Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 143

Raul SEAT

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

08 Mar 2010, 17:35

Stima!Foarte multumesc pentru raspuns.Scuzati nerabdarea.Sunt din Deva,dar pot sa vin fara probleme.Chestia e ca nu stiu ce piese sa comand si nici cum.Daca imi puteti detalia, ce am nevoie o sa le comand si o sa vin sa le montam cad o sa aveti timp.As putea sa-l sun pe domnul de care at-i spus si sa comand de la el piesele?Multumesc.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI

Cosmin
Admin
Subiect Autor

09 Mar 2010, 09:30

Cu mare placere :) Dar am si eu o rugaminte..Hai sa nu ne mai "domnim" aici pe forum..:) Foloseste persoana a doua singular.
Referitor la "domnul Bamse"..E intr-adevar un domn, dar cred ca nu se supara daca ii spui Bamse sau Remus :)

Acum ca am lamurit treburile astea..

Daca ai drum prin Sibiu as vrea sa vad masina inainte de a comanda piesele. Apoi o sa-ti dau codurile si poti comanda switchul de unde crezi tu de cuviinta. Montajul nu dureaza mult.
Putem discuta despre intalnire pe mail. Poti trimite mail la cosmin@clubseat.eu
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

bv10ptz
ingineru

09 Mar 2010, 16:41

Salut,poti sa-mi spui si mie te rog daca scaunele de pe ibiza 6L merg montate fit pe leon 1M,fara modificari?Mersi.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

Cosmin
Admin
Subiect Autor

09 Mar 2010, 17:21

Imi pare rau, dar nu stiu raspunsul la intrebarea ta..Tehnic vorbind..

Dupa mintea mea, as spune ca nu se potrivesc direct. Cel mai bine e sa masori inainte (dai scaunul maxim spate si masori distanta dintre sine si dintre punctele de prindere).
Imagine

seat_maniacBPV

10 Mar 2010, 01:58

ghita_celofan scrie:
seat_maniacBPV scrie:
la o cordoba de 2001 care nu vine cu maneta de pilot automat, se poate pune de la cupra? la ecranul central se poate schimba culoarea? de la rosu la albastru tip vw.

In ordinea intrebarilor..
1. Maneta de la ce model de Cupra? Ibiza? Depinde de anul de fabricatie.

2. Se poate schimba culoarea. Sunt led-uri SMD acolo, se pot cumpara si inlocui cu ce culoare vrei tu.

maneta de la cordoba cupra sau ibiza cupra de aceeasi generatie 00-02
Cordoba Stella 1.9 TDI 90cp 2001

Imagine

Cosmin
Admin
Subiect Autor

10 Mar 2010, 09:29

Daca modelul cupra e aceeasi generatie, da, merge..
Imagine

Raul SEAT

10 Mar 2010, 16:44

ghita_celofan scrie:
Cu mare placere :) Dar am si eu o rugaminte..Hai sa nu ne mai "domnim" aici pe forum..:) Foloseste persoana a doua singular.
Referitor la "domnul Bamse"..E intr-adevar un domn, dar cred ca nu se supara daca ii spui Bamse sau Remus :)

Acum ca am lamurit treburile astea..

Daca ai drum prin Sibiu as vrea sa vad masina inainte de a comanda piesele. Apoi o sa-ti dau codurile si poti comanda switchul de unde crezi tu de cuviinta. Montajul nu dureaza mult.
Putem discuta despre intalnire pe mail. Poti trimite mail la cosmin@clubseat.eu

:bounce: Mutumesc inca o data.Drum prin Sibiu nu stiu cand o sa am dar as veni pentru problemele amintite mai sus.Daca vin si scanam masina iar pentru piese apelam la Bamse cam cat ar dura sa ajunga si sa le montam? Oare am putea sa facem toata manevra intr-o zi? Ar fi bine.Masina e din 2007 cod motor BNM,de 51KW,geamurile se coboara din cheie cand o tin pe deschis din usa sofer,si se inchid daca o inchid,,masina'' din telecomanda.Am alarma pusa cu telecomanda pe cheia masinii(Patrol).Ce zici?Eventual sa vorbim cu Bamse despre ce am avea nevoie,si dupa ca ajung la Sibiu si scanam masina sa ne trimita piesele sau poate le gasim la Sibiu ,dar nu stiu pe cine sa intrebam,poate stii tu?Ideea e ca as vrea sa rezolv problema cu un drum la Sibiu. :bounce:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI

dan_daniel250

10 Mar 2010, 18:46

ghita_celofan scrie:
Daniel, codul motor e format din 3 cifre. Sirul ala lung de litere si numere e nr. de indentificare al autoturismului.

