Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

CIOBY R H U

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

04 Iul 2013, 12:58

salut Ghita,am un audi a4 b6 2002 si as vrea sa montez cruise control.din cate am citit pe net este posibil,dar am zis sa il intreb pe GURU :D .daca este posibil imi spui te rog cam cat ar fi investitia.
ms anticipat :hi
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

CYP_CUPRA

06 Iul 2013, 03:42

Trebuie verificat traseul electric. Vezi daca mai exista intreruperi in reteaua electrica. Sterge erorile si apoi ma fa un log.
In legatura cu G85, verifica daca la basic settings statusul e ok.

Salut, legat de eroarea din bord, mi-a disparut acum 2 seri, in timp ce mergeam cu masina.

Am reparat problema cu lumina de pe marshalier, erau 2 rezistente arse.
O sa ii fac pe duminica/luni inca un scan cu VAGCOM-ul, si o sa revin cu un nou log. Deci ramane pe viitor sa vad problema de G85. Mersi.

Am reparat problema cu lumina de pe marshalier, erau 2 rezistente arse.

Salut si scuze de deranj spune si mie ce rezistentze ai schimbat pentru problema cu becul de marsalier la fel am si eu problema pe masina am schimbat cablul acela de la portbagaj si nu mai vrea sa mearga de nici o culoare acel bec astept un raspuns daca se poate mersu mult

pe privat vad ca nu mi se raspunde... astept un ajutor daca se poate mersi

MYG00

12 Iul 2013, 22:54

salutare
vreau sa inlocuiesc si eu becurile de semnalizare cu leduri insa becurile auto tip LED clipesc mai repede decat este normal
am inteles ca se poate rezolva prin modificarea setarilor de semnalizare a calculatorului de bord (UCH)
la ce adresa, ce canal se gasesc aceste setari?
(leon 1m 2004 BCB)

radusir

13 Iul 2013, 16:15

Salut !

Sunt detinatorul unui Seat Leon 2012 care initial nu a avut navigatie. Ulterior, masina a primit o navigatie RNS 510, insa nu functioneaza in parametrii normali. Mai exact, bluetooth-ul si voice control nu functioneaza. Din cate am inteles trebuie modificat ceva la softul masinii. Ce anume? Unde pot face aceasta modificare? Cam cat ar costa? E sigur?
Va multumesc.

nmihai67
Michel-Angelo

13 Iul 2013, 17:50

Daca nu a avut bluetooth inainte, nu are cum sa mearga, este un modul separat.
Faptul ca ai pus rns, nu inseamna ca totul o sa fie disponibil, unele optiuni mai pot fi activate prin cabluri vag.
Voice control necesita microfon, parca in plafoniera, ......
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

RyanTF

14 Iul 2013, 06:52

Vreau si eu sa imi montez oglinzi electrice pe leutul meu ... Am gasit un pret foarte bun la cnv si am si cateva detalii de cum ar trebui sa fac dar vreau sa intreb exact.... Deci masina mea nu a a ut niciodata oglinzi electrice ,iar nenea de la cn le iau a zis ca imi da tot ce este acolo (oglinzi,cabluri,panoul de control de la usa ,modulul de confort ) de ce anume mai am nevoie in plus sau am mai auzit ca trebuie sa se potriveasca codurile de pe calculatoare, 1j0 este al dansului (eu nu am apucat sa mah uit )... Apoi dupa ce montez imi trebuie VAG -ul ca sa instalez tot, cheia, ca banuiesc ca nu o sa mai mearga ...etc
O detaliere despre acest montaj ,orice chestie poate fi de mare ajutor

Multumesc anticipat!
Seat Leon 1.4 16v (75cp)

dany19940
Moderator

14 Iul 2013, 09:46

MYG00 scrie:
salutare
vreau sa inlocuiesc si eu becurile de semnalizare cu leduri insa becurile auto tip LED clipesc mai repede decat este normal
am inteles ca se poate rezolva prin modificarea setarilor de semnalizare a calculatorului de bord (UCH)
(leon 1m 2004 BCB)

UCH are Renaultul, nu Seatul. Poate la cele de generatie noua se poate modifica "clipirea", dar la 1M cum ai tu nu se poate. Doar prin modificarea fizica a releului de semnalizare se poate face ceva.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

dany19940
Moderator

14 Iul 2013, 09:49

Ryan, intai fa o diagnoza si afla ce modul ai tu. Sau desfa acel panou de plastic din dreptul genunchilor si vezi ce scrie pe modulul tau. E o cutie neagra chiar in stanga volanului, sub ceasuri, montata pe orizontala, cu mufele inspre sofer. Poate avea 1, 2 sau 3 mufe, functie de model.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

RyanTF

14 Iul 2013, 09:57

Astazi am zis ca il desfac .... Si vad ... Ii fac o poza si o postez la mn ....

Ieri nu am avut timp sa mah uit ca am fost la serviciu si seara am iesit prin parc... :hi :drive
Seat Leon 1.4 16v (75cp)

forbs

15 Iul 2013, 08:44

Salut,

Stiu ca tu esti cam departe de Bucuresti, am nevoie de cineva aici sa-mi "invete" si mie radio-cd-ul OEM sa accepte si aux in.
Ideea e as gasi usor pe cineva cu VCDS insa nu stiu cat se si pricepe sa faca asta. Pot sa te rog sa imi detaliezi ce trebuie sa faca sa-mi activeze asta ca la gradinita?
Sau cineva de aici din Bucuresti sa-mi dea un mesaj sa merg la el...

Multumesc.

MYG00

15 Iul 2013, 13:58

dany19940 scrie:
MYG00 scrie:
salutare
(leon 1m 2004 BCB)

UCH are Renaultul, nu Seatul. Poate la cele de generatie noua se poate modifica "clipirea", dar la 1M cum ai tu nu se poate. Doar prin modificarea fizica a releului de semnalizare se poate face ceva.

multumesc dani :)
cam ce ar presupune modificarea releului sau ce solutie ar fi mai buna?

dany19940
Moderator

15 Iul 2013, 14:20

Depinde de model, logic. Din ce am citit ar fi 2-3 fabricanti de relee, deci fiecare cu modificarea lui. Asta necesita un electronist.

MYG00

15 Iul 2013, 14:29

msc pentru sfat

boditza

15 Iul 2013, 17:40

vezi ca poti lua led-uri can-bus pt a nu mai clipi repede :)

ibiza6l

09 Aug 2013, 18:46

Buna, la toata lumea.
Referitor la Oglinzi electrice:
1. Am fost posesorul unei Ibiza 6l 1.9 TDI cu oglinzi electrice si rabatabile
2. Momentan sunt posesorul unui Leon 1M FR cu oglinzi electrice dar nu rabatabile
3. Intrebare intrebatoare :)
Daca eu schimb oglinzile de pe Ibiza pe Leon si fac rost de Buton pt rabatare vor functiona ?
Leon 1M 1.9 TDI 150cp + TURBO CUSTOM + Soft Custom, Momentan ??? Ponei