Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

adrian altea
Subiect Autor

Intreruperi motor 1.9 BXE Altea

08 Sep 2014, 21:40

Intreruperi in treaptele a3 a si a4 a Altea 1.9 BXE

Salut! Va rog mult ajutati-ma si pe mine cu cateva lamuriri. Am achizitionat de curand o Altea, fabr 2006, 1.9 cod motor BXE. Masina are acum 99000 de km, iar dupa achizitie i-am inlocuit volanta cu tot cu kitul de ambreiaj, distributia, revizie cu toate filtrele etc. De cand am luat-o am sesizat ca in treptele a 3 a si a 4 a mai ales cand era in sarcina intre 2200 si 2500 de ture avea niste intreruperi, care daca o calcam mai tare dispareau. Am zis ca poate este volanta de vina, care volanta patina la plecarea de pe loc, dar am vazut mai apoi ca aceste intreruperi se simt si dupa inlocuirea volantei. Am pus un tester pe masina care nu a gasit niciun fel de eroare, injectoarele sunt in parametri etc. Am constatat in seara asta un alt lucru. Din nimereala fiind in trepta a 3 a am ridicat piciorul usor de pe acceleratie cand au inceput intreruperile, pt ca in fractiune de secunda sa revin cu acceleratia si am observat ca intreruperile au disparut. Am repetat operatiunea si rezultatul a fost acelasi. Am citit o parte din postarile voastre, dar nu gasesc nimic asemanator. Aveti idee ce ar putea fi? Multumesc!