Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

gabone_leon
Subiect Autor

Vand Seat Leon 1.9 TDI ASV 2001

17 Sep 2014, 13:18

Din pacate, din motive financiare de moment trebuie sa renunt la proiectul meu de suflet si sa vand leutul.

Pretul este de 3800 EUR discutabil, taxa de poluare este inclusa in acest pret.
Banii investiti in aceasta masina se ridica in ultimii 2 ani la aproximativ 4500 EUR.

Detalii despre masina si poze:
viewtopic.php?f=134&t=18449

In masina s-au bagat foarte multi bani. Este intr-o stare foarte buna.
Daca sunt doritori de pe club, ii rog sa apeleze cu incredere - voi face un pret special daca masina merge la un pasionat.

Nu plec de pe platforma VAG dar va veni "ala micu" si pentru moment trebuie sa trec la o alta masina mai "de familie".
Nu renunt la pasiune si raman membru al clubului. Sper ca sa pot cat de curand sa revin la proiectul meu de suflet - Leon 1M.

OBSERVATII:
- masina se livreaza la pretul afisat cu toate accesoriile achizitionate pentru ea (set jante suplimentar aliaj, set jante cu cauciucuri iarna suplimentare, suporti portbagaj, suport bicicleta) si alte piese pe care le mai detin (climatronic functional, casetofon 2 buc, radio CD, fete de usi anterioare, scaune sofer anterioare cu incalzire, consola centrala de schimb si alte plastice de schimb nefolosite);

Multumesc.

VW Passat Variant 2.0 TDI 136 CP
Bucuresti

The problem with the world is that intelligent people are full of doubts while the stupid ones are full of confidence

bgd_b92
Bogdan

Re: Vand Seat Leon 1.9 TDI ASV 2001

17 Sep 2014, 13:41

In ce s-au investit 4500 euro?

Roger
Moderator

17 Sep 2014, 14:18

E suficient sa citesti topicul si sa te uiti la poze :hi

bgd_b92
Bogdan

17 Sep 2014, 14:53

Am citit. De aia eram curios. Nu prea se justifica suma. Nu o spun cu rautate, eram curios doar. Presupun ca nu se socotesc si consumabilele sau piesele..caci aia nu e investitie.
Bafta la vanzare

Roger
Moderator

17 Sep 2014, 15:17

Acuma na, tu intrebui doar asa de curiozitate, nu ca te-ar interesa masina :tongue
Te ajut eu un pic:
- interior de Cupra R
- volan piele
- airbag sport
- fete de usi cu textil negru
- roti oem pe 17
- cruise control
- praguri oem, noi
- bara fata am
- bare plafon oem
- suport bicicleta
- faruri oem
- alarma am
- inca un set de roti pe 15 de iarna

La toate astea adaugi si mecanica: distributie, kit ambreaiaj cu volanta, amortizoare, plus manopera la fiecare...eu zic ca se aduna si e normal sa se specifice.

gabone_leon
Subiect Autor

17 Sep 2014, 16:15

Multumesc Roger,

Daca va deranjeaza suma aceea de acolo o sterg... :)
Da, cineva a fost destul de nebun sa cheltuie atatia bani cu un 1M in 2 ani...
Si inca mai sunt multe de facut.
Acum planuiam sa schimb si bara spate si sa ii dau o vopseala totala....
Din pacate nu va fi...

Oricum, daca va uitati la pretul de vanzare, in el nu se oglindeste acea suma si mi-am asumat asta din secunda cand am inceput acest proiect. Imi pare rau ca nu l-am dus la bun sfarsit.

A propos de consumabile nu as vrea sa o dau in filozofii dar depinde cum definesti termenul consumabil deoarece si masina in sine pana la urma este un consumabil a carui valoare scade permanent pana devine element de epoca...

