Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

Re: A schimbat cineva microcontactul de la usa sofer??

24 Dec 2008, 17:00

Am facut rost de Vagcom de la DOMNUL PROFESOR, multumiindui pe aceasta cale, am scos ceva la imprimanta si o sa merg la recalibrare cu vagcomul.
Dany daca stiam ce este casetuta aia, fi sigur ca nul deconectam, dar l-am mai si invartit nestiind ce este si ce face ....deh curiosul moare repede - dar nu prost :mrgreen: :albino:

Bateria a fost deconectata inainte sa pun surubelnita pe primul surub - se pare ca degeaba.

Am mai incercat azi sa dau grila de stergatoare jos ----degeaba, NU IESE...poate din cauza frigului.
Din pacate vad ca nici un mebru nu raspunde acestui topic inafara de tine, ceea ce ma face sa ma intreb si eu ce fac ceilalti 900 membrii !!!!!!
Vroiam sa termin si eu de craciun, dar........macar acum stiu unde se pun firele.

Am mers vreo 20 de km a, am facut viraje , degeaba - nu s-a autocalibrat - asa e viata.
Dany NU vreau sa intelegi ca m-am suparat ca nu ai prevazut ESP-ul, in nici un caz. Ai destule pe cap.
Tu vino acasa si mai vorbim. O sa caut eu pe cineva sa dea grila aia jos, dar ma oftic cand sunt prost.

Sarbatori fericite.
Ultima oară modificat 24 Dec 2008, 17:04 de către nmihai67, modificat 1 dată în total.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

The teacher
Profesoru

24 Dec 2008, 17:02

Mihai , nu tot timpul poti fii desptept , mai sar din schema si aia cu multe facultati (mintale) , omul cat traieste invata , chiar daca si din greseli...............

dany19940
Moderator

24 Dec 2008, 23:19

Man,inca o data scuze ca am uitat de ESP. Prieteni se mai gasesc sa-ti imprumute "scula" lor Vag-Com. Banuiesc ca ai si procedura de recalibrare.Daca nu,o gasesti pe http://wiki.ross-tech.com/index.php/VW_ ... 29.Trebuie sa urmezi doar recalibrarea (basic setting)senzorului G85.Procedura e aceeasi ca la Golf4.
Succes si "Craciun Fericit" !!! :D :D :D

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

25 Dec 2008, 20:49

Din pacate nu a mers de nici un fel acel Vag com 5053 . Nu are se pare acces la parti foarte sensibile si siguranta ale masinei.Sau nu stiu eu cum se face.
Si pentru ca nu aveam ce sa fac, am tot umblat cu el prin meniuri si am facut la boacane cat sa-mi ajunga anul asta.
Am dezactivat inchiderea centralizata, nici cu cheia nu mai merge !!!. Totul manual ca la caruta :shock:
Am descoperit la oginzile exterioare nu merge incalzirea din ele. Si mai este o greseala din Instrumente pe care nu o inteleg de nici un fel.

Astept sa treaca agitatia, sa gasesc un Vag com adevarat ( laptop si ultima versiune de soft VCDS 8.05 o am, mai trebuie cablu) si pun totul la loc. Ma pricep la dezactivare functii, habar nu am cum am facut. Da vorba lu Profesoru: din greseli invatam !

La Multi Ani ! si la mai bine la anul :bigsmurf: ,
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator

26 Dec 2008, 00:13

Daca n-ai vrut sa ma astepti....Greselile ne fac mai intelepti. Eu am cablu original si ultima versiune de soft. Acum chiar trebuie sa muncesti. Sau...ma astepti. :| Este hotararea ta. Dar banuiesc ca nu vei avea rabdare :) ... Inchiderea nu merge nici din butoanele de pe usa soferului?

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

26 Dec 2008, 03:58

nu mai merge inchiderea/deschiderea nici din butoanele de pe usa soferului....apropo m-am uitat la oglinzi, au cablurile puse, ce ar putea sa fie de nu merg? Arse?
Pai cand vi si tu? Repede? :D .....lol ce intrebare, parca il astept pe mos craciun :D ....hai odata, ca te asteapta sotia, copii, etc :D :mrgreen:
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator

26 Dec 2008, 14:23

Incalzirea in oglinzile exterioare nu merge din cauza ca nu merge inchiderea centralizata. Totul trece prin ea. Banuiesc ca pe la sigurante te-ai uitat(asta ca cea mai simpla solutie).Modulul de inchidere centralizata mai este interogabil cu Vag-Com? Daca da,posteaza un rezultat al scanarii.Cand dai click pe tabul "Fault codes" ai inca un tab "Copy".Click pe el si apoi deschide un document in Notepad si da Paste acolo.De fapt,poti scana (Autoscan si apoi Copy-Pasta)toata masina asa si salva rezultatele in Notepad sau Word(iese mult mai mare fisierul).Ori imi trimiti pe mesageria forumului sau pe mail.Sau poti continua aici.Asta daca nu deranjam pe nimeni.

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

26 Dec 2008, 17:02

Dany eu cred ca vorbim unul pe langa celalalt !!

