Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 143

BDV

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

20 Mar 2010, 11:54

Salut! spune-mi si mie daca i-ti dai seama din poza asta, daca navigatia este originala, sau spune-mi si mie un site unde pot vedea toate datele despre o navigatie originala !Ms
Imagine

Cosmin
Admin
Subiect Autor

20 Mar 2010, 17:24

Mada, Traian are dreptate.. "Asa face toate"..Se numeste reglaj sincron. Se poate scapa de el, daca te deranjeaza..
Referitor la sigurante..Nu inteleg la ce te referi. Informatiile despre pozitia si numerotarea sigurantelor sunt in manualul de utilizare, pe ultimele pagini.

BDV, in poza e navigatia RNS 510. Acum nu inteleg la ce te referi cand spui ca e originala.
RNS 510 a fost dezvoltat pt. VW (Golf, Passat, Touran, Eos etc), insa a fost pus (cu mici diferente de design si functionalitate) si pe modelele Skoda si Seat. Pt. Seat a fost disponibila doar pana la MY 2009, ulterior toate Seaturile (Leon 1P, Altea 5P etc) FL vin cu RNS 310.
Diferentele intre RNS 510 montat pe VW si cel montat pe Seat: VW are slot de card SD, Seat nu. Si bineinteles, difera welcome screen-ul..La VW e cu logo-ul VW, la Seat (ai ghicit :)), cu logo-ul Seat.
Un site cu informatii complete despre RNS 510 nu stiu sa fie, poti da un search.
Gasesti informatii mai detaliate despre toate tipurile de navigatiile din grupul VW AG (MFD1, MFD2, RNS-E etc) pe http://www.vwnavi.com
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

octavian
SKI

20 Mar 2010, 19:34

salut.as vrea sa te intreb si eu daca se poate face sa dispara martorul airbag sarit din bord... si cum anume?
mentionez ca airbagul sarit este cel din scaunul soferului.a doua intrebare daca nu te deranjez,ar fi daca restul airbag-urilor
functioneaza inca...multumesc.
masina este seat ibiza an 2003 1,2 12 valve...are computer de bord
seat ibiza 1.2 12v

BDV

21 Mar 2010, 11:55

RNS 310 se potriveste si pt seat 2008?

Cosmin
Admin
Subiect Autor

22 Mar 2010, 09:21

Octavian, la fiecare crash data pe care unitatea centrala de control airbag il memoreaza e ideal sa o inlocuiesti. Nu stiu daca airbagurile mai functioneaza acum, pt. ca nu stiu exact cum sunt conexiunile electrice / electronice la masinile cu an de fabricatie sub 2004. Ma pricep mai bine la auto cu retea CAN.

BDV, da, functioneaza. Totusi, recomand sa inlocuiesti si CAN Gateway-ul cu o versiune mai noua.
Imagine

octavian
SKI

22 Mar 2010, 23:11

multumesc de raspuns ,dar din pacate nu prea am inteles ce trebuie sa fac...
poate si din cauza ca nu ma pricep prea mult la masini spre rusinea mea :p .Sa inteleg ca trebuie sa inlocuiesc unitatea centrala de control airbag?nu merge stearsa aceea data?
seat ibiza 1.2 12v

Cosmin
Admin
Subiect Autor

23 Mar 2010, 09:14

Exact. Ar trebui inlocuita. Nu stiu daca poate fi stearsa saiu resetata. De fapt, sunt 90 % sanse sa se poata, insa eu nu stiu cum se face.
In plus, chiar daca inlocuiesti unitatea, tot o sa stea becul aprins in bord daca nu inlocuiesti si airbagul sarit.
Deci..cheltuiala oricum..
Daca nu te deranjeaza las-o asa..Insa drive safe :)
Imagine

Cosmin
Admin
Subiect Autor

original seat ALTEA 5P, Toledo5P, leon

23 Mar 2010, 09:27

Mare atentie!

In cazul in care se muta playerul original de pe o masina pe alta e necesar un cod. Codul se obtine doar de la dealer si doar cu playerul montat pe masina cu care a venit din fabrica..Se pare ca la modelele mai noi, codul asta se poate obtine doar online, conectand masina la serverele VAG.
Asa ca cine vinde playerul original, inainte sa dea fuguta la dealer sa obtina codul.. Altfel, cumparatorul nu il va putea folosi.
Si inca o chestie..Sunt mari sanse ca operatiunea de obtinere a codului sa fie taxata :)
Imagine

idiceanu

Re: CUMPAR CDPLAYER MP3 -original seat ALTEA 5P, Toledo5P, leon

23 Mar 2010, 10:15

din cate stiu fiecare player/mp3 are codul lui , eu il am pe al meu notat in cartea lui. In general cei care vand vand cu tot cu cod, daca sunt civilizati. Oricum nu cumpar daca nu e cu cod si daca nu e valabil, sau minus vizita la seat . Codul in sine de obtinut la seat nam idee cat costa dar o sa intreb. La opel e 50 ron. E adevarat o cheltuiala in plus. Dar cred ca merge cu codul dat la fiecare in parte.
Mersi de atentionare .
EX SEAT TOLEDO 2,0 tdi Sport Up,
chip TCM , 170 cp, filtre K&N

