Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

halex111
Subiect Autor

Geometria directiei

11 Dec 2008, 14:44

Salut,

Are careva vreun manual/document cu detalii gen cum se face geometria directiei (pas cu pas) pentru a inteleg indicatorii de pe un raport de analiza a geometriei pe care am facut-o cu putin timp in urma ?
Leon CUPRA - 2.0 TFSI

a_ionut

Re: Geometria directiei

11 Dec 2008, 15:28

Nu stiu sa dau detalii dar daca e cineva mai cunoscator in treburi de genul poate imi raspunde si mie la o intrebarE?
De ce la service m-au intrebat daca vreau sa reglez si directia dupa ce am schimbat gumele.
Precizez ca nu am avut probleme cu ea si nu era prima data cand schimbam gumele sau jantele.
Seat Leon 1p

The teacher
Profesoru

14 Dec 2008, 07:57

a_ionut scrie:
Nu stiu sa dau detalii dar daca e cineva mai cunoscator in treburi de genul poate imi raspunde si mie la o intrebarE?
De ce la service m-au intrebat daca vreau sa reglez si directia dupa ce am schimbat gumele.
Precizez ca nu am avut probleme cu ea si nu era prima data cand schimbam gumele sau jantele.

Daca ai fost intrebat de acest lucru , inseamna ca oamenii stiau meserie , dupa un rulaj de 10k. , din cauza starii carosbilului , este recomandat sa verifici starea geometriei , orice dereglare ducand inevitabil la uzura prematura a gumelor , mai ales ca Leonul nou are reglaje fata-spate , dar trebuie facuta numai de baieti care se pricep , mie de ex. mi-au urcat-o de trei ori pe bancul ala special , ca nu iesea bine , dupa fiecare reglaj se facea o tura , se punea pe banc , se corecta si iar o tura , pana a iesit perfect . Avand in vedere ca este o masina cu punte spate multilink este vital sa fie verificata la fiecare inspectie de 15 k , sau in functie de drumurile or care circulati.....

Cehu

19 Ian 2009, 09:35

Eu unde mi-am facut geometria mi-a dat o diagrama cu valori foarte simplu de interpretat ,pt fiecare roata in parte se da valorile intre care tre sa oscileze si sa nu fie probleme si dedesubt valoarea gasita la masina ta,binenteles ca mi-a explicat si cel de acolo.
Leon 1M ASV

Tote cele bune ! ! !