asta, azinoapte a ploua tare, si apa multa la portierele din fata (care sunt si lasate putin se inchid si mai greu) la cele din spate foarte putina apa(se inchid bine), astea le aveam de cand am luat masina acum ..1 luna :P, si am citit care ar fi rezolvarea ptr problema asta, dar mai nou (cred ca a plouat toata noaptea)...m-am trezit cu apa la sofer pe pres, dar numai pe pres in jur era uscat ..deci nu a ajuns de pe prag unde gasesc eu apa mereu, de la ce ar putea sa fie?...doar la sofer a intrat apa la celelalte scaune este uscat

PS. am incercat sa desfac portierele, am dat jos fetele de la portiere, am desfacut toate suruburile alea de la tabla ...dar nu se desfacea neam tabla de portiera,( banuiesc ca trebuie desfacuta tabla aia cu geamul lasat jos..asa am facut..dar sa fiu sigur), dupa ce desfac toate suruburile alea ..trebuie sa mai desfac vreo ceva?
Seat toledo 1.9 tdi 110 cp AHF GL-31-MAT

CristianACS

12 Aug 2012, 10:21

TuPeU scrie:
am si eu problema asta, azinoapte a ploua tare, si apa multa la portierele din fata (care sunt si lasate putin se inchid si mai greu) la cele din spate foarte putina apa(se inchid bine), astea le aveam de cand am luat masina acum ..1 luna :P, si am citit care ar fi rezolvarea ptr problema asta, dar mai nou (cred ca a plouat toata noaptea)...m-am trezit cu apa la sofer pe pres, dar numai pe pres in jur era uscat ..deci nu a ajuns de pe prag unde gasesc eu apa mereu, de la ce ar putea sa fie?...doar la sofer a intrat apa la celelalte scaune este uscat

PS. am incercat sa desfac portierele, am dat jos fetele de la portiere, am desfacut toate suruburile alea de la tabla ...dar nu se desfacea neam tabla de portiera,( banuiesc ca trebuie desfacuta tabla aia cu geamul lasat jos..asa am facut..dar sa fiu sigur), dupa ce desfac toate suruburile alea ..trebuie sa mai desfac vreo ceva?

Nu cu geamul lasat in jos, cu geamul luat jos.
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

BALTAZAR2003
Moderator

12 Aug 2012, 10:34

Vezi ca ai si nituri, trebuie sa le tai cu un burghiu apoi poti scoate tabla.
Geamul il lasi pana ajung suruburile de la cleme in reptul gaurilor din tabla, sa poti elibera geamul si il fixezi pe pozitie cu cateva fasii de banda adeziva lata. :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

TuPeU

12 Aug 2012, 10:59

BALTAZAR2003 scrie:
Vezi ca ai si nituri, trebuie sa le tai cu un burghiu apoi poti scoate tabla.
Geamul il lasi pana ajung suruburile de la cleme in reptul gaurilor din tabla, sa poti elibera geamul si il fixezi pe pozitie cu cateva fasii de banda adeziva lata. :hi

pai de ce sa tai niturile...ca am vazut ca niturile alea tin sina pe care culiseaza geamul atat, si din ce am vazut la altii....scoteau tabla aia cu tot cu sinele alea

BALTAZAR2003
Moderator

12 Aug 2012, 11:36

Unele placi de tabla au prindere mixta, nituri si suruburi, am presupus ca asta este motivul pentru care nu reusesti sa o scoti.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

FlorentinPavel

12 Aug 2012, 21:44

Ca sa izolezi cu cauciuc siliconic tabla nu e nevoie sa o demontezi.
Eventual doar slabesti suruburile putin ca sa patrunda cauciuc siliconic in fanta si strangi la loc.
Dermontarea te expune la riscul sa rupi cleme de la macara.

CristianACS

13 Aug 2012, 08:23

Lasi gemaul putin in jos, ai niste dopuri de cauciuc in partea de sus a usii, ai nevoie de tubulara de 10 sa le destrangi, iei geamul jos si pe urma destrangi suruburile exterioare (10-12 ar trebui sa ai). Ar trebui sa se ia tabla jos fara probleme, dar innainte sa nu uiti de cablurile care trec prin tabla. Trage incet deorece masticul pus din fabrica s-a lipit si tabla se desprinde mai greu. Bafta
Seat Leon 1M Top Sport , ARL - 133kw
Ex: Seat Leon 1M Sport, ASV - 81kw

FlorentinPavel

13 Aug 2012, 09:01

Atentie cand destrangi cu tubulara clema geamului, daca e intepenit surubul clema se sparge imediat.
Ca sa scoti tabla, trebuie sa desfaci si clapeta care face legatura cu manerul exterior al portierei, aceasta clapeta e foarte fragila si crapa usor.

TuPeU

13 Aug 2012, 10:38

am inteles...deci cel mai bine este doar sa desfac putin ala sa bag silicon si gata, ca sa nu ma complic prea tare, multumesc ptr raspunsuri
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13