Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 143

Cosmin
Admin
Subiect Autor

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

03 Iul 2010, 21:52

Dany, era doar o presupunere. Se pare neintemeiata. Dupa cum am spus, nu am softul respectiv.

Geo, eu nu am schimbat ceasurile, am schimbat doar folia aia care vine sub ele cu una Seat Sport. Din cate stiu, pt. Leon nu e disponibila.
Logo-ul FR de pe volan nu vine separat, trebuie sa cumperi volanul cu totul. Eu te pot ajuta doar cu informatii despre cum sa il inlocuiesti sau, la nevoie, pot sa fac personal operatiunea.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

dany19940
Moderator

04 Iul 2010, 10:55

Cosmin, am inteles contextul. Doar am raspuns celui care intreba. Daca aflu cum se poate modifica softul pentru a plia oglinzile din telecomanda la 1M, am sa postez aici. Deocamdata, se poate face sa se coboare/ridica geamurile si a inchide trapa. Mai este o modificare ce se poate face: se pot face geamurile spate sa mearga ca cele fata, adica functia AUTO, dar trebuie modificate si butoanele din usa soferului.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

geo

04 Iul 2010, 11:55

Multumesc mult informatii, dar cu niste xenoane ptr proiectoare nimeni nu se pronunta ? :D
Seat Leon 1.6 CT-26-AGE

Cosmin
Admin
Subiect Autor

04 Iul 2010, 15:09

Geo, daca tot ai adus in discutie, imi permit un sfat..Renunta la ideea de xenon pt. proiectoarele de ceata. In conditii de ceata ai nevoie de un bec halogen, nu de xenon. Mai ales pus in far / lampa cu oglinda. O sa-i dderanjezi pe cei ce vin de pe contrasens.
In plus, e si o mare prostie (dupa parerea mea). Zilnic vad cate unu'-doi indivizi care merg pe soare cu proiectoarele de ceata aprinse. Care e scopul, ca eu ma tot chinui sa inteleg de vreo cativa ani?
Crezi ca daca xenon pt. proiectoare era o solutie buna privind iluminarea si, in fond, siguranta in trafic, ideea nu ar fi fost pusa in practica de un producator de automobile?

In fine..ma opresc aici, ca altfel as insira 5 pagini despre subiect.
Imagine

geo

04 Iul 2010, 16:22

ajea este ai dreptate aicea dar la farurile normale merg puse xenoane ptr ca te ajuta foarte mult pararea mea noaptea cand e bezna sau chiar si pe dn si de
Seat Leon 1.6 CT-26-AGE

Cosmin
Admin
Subiect Autor

05 Iul 2010, 08:17

N-am prea inteles ce ai zis din cauza ca nu ai folosit nici un fel de semn de punctuatie si ai insirat un carnat de cuvinte acolo..

Presupun ca ai vrut sa spui ca xenon aftermarket pe faruri cu halogen e o idee buna..
Da, e o idee buna pentru cel ce isi pune asa ceva. Asta pt. ca o sa vada mult mai bine. Insa pt. cei ce vin de pe contrasens, xenon aftermarket in far halogen cu oglinda...Hmm.. nu e o combinatie buna. Parerea mea.
Imagine

RoKo

12 Iul 2010, 19:00

Salut,

Am si eu o intrebare:

Exista vreo setare pentru o AlteaXL Style 2010 care sa faca oglinda din dreapta sa bata in jos la roata din spate atunci cand bagi in marsalier? Este o funstie , imi scapa acum numele ei...
Am vazut asta la alte masini din gama VW si credeam ca are si masina mea dar eu nu am gasit nicaieri in setari acest lucru.

Merci,
Altea XL Style facelift - 1.4 TSI 125 CP CANDY WHITE

Trainelu

12 Iul 2010, 19:39

Exista functia dar o poti activa doar daca ai scaune cu memorie.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

RoKo

12 Iul 2010, 20:00

Salut,

Scaune cu memorie?? nu am vazut asa ceva in optionale la Seat, cel putin nu la AlteaXL; banuiesc ca ar fii trebuit sa fie "scaune electrice cu memorie" sau ceva de genul asta, dar nu exista nimic...
Totusi nu inteleg ce legatura au cu pozitionarea automata a oglinzii dreapta cand bagi in marsalier?

cipoc25

13 Iul 2010, 23:50

Salut.Am auzit pe undeva ca daca ai scaune cu memorie,cand bagi in marsalier oglinda din dreapta se regleaza automat pt a vedea bordura.Procedura e ceva de genu: 1 Pui contactu si bagi in marsalier,2 apesi odata butonul M(memoria) 3 Pozitionezi butonul oglinzii pe R(right) si reglezi oglinda in pozita dorita
4 Apesi inca odata M si gata.Ca sa funcioneze smecheria butonul oglinzii trebuie sa fie in pozitia L(left)
Ciao.
Leon 2.0 TDI,stylance 178cp

Cosmin
Admin
Subiect Autor

14 Iul 2010, 08:43

Roko, functia respectiva se numeste "Mirror Down" si se manifesta asa cum ai spus tu si cum au descris si colegii mai sus.
Totusi, ca sa functioneze, e necesar modulul cu memorie la scaun (unde exista o conexiune directa cu serrvomotorul V25 si V150- cele care misca oglinda pe doua directii).

