Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BogdanS

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

19 Apr 2012, 09:16

salut,

eu m-am interesat si pt ibiza mea, sa imi pun ESP si ma duce peste 1000 euro, chiar aproape de 2000 euro, sper sa nu zic gresit, dar asa am gasit pe net.
si eu am vrut sa imi si am renuntat repede la idee. La urmatoarea masina o sa am grija sa imi pun si ESP din fabrica :drive

cobra

19 Apr 2012, 10:39

merci mult de reply-uri
ok, renunt la idee.
AFU se poate pune oare? Adica asistenta la franarea de urgenta. Aveam la o Alfa, si era interesant.
Hill hold oare?

BogdanS

19 Apr 2012, 12:36

poti vorbi la o reprezentanta / dealer Seat cu un consultant de service.
dar toate astea nu merita puse dupa ce e cumparata, deoarece costa de 2-3 ori mai mult :shock:
eu vroiam disperat sa imi pun computer de bord k am luat-o fara, asta era oferta :lol: , si m-am linistit cand am vazut ca ma duce de 3 ori mai mult decat face.

Cosmin
Admin
Subiect Autor

19 Apr 2012, 13:17

Baieti, cand am zis ca e complicat nu m-am referit in principal la bani. Poti gasi piese muuult mai ieftin pe la dezmembrari. Evident ca daca piesele se achizitioneaza de la dealer, rupe portofelul si / sau contul din banca.

Ma refeream la ESP ca e complicat de montat, exista niste senzorii care trebuiesc montati pe podeaua masinii, trebuie scos tot interiorul, plus alta unitate de control ABS / ESP, cablaje refacute etc..
Insa se poate face. Dar e putin mai complicat cu montajul.

Si ca sa fac un clasament (daca cumva mai intreaba cineva), cele mai complicate retrofit-uri sunt , in ordine descrescatoare: trapa, ESP, climatronic, incazire in scaune, geamuri electrice, bixenon.. Computer de bord, cruise control si alte asemenea sunt floare la ureche :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

cobra

19 Apr 2012, 13:34

ok, nici prin cap nu imi mai trece :)
dar afu si hill hold?
cruise control cam la cat m-ar duce cu piese sh?
merci inca o data

Cosmin
Admin
Subiect Autor

19 Apr 2012, 13:49

La modelele Seat se numeste EBA (Emergency Braking Assistance). Functia e prezenta doar pe unitatile de comanda ABS / ESP (standard pe modelele FR si Cupra pre-FL).
Deci daca tot schimbi unitatea ABS, ia si senzorii de acceleratie laterala si longitudinala (G200 si G251) si facem full-working ESP :)

Costuri cruise control..
- maneta aprox 200 de lei
- electronica coloana de directie (am eu piesa asta, iti fac un discount).
- manopera (demontare airbag / volan, demontare / montare maneta, demontare / montare electronica coloana de directie etc), activare, setari G85 - 140 de lei.
Imagine

cobra

19 Apr 2012, 20:05

am vazut ca prin primele posturi scriai ca mai faci drumuri prin tara
prin bucuresti vreo sansa sa ajungi? nu arde.
electronica de la coloana pe care o ai tu, cam cat ar fi?
merci

alyn08

21 Apr 2012, 17:38

Salut!Vreau sa scot si eu un cd-player Sony CDX A 250
Cd-playerul are o masca si mi-am confectionat si eu niste chei din alea de scos cd-playerul dupa cum am vazut cum arata pe net .Masca am scos-o cu chiu si vai cu o surubelnita si am bagat cheile alea ale mele in fante,dar problema este ca acele chei au un fel de "tamburus" in varf si astfel cand le introduci se blocheaza acolo (cheile) si cand tragi de ele scoate cd-playerul.Eu nu am acel "tamburus" si cand le bag se aude "tacanitul" ala cand impingi in clemele alea in interior,dar cheitele nu raman acolo fixate si nu pot sa trag cd-playerul pentru ca atunci cand trag de ele ies,fiindca nu raman acolo.Trebuie sa las cheile acolo si sa apuc de cd-player,dar nu prea am cum...Ceva idei?Ce pot sa mai confectionez?
Imagine

cobra

21 Apr 2012, 23:27

ai pm cosmin

al bundy

22 Apr 2012, 21:25

cobra scrie:
am vazut ca prin primele posturi scriai ca mai faci drumuri prin tara
prin bucuresti vreo sansa sa ajungi? nu arde.
electronica de la coloana pe care o ai tu, cam cat ar fi?
merci

In Bucuresti te rezolv eu cu montajul.

