Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

error
Subiect Autor

Sunet/zornait metalic roata

28 Sep 2014, 23:30

Salutare
Am si eu o problema cu al meu proaspat leon: la drum mai denivelat se aude un zgomot ca un zornait de la roata stanga fata. Initial am crezut ca aparatoarea aia de tabla se aude si am desfacut roata sa vad. Si sunetul nu vine de acolo. In schimb am descoperit ca discul de frana nu are surubul ala de fixare deci e prins doar cu prezoanele de la janta si placuta de frana dinspre interior are joc desi e aproape noua. E posibil ca vreuna din astea sa faca zgomotul? Daca nu cam ce ar putea fi?
Seat Leon 1M 2000 ASV

catalinutzu

Re: Sunet/zornait metalic roata

29 Sep 2014, 00:14

Placutele nu trebuie sa aibe joc,verifica franele din nou posibil sa fi fost ceva montat aiurea, dat zgomotul descris de tine duce la rulment sau cap de planetar
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

Patrick

29 Sep 2014, 00:32

Face zgomot si daca iar dai in gropi la un moment dat se opreste e de la discurile de frana nu e ceva bine acolo pus.A patit taicamiu lafel:))si el tot posesor de leon 1m
leon 2.0tdi 140 de catari

Roger
Moderator

29 Sep 2014, 00:40

Imi dau si eu cu parerea: sa nu fie racordul flexibil rupt sau vreo pietricica intre cititorul de abs si fuzeta. :hi

catalinutzu

29 Sep 2014, 09:03

Sau asa vorba lui Roger
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

error
Subiect Autor

02 Oct 2014, 11:52

Asa cum banuiam sunetul era de la placuta de frana!
Mecanicul mi-a zis ca lamelele de fixare de pe placute sunt facute dintr-un material foarte moale care nu e si elastic cum ar fi trebuit.
Deocamdata le-a mai largit el sa stea cat mai fixe dar nu o sa reziste prea mult. Banuiesc ca au fost ceva foarte ieftin ca mai si scartaie cand franez desi cum ziceam mai devreme sunt aproape noi.
Discul de frana zice ca merge foarte bine si fara surubul ala de ghidaj dar pentru linistea mea o sa incerc sa fac rost de unul.
Seat Leon 1M 2000 ASV

gl0bus

08 Oct 2014, 12:37

Am avut si eu o astfel de problema, doar ca in plus la mine trepida si volanul la franare, undeva la 80+km/h. Asadar cei de la service mi-au spus ca singura solutie e inlocuirea discurilor + placutelor. Le-am schimbat, am scapat si de sunetul neplacut si de trepidatii.

PS! La recomandarea lor am folosit discuri si placute REMSA, care par ca isi fac treaba foarte bine(dicuri-190lei, placute-140lei), dar e inca devreme sa trag o concluzie.