Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

octav94
Subiect Autor

Seat ibiza 1.2 din 2004

20 Sep 2014, 00:41

:D Salut, sunt nou pe forum! As dori niste sfaturi si pareri in legatura de achizitionarea unui seat ibiza 1.2 din 2004! Orice despre masina mi'ar fi de folos, eu mu prea ma pricep! Multumesc frumos... :)

Catalin Radu

Re: Seat ibiza 1.2 din 2004

22 Sep 2014, 10:57

Pai na, doar eu ce-am scris o gramada pe forum vis-a-vis de lucrurile la care am fost atent cand am cumparat masina ( si zic eu ca am facut o afacere buna cu ea :drive ). De motorul 1.2 stiu doar ca are distributie pe lant ( dar asta nu inseamna ca nu trebuie schimbata ever), suna bine, consuma mult si trage de aia 64 cp pe care ii are, in colaborare cu cutia etajata ok pentru el, zgomotos (dar suna bine peste 3000-3500 rpm).. printre avantaje ai avea : ulei mai putin la schimburi, mai putine bujii de schimbat, mai putine bobine de inductie in caz de necaz, taxe oleaca mai mici, sunet racing peste 3500 rpm.
Uite, ca sa fiu altruist :yh si sa te scutesc sa treci prin intrebarile, vizionarile, testarile, negocierile, stresul si nervii de care vei avea parte inevitabil atunci cand achizitionezi o masina sh, iti propun sa o verifici pe a mea in topicul "Jurnal de bord" si " Prezentare" (cauti dupa nick-name ). Teoretic e de vanzare, practic nu-mi place la ea capacitatea portbagajului ( e mic pentru ce-mi va trebui mie in viitor :D )
P.S.: E 1.4 16v 75 cp, cod motor BBY, nivel echipare Signo (cel putin asa scrie sub mocheta din portbagaj, pe un abtibild lipit langa roata de rezerva)
viewtopic.php?f=34&t=17890
viewtopic.php?f=33&t=17398
Seat Ibiza 2004, 1.4 16V BBY (La Cucaracha) ; Citroen Xantia 1996, 1.6 8V BFZ (Magic Carpet )