Cosmin
Admin
Subiect Autor

23 Apr 2012, 08:40

La rugamintea lui Silviu, mai pun odata piesele necesare pt. conversie climatic - climatronic:

- airbox climatronic, cu distributie duala a fluxului de aer, complet, cu servomotoare si cablaj.

ImaginexImagine

- panou de comanda climatronic

Imagine

- sun sensor (cu conector si trim de fixare la baza parbrizului - nu se vede in imagine)

Imagine

- senzor de temperatura canal de ventilatie dreapta (cu conector)

ImaginexImagine

- panel climatronic (in poza e cel de altea, cel de leon are o forma similara insa e diferit)

Imagine

Pt. functionare, trebuie realocati cativa pini din conectorul T20c, refacut cablajul de la senzorul de temperatura dreapta si cablajul de la sun sensor. Apoi BS cu VCDS.

Montajul e destul de complex, in sensul ca trebuie scoasa toata plansa de bord (dat tot bordul jos), trebuie scos lichidul de racire (sau clipsate furtunele sa nu curga) si trebuie scos freonul din instalatie (e toxic si va fi eleiminat in aer cand se scot conductele de la compresor)

Multumesc lui Michal W. pt unele imagini folosite mai sus :hi
Imagine

boditza

25 Apr 2012, 08:28

ce implica sa imi montez parbriz cu incalzire pe leon? mai bine spus exista asa ceva? m-ar interesa doar pt partea unde stau stergatoarele ca iarna probabil strang o gramada de zapada acolo

Cosmin
Admin
Subiect Autor

25 Apr 2012, 08:55

Pai doar partea aia unde stau stergatoarele e incalzita la Leon / Altea.
AI nevoie de parbriz cu incalzire si de refacerea catorva cablaje.
Imagine

boditza

25 Apr 2012, 10:55

mulrumesc de informatii... fac planuri de viitor :)

Cosmin
Admin
Subiect Autor

14 Mai 2012, 14:11

alexandrub scrie:
As avea cateva intrebari pentru voi (sincer am cateva zile de cand citesc diverse subiecte pe acest forum dar nu am gasit raspunsurile la intrebarile mele):
1)cat ma costa sa-i pun computer de bord(si daca merge si ce implica acest proces)
2)pilot automat(depinde de costuri si cat de dificil e de montat)
3)geamuri pe spate(cat costa si daca merg puse)
4)nu stiu daca este optional dar nu se aprinde martorul pentru usi deschise(pana si vechea masinuta din 2000 avea chestia asta).Poza e facuta cu toate usile deschise.
...
Cand ma gandesc sa-i pun aceste optiuni ma gandesc la piese originale.
Va multumesc.

In primul rand, ai nevoie DOAR de piese originale pt. ce vrei tu. Nu exista piese aftermarket (poate doar maneta de cruise).

In al doilea rand, incerc sa iti raspund punctual. Preturile sunt pt. piese second, de la dezmebrari si sunt orientative.

1. Computer de bord.
Ai nevoie de : ceasuri de bord ce suporta afisaj informatii (intre 600 si 1.400 de lei), electronica coloana de directie (aprox. 200-350 de lei), maneta stergatoare cu comenzi pt. BC (aprox. 150-200). Plus manopera, activare, recodare. Implica inlocuirea ceasurilor (instrument cluster), a electronicii de pe coloana de directie si a manetei de stergatoare. (cu demontarea in prealabil a airbagului si volanului)

2. Pilot automat
Ai nevoie de: electronica coloana de directie (daca o schimbi cu ocazia retrofitului pt. BC, nu mai e nevoie), maneta semanlizare cu butoane control tempomat (aprox. 150-200 de lei). Plus manopera, activare, recodare. Implica inlocuirea electronicii de pe coloana de directie si a manetei de semnalizare.

3. Geamuri electrice spate
Ai nevoie de: macarale pt. geamuri electrice spate (st/dr), unitate de control usi spate (st/dr), cablaj usi spate (st/dr), butoane de actionare usi spate (st/dr), cateva plastice usi spate, butoane usa sofer (cu control gemuri spate), cablaj usa sofer.
Cost: cum ti-e norocul. Un pret corect ar fi vreo 800-1.000 de lei pt. tot ce ai nevoie.
Implica scoaterea fetelor de usi, scoaterea geamului, montarea macaralelor electrice, refacerea cablajelor (LIN Bus, daca masina e 2009). Plus manopera, activare, recodare.

4. Nu se aprinde martorul de usa deschisa din cauza ca ceasurile nu au functia asta. Trebuie schimbate cu unele cel putin midline (daca montezi BC, ceasurile alea o sa afiseze martorul de usa deschisa)
Imagine