Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Gabelu88

Re: A schimbat cineva microcontactul de la usa sofer??

28 Mai 2013, 10:29

Salut,

Am citit toata postarea dar nu am reusit sa ma lamuresc, am si eu probleme cu microcip-ul de la usa soferului, ba merge ba nu merge... iar cand nu merge am observat ca nu se aprinde becul de jos, plafoniera, nu se mai inchid geamurile din iala si nu ma mai anunta cand am farurile aprinse si deschid usa. E putin trist si as vrea sa remediez problema. Orice sfat e bun venit. M-ar interesa o solutie dar banuiesc ca singura e schimbarea microcip-ului. De unde sa incep??

Multumesc anticipat si o zi buna va doresc!!

dany19940
Moderator

28 Mai 2013, 11:07

Nu e microcip (ca nu e procesor, ceva), ci e microswitch - microcontact adica. Era bine daca puneai si tu locatia in profil (sau te ascunzi de cineva). Au fost discutii destule pe acest forum despre schimbarea acestuia. Normal sa ai toate simptomele descrise de tine cand el nu-si face functia. Daca ai sculele potrivite si ai si ceva indemanare,, il poti schimba si tu. Initial ar trebui sa cumperi unul nou - e SAIA Burgess. Sunt sigur ca un alt coleg iti poate da indicativul complet, precum si de unde sa cumperi. Chiar era cineva care avea de vanzare 2 bucati parca. Mai departe...cred ca functia "search" te poate ajuta :hi Parca era un tutorial despre toata operatia.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

OvidiuNicoara

28 Mai 2013, 11:35

Mai am eu 1 de vanzare , unul l-am vandut .

dany19940 scrie:
Nu e microcip (ca nu e procesor, ceva), ci e microswitch - microcontact adica. Era bine daca puneai si tu locatia in profil (sau te ascunzi de cineva). Au fost discutii destule pe acest forum despre schimbarea acestuia. Normal sa ai toate simptomele descrise de tine cand el nu-si face functia. Daca ai sculele potrivite si ai si ceva indemanare,, il poti schimba si tu. Initial ar trebui sa cumperi unul nou - e SAIA Burgess. Sunt sigur ca un alt coleg iti poate da indicativul complet, precum si de unde sa cumperi. Chiar era cineva care avea de vanzare 2 bucati parca. Mai departe...cred ca functia "search" te poate ajuta :hi Parca era un tutorial despre toata operatia.
viewtopic.php?f=134&t=14688 - My Car :glasses

Seat Leon - 1.6 16V - 77Kw - 2002
EX : Daewoo Matiz - 2005 .

OvidiuNicoara

28 Mai 2013, 11:35

Te pot ajuta eu cu switch-ul , mai am 1 de vanzare .

Gabelu88 scrie:
Salut,

Am citit toata postarea dar nu am reusit sa ma lamuresc, am si eu probleme cu microcip-ul de la usa soferului, ba merge ba nu merge... iar cand nu merge am observat ca nu se aprinde becul de jos, plafoniera, nu se mai inchid geamurile din iala si nu ma mai anunta cand am farurile aprinse si deschid usa. E putin trist si as vrea sa remediez problema. Orice sfat e bun venit. M-ar interesa o solutie dar banuiesc ca singura e schimbarea microcip-ului. De unde sa incep??

Multumesc anticipat si o zi buna va doresc!!
viewtopic.php?f=134&t=14688 - My Car :glasses

Seat Leon - 1.6 16V - 77Kw - 2002
EX : Daewoo Matiz - 2005 .

dany19940
Moderator

28 Mai 2013, 14:41

Uite un DIY ce se poate aplica si la tine, chiar daca e de Passat: http://www.taligentx.com/passat/mainten ... mechanism/

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

dany19940
Moderator

28 Mai 2013, 15:30

Gabelu88

30 Mai 2013, 10:14

Multumesc frumos Dany, sper sa reusesc, sunt multe chestii care inca imi sunt ambiguee dar o sa ma uit atent pe topic si filmare.
Ms inca o data, o zi buna la toti!!

