Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 143

mihai_pm

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

03 Oct 2010, 10:32

Salut Ghita
Am un seat cordoba sx din '96 si nu-mi functioneaza telecomanda de pe cheie...
am schimbat si bateria am incercat si resincronizari dar nu a functionat nimic...
e posibil sa fie dusa telecomanda? mentionez ca ledul rosu se aprinde dar am incercat verificarea semnalului cu o camera foto de pe telefon si nu-mi transmite nici un semnal
se mai poate face ceva cu telecomanda asta?
Seat Cordoba SX

Cosmin
Admin
Subiect Autor

04 Oct 2010, 08:31

Ar trebui sa mergi la dealer sa faca o resincronizare online. Sau daca ai VCDS, sa incerci personal (din pacate nu stiu cum se face operatiunea la modelul tau de masina).
Bafta!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

RoKo

04 Oct 2010, 17:03

ghita_celofan scrie:
TPMS (Tire pressure monitoring system) nu are legatura fizica cu rotile in sine. E legat la modulul ABS / ESP si functioneaza "citind" nr. de rotatii al fiecarei roti in parte. Cand una dintre roti are presiune scazuta, nr. de rotatii se modifica in raport cu celelalte si se emite un semnal sonor si se aprinde martorul in bord.
Asadar, poti sa schimbi rotile, nu e nevoie de nici o modificare. TMPS va functiona ok daca toate rotile au aceeasi dimensiuni si presiune corecta.

Ce vezi tu in meniul MFD la sectiunea Winter Tyres e cu totul altceva si nu are legatura nici cu TMPS nici cu rotile in sine.
E in "ghizmo" prin care poti seta o anumita limita de viteza. De exemplu, poti seta sa se emita un semnal sonor cand atingi 90 de km/h (indiferent daca ai cauciucuri de vara sau de iarna). Viteza la care se va emite sonorul poate fi setata cum bine ai observat din 10 in 10 km / h.
Daca functia este dezactivata sau limita nu e setata, pe display va aparea " -- kmh ".

Merci pentru raspuns Cosmin!
Totusi mi se pare ciudat acest "ghizmo" care daca functioneaza cum zici tu ar fi acelasi lucru cu "speed warning", care face acelasi lucru, te avertizeaza sonor si vizual pe Maxidot cand depasesti acea viteza. O sa fac o proba poate ce este la "snow tires" este un limitator de viteza, nu poti depasii viteza setata acolo..
Altea XL Style facelift - 1.4 TSI 125 CP CANDY WHITE

mihai_pm

04 Oct 2010, 20:09

ghita_celofan scrie:
Ar trebui sa mergi la dealer sa faca o resincronizare online. Sau daca ai VCDS, sa incerci personal (din pacate nu stiu cum se face operatiunea la modelul tau de masina).
Bafta!

cum pot sa-mi dau eu seama daca am vcds?
Seat Cordoba SX

Cosmin
Admin
Subiect Autor

05 Oct 2010, 08:11

Roko, crede-ma ca poti depasi viteza aia setata :)
Tocmai ti-am explicat mai sus cum functioneaza. Mai mult de atat, daca ai dubii privind explicatia furnizata de mine, lucrurile astea le gasesti in manualul de utilizare al masinii, insotite de imagini. Poate e o sursa mai credibila :)

Mihai, scuze ca n-am precizat.
VCDS e un soft pe care il poti folosi pt. a diagnostica masina. E un fel de varianta de casa a testerului pe care il au la reprezentanta.
Pt. rezolvarea problemei tale insist sa mergi la un dealer. Sunt mari sanse sa iti rezolve problema.
Imagine

mihai_pm

12 Oct 2010, 20:25

ms mult pt informatii
bafta
Seat Cordoba SX

93luc

16 Oct 2010, 08:07

Salut Ghita. Am vazut sfaturile pe care i le-ai dat lui Malaciuca referitor la faruri. Exista posibilitatea sa inlocuiesc becurile normale pe care le am direct cu xenon fara sa mai modific nimic, pe farurile pe care le am la un Leon 1,9 /2006. Ce becuri sunt recomandate. Am gasit becuri cu xenon H1, H3, H7, dar am vazut pe un topic ceva de genul DS1 sau cam asa ceva. Dupa schimbare(daca este posibil) trebuie resetat calculatorul? Si inca o rugaminte, am postat niste poze cu navigatia pe care o am. Cred ca este monocolor. Ce tip este? Nu ma impac cu gandul ca am luat masina cu navigatie, sa nu gasesc CD-ul cu program si sa nu o folosesc. MS.

