Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

igeorgian
Subiect Autor

Scaun spate nu se mai rabateaza

13 Oct 2014, 11:07

Buna ziua,

De ceva vreme nu am mai avut si nici folosit optiunea masinii de a rabata scaunele din spate. Zilele trecute insa am avut nevoie sa fac asta, si surpriza. Clapeta care trebuie ridicata pentru a permite scaunului sa se rabateze, se ridica, dar cred ca sistemul din interior nu mai functioneaza.
Pot repara cumva treaba asta acasa? Are cineva solutii ... sfaturi ?

Multumesc!
Seat Ibiza 6L 1.2, 2005

bgd_b92
Bogdan

Re: Scaun spate nu se mai rabateaza

13 Oct 2014, 11:16

Oo da..problema asta o am si eu la masina de la munca..du-te prin portbagaj si bagi o surubelnita mai groasa si mai lunga acolo si tragi in stanga sau ii faci joc..ceva gen..eu asa am reusit sa o rabatez la nevoie..pt ca de reparat nu au reparat-o inca..

igeorgian
Subiect Autor

13 Oct 2014, 11:49

Banuiesc ca daca reusesc s-o dau jos, o si repar. Am vazut niste suruburi ... si cred ca inauntru are vreun mecanism cu ceva rupt sau intepenit....
Deci ... forta bruta :)

Multam.
Seat Ibiza 6L 1.2, 2005

igeorgian
Subiect Autor

18 Oct 2014, 17:30

Azi am reusit asa cum m-ai sfatuit. Am reusit sa il defac.... bineinteles ... nu l-am reparat. Dar ca solutie ma gandesc sa bat un pic cu un ciocan de cauciuc in balamaua aia de metal s-o las un pic mai jos. Sistemul din interior functioneaza, doar ca nu ridica piedica aia suficient. Cred ca daca o las putin mai jos, va functiona corect.

Daca o rezolv asa .... te anunt.... Seara buna
Seat Ibiza 6L 1.2, 2005