Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 27

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

Re: 3rd Seat Ibiza 1.4 TDI

26 Sep 2014, 15:54

Pot spuna ca m-am umplu de nervi..mi-am luat grilele tip fagure si jur ca mi-am rupt mainile incercand sa le dau pe cele vechi jos..avand in vedere ca le dadusem si la YBZ...stiam ca trebuie sa trag de ele si ies...am tras cu toata forta, proptit in bara, facandu-le joc incercand sa le rupt toate clemele si nu au vrut sa iasa..m-a apasat pe ele si zici ca erau de plastelina se indoiau da nu se rupeau / scoteau...pana la urma, dupa 30-40 minute dupa ce si-au batut joc de mine, au cedat clemele si le-am scos..iar cele noi, doar le-am apasat usor de tot si au clipsat..arata foarte bine, imi place maxim :yah acum am pregatit si bara fata pt maine, sa o infoliez gen cupra look ; o voi face cu folie de carbon si voi infolia si S-urile fata / spate ; maine cred ca ii voi face si consumul, am deja vreo 180 km facuti si suspectez un ~6.5 %..am mers numai prin oras, pe drumuri scurte si in aglomeratie ; daca are consum sub 7 o duc la servis ca ceva nu e bine :yh una peste alta, am verificat filtrul de aer sa vad daca persoana care mi-a vandut masina chiar a schimbat si consumabilele o data cu distributia ( acum 3-4 luni ) si este foarte curat ; filtrele sunt toate MANN, deci este ok ;
ImagineImagineImagine

HUNTER
HUNTER

26 Sep 2014, 18:08

Frumos arata.
Nu o sa fie pus in vedere atat de mult Cupra Look-ul, datorita culorii un pic inchise, insa va arata foarte bine...

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

27 Sep 2014, 06:41

Da stiu..insa tot ii va schimba putin aspectul, mai ales cand voi lua ( curand ) si cupra lip-ul :yah

nutzu

27 Sep 2014, 13:02

sa o stapanesti sanatos! buna alegere.

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

28 Sep 2014, 07:24

Mersi ! in prima faza eram interesat de a ta...dar nu dispuneam de atatia bani si vroiam cel putin ABS..bafta la vanzare !

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

28 Sep 2014, 07:48

Ieri dimineata am infoliat si bara fata + S-urile fata spate ; pot spune ca mi-au iesit toate 99% perfect :yah motorul a avut si el parte de o cosmetizare :D consumul plin pe plin a iesit 6.4% :shock:
Sunt incantat ca am reusit sa fac destul de multe cu putini bani, cum ar fi : resoftarea la TCM ( 720 ), alarma ( 250 ), folii ( 220 ) Llumar, mp3 player+sistem boxe ( 560 ), oglinzi gri FR ( 55 ), cotiera ( 42 ), folie proiectoare ( 10 ), folie bara fata + S-uri ( 10 ), curatat tapiteria, grile laterale FR ( 66 ) ; mai urmeaza Cupra lip-ul ( 140 ) si totalul iese undeva pe la 2100 lei / 466 euro ; am postat preturile pt cei interesati care vor sa se apuce de facut upgradeuri ; eu am avut noroc ca am luat`o cu toate consumabilele schimbate si fara nicio problema..altfel, banii astia s-ar fi dus pe distributie, ulei, filtre, lichide, bucsi si alte maruntisuri;
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Vlad.

28 Sep 2014, 22:51

Sper ca nu te superi, dar Ibiza rosie a fost cea mai frumoasa masina pe care ai avut-o. :tongue
Asta, daca tot o vopsesti la anul, te rog eu, fa-o alta culoare. Mi se pare ca nu prinde deloc bine culoarea asta pe Ibiza, nu stiu de ce...
In rest, tine-o tot asa. Noul proprietar va aprecia. :yh
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

HUNTER
HUNTER

29 Sep 2014, 06:16

iVladBogdan scrie:
Sper ca nu te superi, dar Ibiza rosie a fost cea mai frumoasa masina pe care ai avut-o. :tongue
Asta, daca tot o vopsesti la anul, te rog eu, fa-o alta culoare. Mi se pare ca nu prinde deloc bine culoarea asta pe Ibiza, nu stiu de ce...
In rest, tine-o tot asa. Noul proprietar va aprecia. :yh

:lol: :lol:
are dreptate colegul nostru.
cea rosie a fost cea mai "aratoasa" dintre ele...o avantaja culoarea.
si cred si eu, ca ar trebui sa o faci alta culoare ( pt cat costa sa o treci in carte la RAR, zic ca merita )

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

29 Sep 2014, 06:23

Da, de acord cu voi. O avantaja culoarea. Dar si jantele + suspensia + folia negru lucios..pt ca stock..din rosu ala aprins, clar te astepti sa se dea jos o femeie :yh as face un gri deschis..dar e prea comun...vreau ceva sa semene cu un FR. Mie nu prea imi displace culoarea asta. Nu e asa des intalnita la masini. O sa mai ma uit pe ibiza owners club sa ma inspir.
Poze de ieriImagine

Imagine

Imagine

Imagine

catalinutzu

29 Sep 2014, 09:05

Bogdane vopsete galben sta bine pe ibiza
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

29 Sep 2014, 09:35

In niciun caz..urasc galbenu :yh

Vlad.

