Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Cosmin
Admin
Subiect Autor

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

02 Apr 2012, 14:42

Ceasuri cu maxidot de facelift nu merge la modelul pre-FL. Imobilizatorul dupa an de fabricatie 2010 are cod "saritor", se schimba la fiecare interogare. Nu se pot adapta cheile.

Se poate monta insa ceasuri cu maxidot model pre-FL.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

HUNTER
HUNTER

02 Apr 2012, 16:31

salut Cosmin.o mica problema am si eu...azi in mers,s-a aprins martorul check engine,fara insa a se schimba nimic in comportamentul masinii.
intrebarea e,daca,ai gasit cumva,la masinile scanate de tine,vreo problema legata de martorul acesta.
multumesc si scuze de deranj. :hi

alyn08

02 Apr 2012, 16:56

Poate nu ai observat postul meu :tongue :
alyn08 scrie:
Salut!Am si eu cateva intrebari:
1.Daca mut cip-ul din cheia de rezerva intr-una briceag o sa am probleme cu cei de la casco?In sensul ca ei zic sa le prezinti in caz de furt (doamne fereste!) cheia principala si cea de rezerva.Masina o sa aibe tot 2 chei,numai ca cea de rezerva o sa fie inlocuita cu una briceag.Crezi ca o sa zica ceva cei de la casco,in caz de vreo problema,ca nu mai sunt cheile originale sau cele trece prin minte?
2.Am un cd-player Sony CDX-A250,vreau sa il dau jos pentru a monta un suport de pahare,ideea sta in felul urmator:are cod sau ceva,ca sa nu ma pomenesc ca il pun la loc si nu mai merge fiindca nu stiu codul...Masina este un Seat Cordoba 1,4l BXW 2008.
Multumesc!
Imagine

Cosmin
Admin
Subiect Autor

02 Apr 2012, 17:05

Am observat postul tau, insa n-am raspuns pt. ca nu sunt inspector de asigurari si nu ma pricep la playere aftermarket. Pot sa iti dau informatii doar despre piese, echipamente, accesorii si retrofit-uri cu piese originale.
Asteptam sa vad daca raspunde cineva care se pricepe, de asta n-am zis nimic. Insa, daca vrei neaparat si parerea mea:

In legatura cu cheia...teoretic as zice ca e ok. Insa e doar parerea mea.
In legatura cu playerul, eu as zice ca nu are cod. Insa la fel, e doar parerea mea.

Nu lua drept adevar absolut ce am scris mai sus.
Imagine

andrei.27kim

02 Apr 2012, 18:06

@Alin : nu conteaza ce chei ai si cum arata acestea atat timp cat tu le furnizezi numarul de chei prevazut in dotarea masinii. Din acest motiv la casco, cand iti pierzi o cheie(daca ai si asa ceva inclus in polita ta), acestia iti schimba cheile cu unele noi si in plus iti schimba si contactul, butucii si tot ce mai tine de inchiderea centralizata.

In legatura cu playerul, il poti scoate linistit deoarece nu are niciun cod de securitate. O sa iti pierzi toate setarile de sunet si posturile fm memorate, dar cam atat. Spor la munca :hi
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

Bogdan_bdk

02 Apr 2012, 18:59

Mai deranjez si eu cu o intrebare mica,mica si cu inca una si mai mica :oops: ,se poate monta cluster de cupra sau fr in locul celui normal?ca am inteles tot din postarile tale ca foliile separat nu se pot cumpara. Si a doua, daca se poate monta folie de facelift pe cluster prefacelift. Multumesc inca odata :hi

Cosmin
Admin
Subiect Autor

02 Apr 2012, 19:38

Da, se poate monta orice tip de cluster pt. tipul de combustibil al masinii . So, daca ai benzina, se pot monta ceasuri de FR, Cupra si alte versiuni, nu conteaza ce gradatie (ma refer la km/h). Important e sa fie pt. acelasi tip de combustibil.
Totusi, se poat adapta si ceasuri de la o masina ce functiona cu combustibil diferit (de ex, ceasuri de diesel la benzina si invers, insa e putin mai complicat)

Da, se poate pune folie de pe ceasurile FL la cele pre-FL, cu conditia sa aiba aceleasi gradatii (la turometru si vitezometru).
In alte cuvinte, daca ceasurile tale sunt gradate 240 km/h, poti sa pui doar folie de FL gradata 240. Altfel, trebuie rescrise adresele din eeprom si e mai complicat.
Imagine