shaulove

02 Iun 2013, 17:49

un video ptr cum se scoate contactul ala

http://www.youtube.com/watch?v=F03jWCYiFg4
toledo/1M 1,6 16V(AUS)105CP 2001

shaulove

05 Iun 2013, 19:55

salutare ieri 04.06 am desfacut microcontactul de pe usa ptr ca si la mn nu mai se aprindea dar nu era de vina acel contact ci invelisul de plastic de pe incuietoare se tocise si se formase un sant in care intra contactul si nu il mai declansa, ptr cei care au aceiasi problema e bine sa desfaca sa vada de fapt care e problema,nu e greu deloc de dat jos trebuie un pic de rabdare. Ptr cei care vor sa o faca voi descrie un pic cum se face:
- se desface fata de usa,este prinsa in 4 juruburi 2 jos si 2 in maner se va scoate capacul de la maner;
-cu o surubelnita se ridica capacul de la panoul cu butoanele ptr geamuri si se scoate acea mufa;
-tot cu surubelnita se da jos si fata de usa, se baga jos un pic si se trage de ea ca sa iasa din capse;
-se lasa geamul jos circa 10 cm pana ajunge geamul care are 2 suruburi in drept cu gaurile de vizitare,acele piulite se slabesc nu se desfac de tot pana iese geamul din macara se ridica de el in sus usor si iese cu o tubulara de 10 se desfac ca si suruburile de pe fata interioara care e prinsa pe usa;
-eu am desfacut si butucul de yala ca sa pot scoate mai usor dispozitivul ca are prin un mic cablu de manerul usii si de toata incuietoarea si este prins exact in maner o sa-l vedeti va recomand asa ptr ca la montare sa va fie mai usor;
-se desface toata incuietoarea care este prinsa in 2 suruburi si o sa vedeti ca acel contact este prins cu o clama
SUCCES SI SPOR LA TREABA
toledo/1M 1,6 16V(AUS)105CP 2001

Mylux

05 Iun 2013, 21:01

Spune te rog ca sa stie si ceilalti daca cumva nu e secret :) cum ai rezolvat problema cu santul de pe plasticul din yala. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

grasuraul

05 Iun 2013, 23:28

De santul respectiv sunt si eu curios sa stiu cum se poate astupa. O sa fac un test sa vad daca tine cu plastic topit si umpluta gaura...
Mylux scrie:
Spune te rog ca sa stie si ceilalti daca cumva nu e secret :) cum ai rezolvat problema cu santul de pe plasticul din yala. :hi
My Toledo 1.9 TDI

Mylux

06 Iun 2013, 19:56

@grasuraul iti spun eu cum am rezolvat problema cu santul de pe plasticul din yala,pentru ca si eu m-am lovit de ea,am lipit peste capul microcontactului o lamela de plastic taiata dintr-un ambalaj si astfel datorita acelei lamele capul microcontactului functioneaza pefect chiar daca acel sant nu este reparat. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

dany19940
Moderator

06 Iun 2013, 20:44

Nu tine cu plastic topit, pentru ca acel invelis negru e inspre cauciuc ca compozitie. Mai degraba bagi superglue sub el, in ambele parti (nu mult, cat iei pe un varf de scobitoare) si lipesti partile de zavor, apropiindu-le intre ele in acelasi timp. Eu le mai lucrez cu letconul, sa netezesc varfurile ramase si, in acelasi timp, sa astup eventualele crapaturi ramase. Apoi raschetez cu un cutter suprafat rezultata, pana ramane fina de tot.

Mylux

06 Iun 2013, 21:05

Sau se poate monta un microcontact cu lamela si ai rezolvat problema mai usor:
http://www.adelaida.ro/microintrerupato ... 2mini.html
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

dany19940
Moderator

07 Iun 2013, 07:50

Sau pui microswitch cu lamela, dar nu asta ales ca exemplu din cauza ca nu este etans - waterproof. Sunt alte microswitch-uri de la care se poate lua lamela sau chiar tot capacul si pune la cel original. Dar oricum trebuie aranjata suprafata de contact a zavorului cu lamela, sa nu aiba excrescente de material, pentru ca o sa mearga aiurea tare.