Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 143

EyeOnU

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

04 Mar 2010, 19:24

cablul este 1k0 971 584 C ?
ce este J527 ?

dar de ce zici asta "Eu in locul tau m-as fi documentat mai bine inainte sa desfac masina." am facut ceva gresit ?

Cosmin
Admin
Subiect Autor

05 Mar 2010, 09:30

Nu, nu ai facut nimic gresit, insa eu as fi procedat altfel.
Am zis ca eu personal inainte m-as fi documantat pt. ca acum, din moment ce nu ai toate piesele necesare, va trebui fie sa remontezi totul la loc, fie sa lasi masina desfacuta. Atat remontarea cat si lasatul masinii desfacute mie mi se par efectiv pierderi de timp, eu prefer sa fac totul dintr-o miscare.
Dar ma rog, asa sunt eu, nu am zis-o sub forma de jignire, era pur si simplu modul meu de a proceda: documentare - achizitionare piese necesare - montaj.

Acum..Sa revenim :)

J527 e steering column electronics control module. Am scris prescurtat ca are o denumire luuunga si mi-a fost greu sa scriu. Cred ca am mai precizat ca SCEM = J527 si CECM = J519.

Cablajul 1K0 971 584 C e pt. masini cu cutie DSG si padele pt. schimbatul treptelor manual amplasate pe volan. Tie iti trebuie 5P0 971 584. Plus restul de piese si instrumente din lista de mai sus.

Mare grija cu basic setting-ul G85. Exista sanse ca servodirectia sa nu mai functioneze si becul din bord sa fie aprins rosu, nu galben. Fa prima data procedura de readaptare G85 inainte de a sterge DTC-urile.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Antoniu

05 Mar 2010, 12:17

Buna dimineata,

o informatie pentru un profan. Ce fel de conectica (mufa .. cablu) imi trebuie pt a putea diagnostica potentialele defectiuni la un Seat Cordoba din 2000 1.9tdi 81 kw. si ce soft se foloseste de cei care nu au acces la softurile de la Seat.

multumesc.
Antoniu

Cosmin
Admin
Subiect Autor

05 Mar 2010, 20:58

Nu stiu ce fel de conector are masina respectiva. Daca are OBD, se poate folosi VCDS (Vag Com), cu interfata HEX (nu e neaparat nevoie de CAN, pt. ca masina nu cred sa aiba CAN). Versiune pana in 607..
Vezi ca e plin netu' de asa ceva..
Imagine

seat_maniacBPV

05 Mar 2010, 23:50

ma poti ajuta cu mesajul de mai devreme? multumiri
Cordoba Stella 1.9 TDI 90cp 2001

Imagine

Cosmin
Admin
Subiect Autor

06 Mar 2010, 17:10

seat_maniacBPV scrie:
am o cordoba 2001 1.9tdi si arunca ulei la abele capete de la axul de la egr
Imagine
pareri de la prieteni: este posibil sa fie murdar in interior sau turbo e pe duca

Scuze, n-am stiut ca e o intrebare..Am crezut ca e o concluzie la care ai ajuns si ai vrut sa impartasesti cu noi..

Din pacate eu nu prea ma pricep la partea mecanica, doar electronica / electrica. Asa ca nu stiu ce sa zic. Intreaba pe cineva care se pricepe..
Multumesc pt. intelegere si bafta in rezolvarea problemei..
Imagine

Cosmin
Admin
Subiect Autor

06 Mar 2010, 17:30

Edy, playerul de la Altea se scoate in felul urmator:

Introduci niste tije speciale (extractor se numeste - T20184) in fantele laterale si la baza.
Cel mai probabil nu o sa ai extractorul respectiv, asa ca va trebui sa confectionezi. Iei un card bancar ( :) - si asa platesti dobanzi de te rupi) si il tai in 4 fasii in lungime. (Glumeam la partea cu cardul, foloseste o cartela de telefon sau o tabla mai dura)

Asa trebuie sa arata extractorul (nu lua in seama gaura din apropiere de varf, functioneaza si fara)

Imagine

Extractoarele le introduci 2 la baza (se vede exact fanta, e de aproximativ 1 cm) si 2 pe laterale (la, fel, se vede urma).

Uite si o poza (nu e prea explicita, dar merge):

Imagine

Evident, ca orice improvizatie, nu o sa mearga din prima. Persevereaza ! :) Stii ca esti pe drumul cel bun in momentul in catre auzi un click din cele 4 fante si playerul sare afara cativa milimetri. De aci-ncolo e simplu..Cu un trim tool de plastic, sa nu deteriorezi fata, tragi playerul afara.

Conectorul quad (o chestie mare neagra) il deblochezi apasand pe partea inferioara si tragand. Are ca un fel de maner culisabil. La fel conectorul de la antena. Apesi pe partea verzuie (sau mov, dupa caz, desi la tine cred ca e verde) si tragi.

Sper sa te descurci. Scrie aci daca te-ai impotmolit la ceva si te ajut cu placere.. Succes!