Cred ca in cazul tau codul motor e BSF sau BSE. Uita-te mai atent fie in talon, fie pe stickerul din portbagaj.

BSE 728448 e codul de motor, daca tot sunt la capitolul intrebari vroiam sa te intreb cam cat ma costa sa schimb grilajele de bord si sa trec de la AC la climatronic, ms mult

Cosmin
Admin
Subiect Autor

11 Mar 2010, 09:36

Raul...:)
Din pacate oricat de mult ai vrea nu e posibil sa rezolvam treaba cu un singur drum la SB. In plus, nu voi putea face montajul decat atunci cand temperatura exterioara e de peste 15 grade. Nu mai am acces momentan la nici un garaj, asa ca va trebui sa facem lucrarea in aer liber. Iar plasticul, dupa cum stii, e termocontractibil. Daca trag de plasticele de sub volan la temperaturi scazute, o sa crape. Nu e indicat..:)

Putem proceda altfel...Iei legatura cu Bamse, el iti comanda piesa, o platesti si cand da caldura vii si o montam. Atunci putem rezolva totul cu un singur drum, fara sa vad masina inainte.

Si inca un lucru..Un fel de disclaimer...E important sa stii chestia asta inainte sa mergem mai departe..
Eu nu reprezint si nu am legatura cu nici un delaer Seat, nu am colaborat si nu colaborez cu nimeni din reteaua Seat. Nu am studii de specialitate in domeniu, toate cunostintele mele fiind obtinute din surse publice si din experimente pe masinile personale si ale altor "cobai". Pana acum nu s-a intamplat nimic gresit la nici una din lucrarile mele importante (montat cruise control la altea / leon / ibiza, schimbat ceasuri de bord la golf 1K, montat proiectoare la octavia 1Z, montat volan multifunctional si SCCM la leon 1P etc etc.), insa trebuie sa stii ca NU SUNT RASPUNZATOR DACA CEVA MERGE PROST SI NU ITI POT OFERI NICI UN FEL DE GARANTIE DE FUNCTIONARE. Cu alte cuvinte, iti recomand sa mergi la un dealer pt. operatiuni de genul asta. Daca totusi te hotarasti sa iti fac eu montajul, iti asumi toate riscurile...

Am nevoie de raspunsul tau clar ca ai luat la cunostinta de disclaimer-ul de mai sus..Daca vrei ceva feedback pt. serviciile mele, pot sa iti las cateva adrese de mail si numere de telefon.

Multumesc de intelegere..:)
Imagine

Cosmin
Admin
Subiect Autor

11 Mar 2010, 09:50

Daniel, operatiunea de trecere de la climatic la climatronic e posibila. Piesele sunt insa destul de scumpe. Procedura nu e complicata insa implica demontarea a jumate de masina :) .Trebuie demontat bordul si inlocuit airboxul de climatizare, instalat un senzor la baza parbrizului si schimat panoul de comanda, apoi recodare cu VCDS si reincarcare cu freon. (pt. operatiunea de schmbare a airboxului e necesar ca freonul sa fie scos din instalatia de climatizare).

Am efectuat operatiunea pe un Leon 1P in toamna cu piese second (in mare parte) si totul functioneaza super bine..Mi-a fost mai greu pana mi-am convis amicul cu pricina (care venise si din Olanda) sa ma lase sa-i demontez masina.. :lol:

Ca si costuri..
La Altea (parca asta ai tu, corecteaza-ma daca gresesc)... exista un fel de kit aftresales pt. diferite motorizari

Altea 1.6 BGU 5P0 065 220
Altea 2.0 BLR 5P0 065 221
Altea 2.0 BLY 5P0 065 221
Altea 1.9 D BJB 5P0 065 222
Altea 1.9 D BKC 5P0 065 222
Altea 2.0 D BKD 5P0 065 223
Altea XL 5P0 065 951

Nu te speria daca nu iti regaeseti codul de motor. BGU e vechiul BSE si BSF. Pretul e pe undeva pe la 1.200 de euro (cel putin asa stiu eu) fara montaj. Intreaba la un dealer Seat de pretul exact. Spune-le ca codurile (scuza cacofonia) sunt pe Accesorii, nu pe ETKA.

