Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Dorugo
Subiect Autor

TRIPLE ABURITE

13 Dec 2008, 19:05

Am o problema cu triplele de la Ibiza. De vreo 2-3 saptamani le gasesc, dimineata, aburite pe interior. In zilele in care a fost soare s-au matuit efectiv. Isi revin dupa ce merg mai mult timp cu farurile aprinse. Am fost la Dona Seat si seful service-ului de acolo mi-a zis ca este ceva perfect normal din cauza diferentei de temperatura. Va spun ca am ramas masca de ce am auzit, nu este prima masina pe care o am si nici eu nu sunt de ieri de"alaltaieri :lol: dar nu mi s-a mai intamplat asa cu nici o alta masina. Am uitat sa zic ca Ibiza nu are decat vreo 4 luni. L-am rugat sa-mi scrie asta pe actul de constatare (ca este foarte normal sa se abureasca pe interior) dar a refuzat. Vi se pare normal si voua? A mai observat cineva aceeasi problema?
IBIZA FUN 1.2 CP70

BALTAZAR2003
Moderator

Re: TRIPLE ABURITE

13 Dec 2008, 19:32

Nu, nu este normal, farul si stopul trebuie sa fie etanse la apa, praf si alti agenti externi.
Doar nu este o dacie trista, cum erau alea cu 4 faruri si care erau pline pe jumatate cu apa...sa nu vorbim, pe unde luminau. :shock:
Mai mergi inca o data si daca refuza sa remedieze problema fa o reclamatie la RAR si un mail la seat.
Cu toate ca reclamatia la RAR ar trebui sa ii linisteasca bugetul pentru sarbatori.(la cat de mare este amenda)
Este suficient as desfaca plasticul exterior si sa aplice o solutie de etansare,(mastic, silicon) dupa care il monteaza la loc, asta daca nu vor sa il schimbe in garantie.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

vanburger

15 Dec 2008, 19:05

si eu am patit la fel..doar ca mai rau...in stopul dreapta imi intra apa...masina avea 2 saptamani
aaaa...si alta chestie interesanta la prima spalare cand a bagat nenea ala jetu' de apa pe deasupra haionului se prelingea pe luneta.Raspunsul celor de la Porche: e masina noua si nu s-au asezat chederele!!!!Tare nu
IBIZA 1.2 12V- watch out for the stupid idiot behind me Imagine

marian_iam
V.I.P.

15 Dec 2008, 19:16

foarte tare!
si nu ai facut nimica?
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Soche
E L F

17 Dec 2008, 22:17

Si mie mi se aburesc pe spate dar doar cand o spal. Efectul trece repede. Mai exact dupa ce sta putin la soare si se usuca msina.
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0

Soran

13 Ian 2009, 11:52

Farurile sunt etanse, adica nu intra apa de afara, insa aerisirea care o au nu este foarte eficienta formandu-se condens. Este o eroare de proiectare. Iti schimba farurile cu unele noi si dupa un timp tot asa vor face. Nici un far nu este etans complet. Toate au o aerisire din cate am vazut eu.
Pasionat de buna functionare a masinilor :)

danics

11 Aug 2009, 02:54

salut! am si eu o problema farurile fatza sunt aburite orce ce fel de temperatura ar fi afara,imi poate da cineva un sfat?i-as fi recunoscator :wink:

zz_top79

17 Aug 2009, 12:20

Si eu am aceeasi problema! Si asta am obs de cand am citit topicul. Se poate rez cumva problema?

zz_top79

17 Aug 2009, 12:23

Si inca ceva la mine s-a aburit tripla de pe dreapa spate ai de pe haion.

Dunky

18 Aug 2009, 19:25

si eu pateam acelasi lucru cu stopul dreapta hayon dar la mine se strangea si apa si trebuia sa desfac stopul sa-l scurg :lol: acum nu se ma-i strange am dat cu mastic pe marginile lui!
Viata-i grea dar trece!