Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cosminlzr

Re: Leon 1M/Toledo 1M - cat platiti pentru CASCO si unde ?

19 Aug 2009, 01:49

gamer555 scrie:
tot legat de casco : voi cum ati procedat in cazul mai multor zgarieturi pe masina ? din pacate a mea a adunat zgarieturi pe toate marginile usilor de la deschideri prea largi in pereti sau ... alte obstacole (deh, cand iei pe altii in masina sa fii multumit ca se imparte benzina, ca restul cheltuielilor le acoperi singur :x )

la o scurta privire de jur imprejur am mici zgarieturi cam peste tot (ori m-au atins altii ori pasagerii mei nu au avut grija la usi, etc). se fac mai multe dosare sau doar unul singur care acopera toate reparatiile ? in principiu ar conta doar din prisma cresterii politei pentru anul urmator (daca vor fi de acord sa o reinoiasca) pentru ca oricum nu am fransiza...

Vorbesti cu agentul care ti-a incheiat polita CASCO si se rezolva. Spui ca asa ai gasit-o in parcare.Eu inainte de a-mi prelungi polita am vopsit cateva elemente de caroserie care aveau zgarieturi, Nici nu mai trebuie sa treci pe la politie. Reducerea pe care o ai pentru ca nu ai avut daune este nesemnificativa in raport cu costurile unor retusuri ale caroseriei.
Leon 2003, 1.6 16V, 105CP

kalimdor

21 Aug 2009, 12:37

Eu platesc 464Euro(fara vandalism) la suma asigurata de 6100 Euro la Omniasig.
Ibiza Signo 1.4 16V (BBY) 2003

Bynx
Meme

21 Aug 2009, 12:50

@ kalimdor - chiar ma interesa si pe mine sa imi fac Casco la Omniasig, dar neaparat cu vandalism pentru ca m-am mutat de curand in Pantelimon si deja am avut cateva "discutii" cu vecinii locatari/cocalari si "locurile lor de parcare" de-o viata pe care nu platesc nimic.
Vorbisem si eu la ardaf si pentru leon-ul meu din 2002 suma asigurata era de 6000euro, dar Casco era de 712 pe an, platibili in 10 luni, cu vandalism - pret care mie mie se pare enorm.
Mi s-a mai recomandat BCR asigurari, am sa vad si la ei cum sta treaba cat de curand.
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson

kalimdor

21 Aug 2009, 13:26

Vandalismul la Omniasig era undeva la 40-50Euro la suma asigurata de 6100Euro.Eu mi-am mai facut un calcul si la Asiban inainte sa-mi fac Casco,dar mi-au bagat 750E/an si mi s-a parut prea mult,ce-i drept imi asigurau masina la 8.000Euro!!!.Exista diferente destul de mari la Casco intre asiguratori,ar trebui sa vezi la mai multi ce rata iti ofera.Lucruri bune am auzit si despre Generali,rata e cam la fel ca si la Omniasig si au decontare directa cu service-urile.La Omniasig am si franciza 100Euro,poti si fara franciza daca vrei dar creste prima de asigurare.
Ibiza Signo 1.4 16V (BBY) 2003

Bynx
Meme

21 Aug 2009, 13:54

Dap, despre Generalli pot sa iti spun ca au preturi bune pentru ca am avut la ei Casco atat cat a fost masina in leasing.
Acum ca am terminat leasing-ul as da o fuga si pana la ei sa le spun ca le-am mai fost client (indirect) si sa vad ce oferta au.

Merci de sfaturi

W-e placut!
Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson