Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

b971kis
Subiect Autor

martor egr

13 Sep 2014, 15:04

Salut! Cam de 3 luni ma confrunt cu o problema la egr! Sper sa nu va plictisesc si sa intelegeti!

Seat Leon 1p1 1.9TDI 105cp

Acum 3 luni am fost la aeroport, iar la intoarcere mi s-a aprins martoru in bord! A doua zi am pus testerul pe ea si mi-a dat eroarea "p0401 exhaust gas recirculation insufficient flow detected"! Am desfacut furtunu de la clapeta si am curatat-o deoarece mergea foarte greu! Am gasit multa "mazga" (sai spun asa) cu ulei si praf, am sters eroarea si am plecat sa dau o tura cu ea! cand am ajuns la 45-50km/h s-a aprins iar! Am schimbat filtru de aer si am curatat iar clapeta si tot e aprins! Mi-a spus un prieten sa merg mai turata cu ea! am mers foarte turata cu ea sa se curete si nimic! De atunci consumu instant pe loc sta la 0.8-0.9l/h fata de cum statea inainte 05.-07!

Va rog un ajutor ce as trebui curatat sau schimbat!
Seat Leon 1P B 26 PNG
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=16659

Nu uita! Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: martor egr

14 Sep 2014, 15:24

Possible Symptoms
- Malfunction Indicator Light (MIL) ON
- Reduced Exhaust Gas Recirculation (EGR)
- Reduced Power Output/Engine running rough
- Increased Emissions
Possible Causes
- Exhaust Gas Recirculation (EGR) Flow restricted/clogged
- Exhaust Gas Recirculation (EGR) Valve stuck closed/leaking/faulty
- Wiring and/or Connector(s) from/to Exhaust Gas Recirculation (EGR) Valve faulty
- Exhaust Gas Recirculation (EGR) System faulty
Possible Solutions
- Check/Clean Exhaust Gas Recirculation (EGR) System
- Check/Replace Exhaust Gas Recirculation (EGR) Valve
- Check Wiring and/or Connector(s) from/to Exhaust Gas Recirculation (EGR) Valve

daca nu se rezolva prin curatarea temeinica a EGRului, s-ar putea sa trebuiasca sa il schimbi.

al bundy

14 Sep 2014, 16:54

b971kis scrie:
Salut! Cam de 3 luni ma confrunt cu o problema la egr! Sper sa nu va plictisesc si sa intelegeti!

Seat Leon 1p1 1.9TDI 105cp

Acum 3 luni am fost la aeroport, iar la intoarcere mi s-a aprins martoru in bord! A doua zi am pus testerul pe ea si mi-a dat eroarea "p0401 exhaust gas recirculation insufficient flow detected"! Am desfacut furtunu de la clapeta si am curatat-o deoarece mergea foarte greu! Am gasit multa "mazga" (sai spun asa) cu ulei si praf, am sters eroarea si am plecat sa dau o tura cu ea! cand am ajuns la 45-50km/h s-a aprins iar! Am schimbat filtru de aer si am curatat iar clapeta si tot e aprins! Mi-a spus un prieten sa merg mai turata cu ea! am mers foarte turata cu ea sa se curete si nimic! De atunci consumu instant pe loc sta la 0.8-0.9l/h fata de cum statea inainte 05.-07!

Va rog un ajutor ce as trebui curatat sau schimbat!

Schimba capsula egr deoarece ai membrana sparta.

b971kis
Subiect Autor

16 Sep 2014, 11:45

Multumesc frumos!
Seat Leon 1P B 26 PNG
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=16659

Nu uita! Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia.

De_MooN

22 Sep 2014, 14:56

te asteptam cu un raspuns ..daca s-a rezolvat sau nu... posibil sa am si eu aceasta problema
Seat Leon 1P Sport UP 2006 2.0 TDI 16v Stylance DSG 140 Cai