Cosmin
Admin
Subiect Autor

17 Oct 2010, 16:25

Da, poti sa inlocuiesti becurile halogen cu care a venit masina din fabrica cu un kit xenon. Nu mai trebuie sa faci nici un del de modificari.
Becurile D1S sunt becurile originale (bi)xenon. Nu poti sa iti pui asa ceva pe masina fara sa nu modifici toata instalatia electrica (module de comanda, cablaje, etc.)

Navigatia ta din pacate NU are harti pt. Romania. Ultima versiune de harti (FX2010) pr. RNS 310 contine doar drumurile principale, insa formatul nu e compatibil cu ce ai tu.
Imagine

93luc

17 Oct 2010, 17:22

MS pentru sfat. O intrebare. Ce trebuie sa contina Kitul xenon, numai becurile sau si altceva? Am vazut mai multe variante.

Cosmin
Admin
Subiect Autor

18 Oct 2010, 08:14

Sincer sa fiu, nu stiu ce contine un kit xenon pt. ca eu nu am asa ceva. Din "auzite", se pare ca ar contine becurile si un balast, care se leaga la instalatia originala a masinii.

Totusi, mare atentie la reglaj. Oglinda de la farurile standard o sa imprastie lumina puternica a xenonului . Mare atentie cum reglezi farurile, atfel o sa ii orbesti pe cei de pe contrasens. In plus, nu iesi din Romania cu xenon aftermarket. In multe tari din vest sunt ilegale.
Imagine

CIOBY R H U

19 Oct 2010, 13:53

salut Ghita.vreau sa iau farurile lui DaniTorz si as vrea sami zici daca merg la mine fara nicio modificare??avand in vedere ca lupele sunt pe farurile originale,ma gandesc ca poate merge.si daca sunt de facut modificari,cat mar costa...ms anticipat.
sal drumuri bune
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

93luc

19 Oct 2010, 14:05

MS. Ghita. Cred ca nu mai pun niciun xenon, pentru ca sunt scumpe si daca nu ai voie cu ele in UE, este nasol.

Cosmin
Admin
Subiect Autor

19 Oct 2010, 14:14

Cioby, din cate stiu eu, Dani a pus lupe in farurile halogen pe care a pus xenon aftermarket. Deci pe conector cu 10 pini. Ar trebui sa mearga la tine.
Cel mai bine ar trebui sa il intrebi pe Dani exact ce modificari a facut, poate nu am inteles eu bine.

Luc, in UE sunt ilegale becurile cu xenon in faruri cu oglinda (concepute pt. becuri halogen). De fapt asta e problema..Oglinda e facuta pt. becuri cu halogen, ca sa imprastie lumina. Becurile cu xenon se pun in faruri cu lupa pt. a focaliza lumina.
Orice incrucisare intre cele doua concepte (xenon - oglinda) e ilegala in multe tari. Teoretic si in Romania, insa nu stiu sa fi luat cineva amenda pt. xenon pe far cu oglinda.

Si inca un aspect.
Trebuie sa faci diferenta clara intre xenon aftermrket (care contine bec, balast etc.) si becurile alea de se vand prin benzinarii si hypermarketuri pe care scrie "Xenon Light", "Blue Vision Xenon" sau mai stiu eu ce prostii.. Astea sunt de fapt tot becuri cu halogen, dau o lumina ceva mai alba si sunt legale.
Imagine

CIOBY R H U

19 Oct 2010, 17:46

am inteles.eu lam intrebat si nam prmit nici un rasp si am zis sa fac o intrebare si la tine.oricum ms mult.sal drumuri bune
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

c.r.i.s.t.i.o.

20 Oct 2010, 11:44

Salutare!

ghita_celofan m-ar interesa daca ma poti ajuta cu niste sfaturi. Nu am reusit sa citesc toate mesajele, deci imi cer scuze daca a fost discutat deja.
M-ar interesa pe un Seat Ibiza 2010 montarea proiectoarelor de ceata. Nu am pretentia sa fie neaparat originale, ci doar ca garantia sa nu imi fie afectata. Am cautat pe net dar fara mare succes. Deci m-ar interesa, de unde sa caut masca plastic+proiectoare si apoi orice informatii ai ce ar presupune montarea (sunt constient ca trebuiesc conectate si electric).

Mersi anticipat!
  • 1
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 143