Eu NU am un Vag Com pe un Notebook, am un Aparat Standalone : Memoscan VAG 5053 http://www.okazii.ro/catalog/8581053/Ap ... -805-.html

de aceea nu am toate meniurile. cel mai mult imi lipseste acel meniu II , plus ca nu pot face login pe meniul 3.

Deci se pare ca NU am Vag com cu care pot sa programez, poate cineva "ma aude" si pe mine :D
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator

26 Dec 2008, 17:14

"Am facut rost de Vagcom de la DOMNUL PROFESOR, multumiindui pe aceasta cale, am scos ceva la imprimanta si o sa merg la recalibrare cu vagcomul." Probabil de aici am presupus ca tot ce ai facut ,ai facut cu Vag-Com. Si nu cred ce scrie acolo,pe acel site. Care este avantajul ca e stad-alone si nu necesita laptop? Sa vada cineva cate coduri de eroare stie ultimul update al Vag-Com si cate stie acest Memoscan.Nu ca fac reclama la Vag-Com-doar constat. In rest -doar vorbe.
Deci ,sigurantele le-ai verificat? Geamurile iti functioneaza toate? Sau doar incuierea/descuierea centralizata nu merge?

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

26 Dec 2008, 22:54

vrei sa razi?

am mai bajbait putin si acuma merge macar sa inchid si sa deschid de la portbagaj masina. Iar referitor la Vag-com...nici eu nu am stiut ca exista si adevarate si mai putin adevarate.....dehhh acuma sunt si eu destept.
Dar azi am intalnit pe cineva care mi-a promis maine ca vine cu laptopul si cu "adevaratul vag com"....te tin la curent.
Geamurile au mers mereu...dar sincer sa fiu si acel microcontact din usa imi face probleme foarte mari si ma deruteaza.fiind o sursa de erori
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator

27 Dec 2008, 15:47

Acel microcontact ar trebui sa dea erori numai la aprinderea sau stingerea lampii interioare.Incuierea si descuierea usilor ar trebui sa mearga mereu,indiferent ca el merge sau nu.Un alt efect ar putea fi faptul ca usile se inchid daca nu pui contactul dupa 30 sec.dupa ce ai descuiat prima data masina.Dar atat,din cate realizez acum.
Poate ai noroc si cel care vine cu laptopul si "adevaratul Vag-Com" te rezolva ,daca nu cu toate,dar macar cu mare parte din erori.

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

29 Mar 2009, 16:20

Deci pana la urma am reusit sa fac - sa repar problema de la usa soferului.

M-am chinuit ore in sir cu treba asta aseara. A deschis usa soferului , am scos broasca.

Deci broasca este facuta din 2 piese separate si puse impreuna.

Partea mecanica si partea electronica. Ele pot fi separate si chiar intrevenite asupra lor..... mai mult pe cea electronica.

Acolo gasim 4 microcontacte ( in interior) 2 sunt cele de la pozitia cheii - care si actioneaza asupra ridicarii coborari geamurilor.

Apoi unul la mijloc - foarte important - acesta arata cu adevarat daca usa s-a inchis cu inchiderea centralizata...acesta conlucreaza si cu microcontactul pus pe partea mecanica - cel care face probleme - si cel care indica inchiderea usii , mai precis spus pozitia incuietorii in broasca.

Si ultimul microcontact care la invartirea cheii in usa - sau apasarea telecomenzii- da un impuls catre motoras sa impinga un segment care il deblocheaza pe cel din mijloc ( microcontact).

Numai asa poate functiona lumina din interior la deschiderea usii , buzzul de lumina uitata, armarea alarmei, .....

Cert este ca este foarte complicat, si nu am reusit decat din 2 piese electronice sa fac una functionabila....adica am gasit o broasca intreaga de la o masina accidentata la care partea mecanica era stricata ...dar la care partea electronica a scapat nevatamata.....

Ce mi se pare mie urat din partea VAG , este ca ar putea foarte bine vinde separata cele 2 piese ale broastei......intr-adevar este destul de complicat sa le asamblezi impreuna ...dar se POATE !!!

Oricaum va stau la dispozitie pentru intrebari , deoarece acum stiu totul in somn despre aceasta problema ...!!!
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator

30 Mar 2009, 09:03

Bravo,Mihai !. Ai vazut ca nu-i chiar asa greu? Si tot nu am aflat inca daca ai rezolvat cu legarea tempomatului.

nmihai67
Michel-Angelo
Subiect Autor

01 Apr 2009, 05:10

Pai Danny? Doar ai vazut bordul cu foliile noi la pozele mele ....acolo se vede si tempomatul deja pus...oricum este o mare aventura ...dar merge si sunt foarte multumit...cu toate ca am demontat jumate din masina la partea electrica.......
Daca nu pot - o sa caut!

dany19940
Moderator

01 Apr 2009, 19:27

Bucuros sa aud ai reusit si cu montajul. Nu am vazut pozele tale, si , sincer,daca le vedeam , numai la maneta tempomatului nu m-asa fi uitat :lol: