Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cristi 1M
Subiect Autor

Broasca defecta sau....?

14 Sep 2014, 21:28

Buna seara ,imi cer scuze daca postez unde nu trebuie,am citit destule topicuri de aici dar nimic legat de "buba"mea,sunt nou acilea si pe aceasta cale as vrea sa va salut cu respect.Am un seat leon 1m 2001 si am o problema in sensul ca una dintre usi nu se incuie si anume stanga-fata,cea a soferului(celelalte 3 + portbagaj se inchid perfect),acest lucru se intampla la actionarea telecomenzii,cu cheia in butuc se incuie si aceasta usa.Ciudat este ca se aude miscarea specifica inchiderii dar se pare ca motorasul nu-si face treaba corecta din moment ce nu face cursa completa,pana si "tuspicul" din portiera trece pe pozitia inchis,cu mentiunea ca nu intra de tot in interior(problema mai veche de cand s-a umblat in portiera pentru inlocuirea unei boxe audio) dar surpriza ..ea ramane deschisa.Are toane,momente in care se inchide si din telecomanda.Am uitat sa precizez ca la deschidere din telecomanda se deschid perfect toate usile inclusiv cea cu problema.Masina nu are montata alarma,are doar inchidere centralizata din fabrica.Nu stiu daca m-am facut pe deplin inteles,dar in speranta ca da,v-as fi recunoscator daca mi-ati da cateva sfaturi,pareri,poate s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema...este destul de stresant si enervant sa verfici tot timpu daca portiera e inchisa :x :x

viorel23

Re: Broasca defecta sau....?

14 Sep 2014, 21:35

sall....aceasi problema am si eu numai ca eu am la ambele usi de pe partea stanga.....numai ca cea din fata are momente cand mere.......cei de la reprezentanta mi-au zis ca ar fi actuatorul daca am inteles eu bine si ar fi vreo 8 bulioane :|

Cristi 1M
Subiect Autor

14 Sep 2014, 22:22

Salut! Doar 8? :D Astia de la reprezentanta trag pielea de pe om,eu nu cred asa ceva.Broasca cu totu noua e in jur de 650-700 .In fine ..sa speram ca va fi bine(pt amandoi :) ) Zilele astea ajung si eu la electrician sa vedem exact

dany19940
Moderator

15 Sep 2014, 11:36

Daca motorasul din interiorul brostei nu e ars/intrerupt, atunci orice broasca este rezolvabila. Gasiti pe cineva care stie ce are de facut si atat.

PS: Era bine daca treceati si unde sunteti in profil, tocmai pentru posibilitatea de a primi ajutor sau macar sfaturi. :hi
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cristi 1M
Subiect Autor

15 Sep 2014, 12:02

Multumesc Dany.Sunt din Bacau.Scuza-ma dar in disperarea mea de a gasi un raspuns am sarit peste formalitati :) Acum vin de la service,motorasul ar fi de vina,nu trage pana la capat pentru ca,cu geamul deschis actionand butonul de inchidere al telecomenzii si ajutat "tuspicul" ala cu degetu' sa intre pana la capat inauntul usa se incuie.Nu-mi ramane decat sa cumpar broasca cu totu cred pentru ca separat motoras nu se gaseste.

dany19940
Moderator

15 Sep 2014, 19:49

Daca am scris ca orice broasca se repara...atunci asa e. Daca ai viteza, cauta una SH, nu lua noua AM. Poate fi de G4 sau Passat B5...e la fel. Daca nu ai viteza asteapta pana saptamana viitoare dupa marti pana vineri si fa un drum pana la Onesti si se rezolva asta a ta.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cristi 1M
Subiect Autor

15 Sep 2014, 20:28

Am avut viteza :D. S-a rezolvat cu o broasca SH de pe un vw beetle,pret:100 ron + 50 ron manopera.Iti multumesc pt ajutor;voi reveni cu placere pe forum cu toate ca sper sa nu mai fie probleme :)