Cosmin
Admin
Subiect Autor

23 Mar 2010, 11:03

Sincer sa fiu, eu nu stiu ca la modele Seat sa se dea codul.
Stiu sigur ca doar la VW e notat pe prima pagina a manualului de utilizare al playerului si se furnizeaza si un card (de dimensiunile unui card bancar)
La Seat, Skoda, Audi, codul se poate afla doar online.
Da si tu cateva detalii despre cod..Unde e tiparit etc..
Imagine

idiceanu

23 Mar 2010, 11:21

....aaaaa.... se poate sa fie in general cum zici tu. Oricum revin cu poze din carte ca e mai simplu dar in manualul playerului pe prima pagina am lipit un sticker cu un cod.
Masina sotiei mele care e Skoda fabia 2006, are si ea lipit un stick cu un cod pe a doua pagina parca. La skoda acum am schimbat bateria si nu a fost nevoie sa reintroduc codul, dar acolo era.
Ma uit pana diseara in cartile masinilor, respectiv manuale playere si pun poze si detaliez, exista sansa sa ma insel cu playerul seat.
Sunt pe okazii vreo 2 care vand mp3 de seat si care le vand cu carte inclus, poate de aceea.
Plus mi se pare ciudat sa faci pt fiecare resetare cerer la mama serverului VAG, adica daca bateria se duce sau sta fara baterie mai mult de 30 de minute parca se reseteaza de tot si e ciuda pt un schimb de baterie sau defectiune sa intrebi la srsa de fiecare data mai ales ca nu e gratis miscarea, iar service seat are cele mai nesimtite preturi pe care le-am vazut, cel putin cel din Timisoara.

Cosmin
Admin
Subiect Autor

23 Mar 2010, 11:35

Nu trebuie codul de fiecare data cand scoti bornele de la baterie.
Playerul comunica cu J285 (clusterul)..Daca clusterul recunoaste playerul care a fost codat din fabrica pe masina, nu cere nici un cod. In momentul in care se monteaza un alt player, clusterul vede ca nu corespund codarile din fabrica si cere codul playerului.

Eu cand am luat masina (in 2005) nu am primit nici un cod..Doar stickerul cu informatiile despre model, motorizare si codurile PR ale masinii.
Uite si o imagine cu manualul playerului..Citeste ce e in chenarul rosu..

Imagine
Imagine

idiceanu

23 Mar 2010, 11:42

am inteles , da e evident ceea ce spui si e clar tu stii mai mult tehnic excat ce se intmapla. E destul de logic sa fie o cuplare din fabricaintre unitate si masina.
ma uit la carte si te anuntz daca stiam bine.
Scuze am ceva de terminat si nu am timp acum sa sap sa poze sa etc. de aceea zic pe seara.

Dacian

23 Mar 2010, 13:22

Daca te-ai gandit la un pret da-mi si mie un PM poate ti-l dau eu . mp2 playerul din masina mea nu cred ca a mers de vreo 3 ori cu cd doar pe radio mai mult ca la partea de muzica am lcd cu HDD incorporat si nu ma chinui sa imi fac mp3-uri prefer videoclipurile . Daca imi oferi un pret corect pt amandoi ti-l vand pentru ca vreau sa imi iau dvd cu navigatie original
New FORD KUGA INDIVIDUAL 184 HP PLATINUM WHITE
EX Altea Freetrack4 TDICR AWD 170hp candy white
VW CC 2012 2.0TDI BLUEMOTION Technology

idiceanu

23 Mar 2010, 21:50

ghita_celofan scrie:
Sincer sa fiu, eu nu stiu ca la modele Seat sa se dea codul.
Stiu sigur ca doar la VW e notat pe prima pagina a manualului de utilizare al playerului si se furnizeaza si un card (de dimensiunile unui card bancar)
La Seat, Skoda, Audi, codul se poate afla doar online.
Da si tu cateva detalii despre cod..Unde e tiparit etc..

revin am facut poze cu ceea ce spuneam. Asta e ceea ce am si ala e codul cum se vede. Daca cumva nu e codul de player si o fii atl cod nu stiu , tu stii mai multe. Ca poate proprietarul initial la cerut si lipit acolo nici asta nu stiu. De testat nu l-am testat inca
Imagine

Imagine

Imagine
  • 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 143