Exista si a doua varianta..Sa incerci sa cauti piese second, pe la dezmebrari. Insa din cate stiu, masina ta e in garantie.
Imagine

Artanis

11 Mar 2010, 09:59

Imi cer scuze daca s-a mai discutat...
Se poate monta cruise-control pe Leon 1P (facelift) ? Si daca da, ce presupune ?

Multam!
LEON ST 1.4 ACT

Cosmin
Admin
Subiect Autor

11 Mar 2010, 10:03

Da, se poate.. Pe scurt..
Presupune adaugarea manetei cu comenzi pt. cruise, schimbarea electronicii de volan (J527), insa nu in toate cazurile si recodare cu VCDS.
Imagine

Raul SEAT

11 Mar 2010, 11:23

Oki doki.Deci pot sa-l sun pe Bamse si sa comand de la el piesele care imi trebiue.Trebuie vreun cod ceva?Sau ai spun de tempomat si stie el ce am nevoie,binenteles ca o sa mentionez ca am vorbit cu tine.Ce zici?Ebine asa?Si dupa ce-mi vine piesa sau piesele ne intelegem cand sa vin sa le montam.Apropos,de montat,disclamerul,am inteles ca nu dai garantie,dar spune-mi mai concret ce poate sa mearga rau,tinand seama de ce vreau sa modific:c.c.activarea avariilor la franare brusca,eventual schimbarea modului cum se aprinde bordul si,sau farurile plus activarea inchiderii usilor dupa ce plec de pe loc.Cam asta am vazut ca s-ar putea face la masina mea.Inerfata vag-com as avea nevoie asa pentru mine ca sa vad parametrii si ce mai arata el pe acolo....Am vazut mai multe variante pe net...poti sa-mi recomanzi ceva concret,adica model, pret si unde il pot comanda??A!!!!si o ultima intrebare...sper ca nu sunt off topic...Am pe masina statie CB.Care statie functioneaza foarte bine.Toate bune si frumoase pana mi-am montat...xenoane....care atunci cand sunt aprinse ....imi bruiaza cumva statia,fasaie si aud foarte greu pe ,,colegii'' de pe drum.INTREBARE Intrebatoare:Ce e de facut pentru a scapa de problema.Adica sa am xenoanele care apropo sunt aprobateR.A.R.din cate stiu si sa functioneze si statia,fara probleme.Gata.Sper sa nu te stresez prea tare. :bounce: :roll: :bounce: :wink: :bounce:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI

Cosmin
Admin
Subiect Autor

11 Mar 2010, 12:20

Tiii...:)
Hai s-o luam pe rand..

1. Cruise control..O sa-ti dau eu codul, vb cu Bamse, el iti comanda piesa, tu o platesti, el ti-o trimtite acasa..
Vii la SB si o montez eu.

2. Xenoanele pe care le ai tu NU sunt omologate. Nu exista omologare pt. bec cu xenon in far cu oglinda. Statia bruiaza pt. ca exista o tensiune suplimentara in reteaua electrica.

3. Disclaimer..Ce poate sa mearga rau..Pai poate sa nu functioneze tempomatul din cauza incompatibilitatii cu alte module electronice (asta daca nu vad masina in prealabil), poate sa sara airbagul cand il demontez, poate sa sara airbagul dupa ce il pun la loc, poate sa mai fie nevoie de cateva fire adaugate la ECU etc..Sunt multe chestii de luat in seama..
Pt. schimbarea modului cum se aprinde bordul, trebuie demontat si schimbate toate ledurile SMD.

4. Activari / Recodari cu VAG COM..Aici totul e oarecum safe. Eu de fiecare data notez codingul original al modului pe care incerc sa il recodez, asa ca daca ceva nu fucntioneaza, revin la setarile din fabrica..E de retinut ca anumite chestii s-ar putea sa nu se poata activa, din cauza echipamentelor electonice ale masinii.

Cam asta e in mare..
Ca si recomandare pt. a cumpara asa ceva..Ti-am mai raspuns odata..Depinde ce vrei sa faci..
Imagine

BONDI

11 Mar 2010, 17:31

Salutare
Revin si eu cu o problema mai veche de-a mea
doresc sa montez pe masina me o ibiza an 2005
un volan de ibiza fr sau cupra modelul care se afla si pe leonul cupra
Am mai discutat cu tine si este posibila operatia estetica
acum mai am o intrebare daca volanul are comenzi pe el
bineinteles ca al meu nu are si nici casetofonul de pe masina mea
nu este original tipul Alana care se afla pe modell fr
pot fi functionale comenzile si ce implica ?
Multumesc frumos
  • 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 143