Spor!
Bucuresti

The problem with the world is that intelligent people are full of doubts while the stupid ones are full of confidence

bgd_b92
Bogdan

17 Sep 2014, 18:13

Nu..fara suparare..intrebam si eu..am bagat si eu multi bani in masini dar din unele mi-am si scos..adica sa pierd 5000 euro in 2 ani la un 1M ma imbolnaveam psihic :yh de asta ziceam..eu daca as fi bagat atatia bani chiar nu o mai vindeam...sau luam tot dupa ea si o dadeam in pretul pietei...pt ca nimeni nu aprecieaza munca si investitiile..toti vor ieftin..bafta !

gabone_leon
Subiect Autor

17 Sep 2014, 18:24

Da, din punctul asta de vedere ai dreptate.
Totusi, nu m-ar lasa sufletul sa o chelesc ca sa mai scot din paguba. Prefer sa o ia un pasionat asa cum este.
Pentru motivul de mai sus am spus ca pretul pentru membrii clubului va fi mai mic daca sunt interesati.
Bucuresti

bgd_b92
Bogdan

17 Sep 2014, 18:46

Frate..crede-ma...iei tot dupa ea, o pui in 3500 fix si o dai...TDI-urile se cauta..mai ales ca are totul nou pe ea ( ambreiaj / bucse / distirbutie / filtre , etc ) ; nu merita sa o dai asa..eu cel putin nu as dao asa...banii tai sunt munca ta..ce te intereseaza pe tine la cine ajunge si cum are grija de ea ? asta personal mi se pare o prostie..nu pun niciodata suflet intr-un fier...pe mine nu m-a interesat niciodata cine imi cumpara masina..poate sa o ia si samsaru si bogatu si saracu...daca banii au fost munciti de tine..iti recomand sa nu o dai pe banii astia ; daca intr-adevar vrei sa o dai la un pasionat, dao cu 4000 FIX cel putin...cel putin interiorul scoate-l de pe ea..iei bani frumosi pe el aici pe forum si sigur vor fi doritori ; barele de portbagaj, rotile pe 17 (o dai cu cele de iarna) ;

Leonte

17 Sep 2014, 18:55

Interiorul de cupra e frumos :) spor la vanzare

gabone_leon
Subiect Autor

17 Sep 2014, 19:18

Daca nu prezinta interes in forma in care este s-ar putea sa-ti ascult sfatul; totusi, parca as da-o asa. M-am chinuit destul de mult sa o aduc in stadiul asta si da, banii au fost munciti.
Deja sunt doritori la interior si alte piese dar parca imi bat joc de munca mea sa o desfac...

Vedem...
Bucuresti

bgd_b92
Bogdan

17 Sep 2014, 19:20

Nu cred..din contra ! tu iti recuperezi o parte din banii investiti iar piesele chiar ajung la niste pasionati si colegi care si le doresc cu adevarat si le aprecieaza..nu la un samsar / batranel care zice " nu-mi trebe mie dalea tata...sa se invarta roata..." :bounce:

gabone_leon
Subiect Autor

17 Sep 2014, 19:38

Oare? Cine imi da mie 400 EUR pe interiorul de CupraR de exemplu? Ca eu atat am dat din cauza ca e foarte rar...
Sau pe fete de usi gri cu negru care nu exista in mod normal...

Sau: ce pot sa fac cu: EGR, N75, radiator A/C, ventilatoare, faruri OEM, distributie, ambreiaj, tratamente peste tratamente la motor, discuri frana, amortizoare, flanse fata si spate - plec cu ele? Ca oricum acum sunt si ele sh

Si exemplele pot continua....

Daca nu exista doritori, atunci probabil ca ai dreptate...
Bucuresti

ionutblv
BLV SCENTS

17 Sep 2014, 21:12

Dacă ai să dai peste un împătimit ce apreciază ce ai investit în mașină, imposibil sa nu vă înțelegeți la preț.

Dacă te grăbești să o vinzi....

bgd_b92
Bogdan

17 Sep 2014, 21:24

Am zis din primul post..astea nu se socoteac ca "investitie" ; atata timp cat tu te-ai folosit 2-3 ani de masina, si ea fiind destul de veche..nu poti sa te plangi ca ai schimbat ambreiaj + distributie + ulei + bucsaraie sau egr si alte dastea..de asta spuneam ca 4500€……mie personal mi se pare o suma foarte mare..dar in fine ; eu ma refeream la chestii precum interior ( daca il mai ai le cel vechi), bara fata ( daca o ai pe cea oem) , roti 17 si bari portbagaj. Din astea iti recuperezi cam 700 euro zic eu, si daca o dai cu 3500 apoi e ok. Totusi..masina nu chiar ceva wow, cu kit de cupra / FR, motor potent, suspensie oem de fabrica, etc..o astfel de masina se vinde cu ~ 4500 euro -5000. Deci slabe sanse sa iei 4000 pe ea. Eu ti-am zis doar cum as fi facut eu, in ideea ca tu sa iti mai recuperezi din bani..