29 Sep 2014, 14:34

Stiu ca poate voi parea troll, dar nu am nicio intentie. :D
Eu, daca ar fi a mea, as vopsi-o Lima Green de pe Leonul asta nou sau Glow Orange, a fost intr-o vreme mi se pare pe Leon Fr, sper sa nu gresesc.
Ibiza mi s-a parut mereu o masina pe care ar da bine o culoare vesela, tipatoare, desi, stiti bine, a mea era argintie. Nu era urata, dar parca nu dau bine culorile sobre pe Ibiza, cu atat mai mult gri inchis/ negru. Dar e parerea mea.
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

29 Sep 2014, 18:28

Si mie mi-ar place lima green..dar..vlade..culoarea asta nu da bine pe o masina stock..ii trebuie si jante minim 16, o reglabila..un eleron..altfel, nu ma incanta..si eu nu sunt dispus sa mai fac modificarile astea. Mai ales ca vreau sa planific mai multe plimbari cu ea prin tara ( doar e dizal :yh )..a, si btw, sa nu credeti ca sunt ipocrit..mi-au zis multi ca , criticam dizalu..il critic si acum ; voi fi mereu fan benzina, dar daca mi-as fi luat un benzinar turbo ar fi insemnat sa imi dau juma de salariu pe benzina. Si nu prea imi permit..motorasele astea sunt cele mai zgomotoase..si tdi-urile in general ; multi le lauda degeaba..majoritatea tdiurilor sunt mai problematice decat alte dieseluri de la concurenta. Oamenii au conceptii si vorbe din popor tiparite in creier..gen opal e ieftin si bun, vw e scump si bun. Eu am ales masina asta pt ca imi place ibiza ca masina, pt ca tehnic este in stare noua iar diesel la km si banii astia nu gasesti, pt ca este un diesel de oras si este o masina simpla si ieftina la intretinut si taxe, si pt ca are un consum foarte mic. Momentan imi satisface toate nevoile, asa ca sper ca am lamurit pe toata lumea :hi
P.s : in principiu am cautat audi a2 TDI..dar preturile la piese si caroseria din aluminiu in caz de accident pot creea mari probleme.

Vlad.

30 Sep 2014, 02:12

Bogdan, conteaza foarte mult si norocul pe care il ai la o masina second-hand.
Eu pana acum pot sa spun ca am fost foarte baftos la masini.
Seatul a fost o masina excelenta dpdv tehnic, Audi la fel, Mazda la fel, inca circula, o vad aproape zilnic, deci pur si simplu e cum ti-e norocul.
Tdi-urile sunt in general motoare bune, mai ales generatiile vechi, Euro 2 si 3, cu mici exceptii (sa zic generatia 2.5 tdi de 150 cp). Problemele au inceput, dupa parerea mea, la 2.0 Tdi pompe-duse, care stim cu totii ce probleme au avut. Dar nici cele common-rail nu sunt vreun monument de fiabilitate. Tatal meu, la A6 3.0 tdi quattro a avut o gramada de probleme, in general la distributia pe lant a acestui motor... Alti posesori de acelasi motor spun ca n-au avut nicio problema.
Idem cazul meu. Cunosc un caz cu A4 ca al meu, 1.9 PD AJM. Efectiv, omul vrea sa-si arunce masina de pe un pod. Probleme peste probleme. La injectoare, la turbo, admisie. Eu stii bine cate "probleme" am avut cu masina. Inafara de consumabile si cateva chestii pe care am vrut eu sa le schimb, n-a avut masina nicio greata. Intr-adevar, a fost exploatata corect, circuland preponderent extra-urban, insa...
Nu exista producatori care sa nu aiba probleme. Bmw, probleme cu turbinele Mitsubishi, mai nou cu distributia la motorul 2.0 diesel, Honda cu ambreiajele la 2.2 i-dtec, Toyota/Lexus cu filtrele de particule la modelele Euro 4 diesel, masinile frantuzesti cu partea electrica, iar exemplele pot continua la nesfarsit.
Ideea e, daca avem posibilitatea, pana la un anumit punct, sa ne ascultam si inima cand vine vorba de alegerea unei masini. Pentru ca toate se strica. Toate sunt defapt un ansamblu care e mereu in miscare. Inevitabil se va strica ceva, indiferent ca e Mercedes sau Dacie. Cu atat mai mult la modelele mai noi, care sunt facute pentru consum. E si normal, producatorii nu pot trai doar din vanzarile de masini noi, altfel ar falimenta cu totii. Trebuie sa castige la piese (vezi jepcareala frantuzilor, care-ti vand masina ieftin, apoi te taxeaza la piese), deci, fac masinile sa arate frumos, cu multa tehnologie, dar fragile tehnic.