Era sa uit.. Ti-a venit adaptorul de la 2DIN la 1DIN? Sunt curios cum arata si cu sertarul original. Pune niste poze..
Imagine

Raul SEAT

06 Mar 2010, 22:24

Buna,ma intereseaza tempomat pentru o Cordoba1.4 TDI din 2007 motor BNM 51kw.Nu stiu sigur daca am computer de bord si daca se poate monta.Din cele citite am inteles ca se poate dar vreau sa stiu ce piese am nevoie si cat costa.De asemenea ma intereseaza o interfata VAG-COM,pentru uz personal daca vreti sa-mi recomandati ceva.Sper ca am postat unde trebuie daca nu imi cer scuze,dar sunt nou pe forum si nu am experienta...Cu respect.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI

eddy_wtx
LowRider

06 Mar 2010, 23:35

Multumesc Cosmin!
Pana la urma, tot surubelnita a facut regula :lol:
Am scapat cu o mica zgarietura, in rest nimic.
Pun poze in topicul meu.

Cosmin
Admin
Subiect Autor

07 Mar 2010, 11:22

Raul SEAT scrie:
Buna,ma intereseaza tempomat pentru o Cordoba1.4 TDI din 2007 motor BNM 51kw.De asemenea ma intereseaza o interfata VAG-COM,pentru uz personal daca vreti sa-mi recomandati ceva.

Tempomat..Se poate. Ai nevoie de maneta cu butonul de control, un fir si activare cu Vag Com. Costa cam 350-400 de lei, doar piesele noi.

Vag Com..Depinde pt. ce vrei. Daca doar pt. scan si alte maruntisuri, merge versiunea 6. (pt. masini 2004 - prezent)
Imagine

seat_maniacBPV

07 Mar 2010, 13:15

la o cordoba de 2001 care nu vine cu maneta de pilot automat, se poate pune de la cupra? la ecranul central se poate schimba culoarea? de la rosu la albastru tip vw.
Cordoba Stella 1.9 TDI 90cp 2001

Imagine

Raul SEAT

07 Mar 2010, 16:09

Super! As putea comanda piesele la dealerul Seat din Sibiu?Numai ca nu stiu cum si ce coduri...Sa nu am vreo surpriza sa nu fie ceva gresit...stiu eu?Oricum vreau sa vin sa le montam la dv.la Sibiu.Cand o sa aveti timp binenteles.Apropo de vag com,ma intereseaza sa pot face o diagnoza cat mai completa si ceva modificari cum ar fi aprinderea avariilor la franare brusca inchiderea usilor dupa ce masina a plecat de pe loc si daca se poate ar fi interesant si sa se aprinda proiectorul cand iei un viraj.Credeti ca se poate?Multumesc.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI

Cosmin
Admin
Subiect Autor

08 Mar 2010, 09:17

seat_maniacBPV scrie:
la o cordoba de 2001 care nu vine cu maneta de pilot automat, se poate pune de la cupra? la ecranul central se poate schimba culoarea? de la rosu la albastru tip vw.

In ordinea intrebarilor..
1. Maneta de la ce model de Cupra? Ibiza? Depinde de anul de fabricatie.

2. Se poate schimba culoarea. Sunt led-uri SMD acolo, se pot cumpara si inlocui cu ce culoare vrei tu.
Imagine

Raul SEAT

08 Mar 2010, 09:30

Raul SEAT scrie:
Super! As putea comanda piesele la dealerul Seat din Sibiu?Numai ca nu stiu cum si ce coduri...Sa nu am vreo surpriza sa nu fie ceva gresit...stiu eu?Oricum vreau sa vin sa le montam la dv.la Sibiu.Cand o sa aveti timp binenteles.Apropo de vag com,ma intereseaza sa pot face o diagnoza cat mai completa si ceva modificari cum ar fi aprinderea avariilor la franare brusca inchiderea usilor dupa ce masina a plecat de pe loc si daca se poate ar fi interesant si sa se aprinda proiectorul cand iei un viraj.Credeti ca se poate?Multumesc.

??????????
SEAT CORDOBA 1.4 TDI

Cosmin
Admin
Subiect Autor

08 Mar 2010, 09:35

Vad ca esti cam nerabadator..Stai putin, ca nici nu mi-am baut cafeaua :). Ma rog, ceaiul, de fapt..

Acum..Referitor la problema ta.
Esti din Sibiu? Daca esti din zona, ar fi bine sa vad masina si sa facem un scan..
Daca nu esti din zona..e putin mai greu.
Pot sa-ti dau eu codurile pieselor si pot sa te ajut cu montajul.
De cumparat..la orice dealer din reteaua Porsche Romania. Poti intreba de pret si la colegul Bamse, de la PBV2 (ai nr. te tel pe prima pagina, sub bannerul ala).

Referitor la modificarile cu Vag Com..
Inainte sa cumperi asa ceva, trebuie sa stii ca unele "ghizmo-uri" nu functioneaza la masina ta. Cornering, de exemplu..Nu o sa mearaga din cauza centralei electrice care "nu stie" cornering si nici nu poate fi invatata.
Alte functii se pot activa..cum ar fi incuierea / descuierea usilor. Dar pt. asta nu trebuie sa iti cumperi Vag Com, ti le pot activa eu. Nu te costa nimic..
Imagine

• 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 143