La Seat nu e disponibila ca optional comanda electica si / sau scaune cu memorie, asa ca functia nu cred sa functioneze. Activarea e conditionata de scaune cu memorie (sau instalarea modulului respectiv, nu are importanta daca e conectat sau nu la scaunul propriu zis)

Imagine

La Golf 1K, functia apare in meniul IC. Am pus si o imgine.

Imagine
Imagine

RoKo

14 Iul 2010, 19:13

Merci Ghita,

Sunt dezamagit, era de folos functia asta pentru a evita zgarierea jantelor in borduri, dar asta e, pastrez distanta mai mare de bordura cand parchez.
E ciudat, inainte sa cumpar masina, am citit undeva pe un site, nu mai stiu exact care, cum ca la dotarile care le am eu la masina ar avea si functia asta.
Eu am cautat in setari dar nu am gasit nimic despre mirror down, poate o merge activat doar cu vag com. cine stie...

Cosmin
Admin
Subiect Autor

15 Iul 2010, 12:27

Tocmai ti-am explicat mai sus ca nu merge activat. Nici cu VAG COM (VCDS), nici la dealer (VAS) nici cu oricare alt soft.

Oglinda trebuie "sa tina minte" (ca sa folosesc un termen mai neechivoc) pozitia in care sa revina. De obicei (desi nu e o regula), memoria scaunelor are legatura cu memoria oglinzilor. (Optionalele respective, nedisponibile pt. Seat, vin de obicei impreuna: scaune si oglinzi cu memorie)

E si print screen-ul mai sus din VAG COM (ti-am si incercuit cu rosu bit-ul 7 de la byte 14).

Informatiile in afara celor de pe seat.com, mediaseat.com (si alte site-uri oficiale) sunt susceptibile de a prezenta eronat dotarile masinii. In plus, acestea se schimba, asa ca dealerul local e cel mia in masura sa iti furnizeze date complete despre dotarile automobilelor.

Teoretic, masina ta e capabila de functia asta (ca de altfel toate automobilele produse pe platforma PQ 35 - Audi A3, Octavia 1Z, Golf 1K etc etc), insa iti lipseste o chestie esentiala: functia de memorie.
Se pot adapta modulele de memorie de pe Golf 1K, insa e costisitor. Ca si bani. Pt. ca de montat, e o treaba de o ora maxim (pt. cine stie ce face, evident).
Imagine

tibetan_afurisit

15 Iul 2010, 19:03

ghita_celofan scrie:
Geo
In plus, e si o mare prostie (dupa parerea mea). Zilnic vad cate unu'-doi indivizi care merg pe soare cu proiectoarele de ceata aprinse. Care e scopul, ca eu ma tot chinui sa inteleg de vreo cativa ani?

pot sa-ti ofer o abordare din punct de vedere psihologic,mai complexa(dar te voi plictisi)sau mai simpla,pur si simplu vor sa se faca remarcati(tu i-ai remarcat nu?in sens negativ,dar i-ai remarcat,daca nu ar fi avut proiectoarele aprinse in cel mai fericit caz ai fi zis:a trecut o masina!)sa-si faca cunoscut statutul social la care au ajuns,unii din ei,cei tinerii,majoritatea cu masini,mai scumpe sau mai ieftine,arata bunastarea lui taticu,om de afaceri(mai mult sau mai putin potent),politist,primar,deputat,senator etc.altii,mai putin numerosi ca pondere,oamenii maturi,au reusit in sfirsit dupa ani de sacrificii sa-si cumpere o masina,ca e seat,kia,nu conteaza,o masina(nu dacia din 83' mostenita ca nu are rost sa aprinzi proiectoarele,daca le montezi, ca nu are asa ceva din fabrica)si cum poti arata tuturor acest lucru?ai ghicit!aprinzi proiectoarele!
Gata!scuze de off,dar am tinut sa-ti lamuresc dilema,subiectul e mult mai amplu,sper sa fac odata si o data topicul ala intitulat "clubul psihologilor" :mrgreen:
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

codexx

16 Iul 2010, 12:02

Salut,
am si eu un EXEO ST varianta Reference, cu comenzi pe volan si as dori sa stiu daca se poate activa modulul de bluetooth pentru a folosi si cele doua butoane dedicate de pe volanul masinii. Mentionez ca dealerul a instalat separat un modul bluetooth care arata jenant si as dori sa scap de el.
Seat Exeo ST 2.0 TDI 143CP
  • 1
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 143