In final, ca am scris destul, TDI-ul e un motor pentru noi, romanii. Toti ne-am dori motoare mari si puternice pe benzina, insa costul carburantului raportat la venituri, raportat din nou la dorinta majoritatii de a se plimba mult cu masina, nu prea se pupa cu aprinderea prin scanteie. :D

Iar a ta, chiar daca e in 3 cilindri si suna ca un tractoras si evident stiu ca nu iti place, va compensa enorm atunci cand dupa ce te plimbi faci un calcul si vezi ca ti-a consumat aproape jumatate fata de Ibiza pe benzina 1.4. :P

bgd_b92
Bogdan
Subiect Autor

30 Sep 2014, 06:37

Da ma stiu. Ai perfecta dreptate. Insa eu mereu mi-am cumparat motorizarile fara probleme ; si la opel, si la seat, si la fiat..m-am documentat mult inainte de cumpararea unei masini..la opel spre exemplu toti confunda motorul z16xe ( 1.6 101 cp ) cu z16xep ( 103 cp twinport ) ; cel din urma e mai fasnet, consuma mai putin, tehnologie mai noua si probleme 0 ! La fel si cel de 85cp de la vw. Puteam sa imi iau si eu e46 cu 3000 euro. Dar la ce folos? Toate motoarele alea sub 150 cp sunt anemice, slabe, si vechi. Capacitate cilindrica mare, consum mare, putini cp..cuplu la turatie foarte mare (4500 rpm ), etc. Eu am cautat masini cat mai simple..fara probleme cu injectia / pompele, fara dpf si volante bimasice ( mai bine trepideaza putin decat sa dau 3000 lei pe un kit de ambreiaj ), fara electrica multa si nspe mii de senzori ( pt ca astea sunt foarte costisitoare si nu se repara, se schimba), etc. Una e sa se strice ceva la mercedes, fiindca cu banii de pe 2 electrovalve ( 2 piese cat pumnul tau = 6000 lei ) iti cumperi un logan..si alta e sa se strice loganul si cu 1000 lei il repari tot ; fiecare ar trebui sa fie calculat si sa stie costurile de intretinere..si momentan chiar nu am nevoie de mai mult..defapt, nici nu am nevoie de masina..probabil ai observat ca merg ~ 4-500 km / luna..din care 200 ma plimb aiurea...deci pt ce sa imi fac viata grea? Intr-adevar atuul acestei masini este consumul. Deja am 100 km facuti de sambata pana ieri si nu s-a miscat acul de la motorina..si nu prea o menajez ( va poate spune Dan ca ii dau palpitatii cand merge cu mine :yh ) ; oricum scopul acestor dieseluri mici ( 1.4 tdi / 1.3 multijet/cdti, 1.4 tdci, etc ) a fost sa circule urban..deci personal tot nu mi-as lua un diesel de 2 litrii pt oras..problema mea cu tdi-urile este ca sunt foarte zgomotoase fata de dci-uri, hdi-uri, sau tot ce inseamna CR. si ca mereu cand ei au introdus cate o tehnologie TARZIE...gen anii 2007-2009 cand abea au bagat si ei CR si TSI care oricum au fost pline de probleme )romanii au zis woooowwww nu se poate asa ceva..ce masina, ce putere, ce rafinament, ce consum..normal ca daca au trecut de la gurmandele 1.6 si galagioasele TDi li se pare wow..dar asta pt ca nu au avut ochi pt concurenta..sa fim seriosi, mi-as lua oricand un peugeot 308 1.6 hdi la 5000euro din 2009 decat un golf 5 tdi din 2004-2006 la banii aia....vwurile sunt mult prea scumpe pe piata SH..si asta datorita mentalitatii si pietei auto de la noi. Si..sa imi iau o masina cu 200.000 km din Germania si sa ma mint ca e ca noua......wtf?! Doar pt ca are sigla vw ? Hai sa fim seriosi..asa ziceau toti carcotasii si despre loganuri ca dupa 100.000 km le dai la remat..si cand le vad acum cu 3-400.000 km in regim de taxi isi inghit limba..mai fiabile sunt motoarele de la renault si fiat decat cele de la opel sau vw...vorbesc strict de motoare..dar deja o dam in balarii..deh, asta se cere ( vwuri cu km putin dizal ) asta ofera si samsarii pe piata..
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 27