Bogdan_bdk

02 Apr 2012, 20:19

Saru'mana pentru raspunsuri :hi felicitari pentru munca depusa pe acest site,eu unul nu as avea nervi sa raspund cu atata rabdare la toti "cunoscatorii" :lol: .Jos palaria :hi

alyn08

03 Apr 2012, 07:01

Multumesc mult!Raman dator!
Imagine

Cosmin
Admin
Subiect Autor

03 Apr 2012, 08:05

Multumesc pt. apreciere ! :hi
Stati linistiti, nu-mi sunteti datori cu nimic.. Scriu aici din placere / pasiune..
Imagine

leon_c

03 Apr 2012, 13:59

Salut Cosmin,

O intrebare te rog:
Ai idee daca folosind VAS-ul se poate "rescrie" CCM (pentru un Seat Cordoba, cod CCM => 6Q0 959 433E, nu stiu si ultimele coduri, care descriu varianta si ce stie, dar le voi afla) astfel incat sa fie "invatat" ca are alarma - senzori volumetrici?
Daca raspunsul este DA, ai putea sa ma ajuti cu adresele care trebuie sa fie modificate si in ce anume consta modifcarea?
Multam frumos (indiferent de raspuns)

voli

05 Apr 2012, 22:27

Salut Cosmin,
Nu am uitat ce am promis in legatura cu un manual pentru Alrea Freetrack.
Povestea e lunga dar am sa o scurtez mult, a trebuit sa imi trimita un nenorocit de Dvd de 3 ori ca sa ajunga, pana la urma a ajuns iar nu e chiar ce mi-am dorit.Ce am primit se numeste ELSA win, si are ceva informatii.Mai am un pic de luptatat cu ei sa capat un cod de acces permanent si apoi am sa ma tin de promisiune.
Am schimbat RNS 315 sau Seat Media 2.1 cu o clona am sa incerc sa pun ceva poze si sa detaliez un pic in postul dedicat masinii mele ca sa nu plictisesc lumea, dar o chestie pe care nu avut de unde sa stiu este ca cel putin la modelul meu clonele nu prea intra fara a decupa mai bine de 20 de mm din nervura interioara centrala .Nu se observa dar nici cei care vand nu se obosesc sa spuna.Am folosit un adaptor de la sma la fackra si vad ca merge navigatia bine cu senzorul de gps al masini.
Intrebarea mea este sunt 4 conexiuni fackra .Una alba dubla pentru antena, cea albastra pt gps si cred cea neagra este pentru radio digital sau asa ceva.Am incercat conectarea antenei de la navigatia clona cu oricare din cele 3 conexiuni dar sa spun cinstit la nici una nu s-a simtit diferenta.As aprecia foarte mult daca ai vreo idee cam care ar fi cauza.
A doua intrebare am auzit de la un dealer ca RNs 315 daca nu este montat pe masina la dealer,la prima conectare on line la serverele seat, e foarte posibil ca systemul sa fie blocat sau chiar permanent distrus. am rascolit prince am eu dar singura chestie cce am gasit e ca daca introduci doua coduri gresite systemul se va bloca pntru o ora dupa care poti reincepe ,dar in nici un caz distrugere.
Mai jos este ce am gasit in ELSA Win in legartura cu acest cod.
"
VSpecial tools, workshop equipment, testers, measuring instruments and auxiliary items required
Vehicle diagnosis, testing and information system -VAS 5051- or Vehicle service information and diagnosis system -VAS 5052- t Diagnosis cable -VAS 5051/5a- or -VAS 5051/6a- or -VAS 5052/3-
Determination of the electronic anti-theft protection code using the VAS:
Select the option „Guided functions“ of the vehicle diagnosis, testing and information systems -VAS 5051- or the Vehicle diagnosis and service information system -VAS 5052-. or Select the option „Guided functions“ of the vehicle diagnosis, testing and information systems -VAS 5051- or the Vehicle diagnosis and service information system -VAS 5052-.
Once all control units have been interrogated:
– Press „Go to“ button.
– Select „Function / component“.
– Select „Bodywork“.
– Select „Electrical system“
– Select „01 - Systems capable of self-diagnosis“.
– Select „Radio and navigation system “.
– Select „Functions“.
– Select and run „Consult radio code“
An authorisation query relating to the system appears next. The the operating data, the chassis number and the number of the radio or radio / navigation system are automatically consulted.
NoteIf new radio or radio and navigation systems are installed or if these have not been adapted to the vehicle, the Tester may not be able to read the number of the radio or radio and navigation system. In this case, the number should be entered manually. This number is located on a label stuck to the device and is engraved on the side of the device.
Finally, the determined anti-theft protection code is displayed on the tester screen.
Now, manually enter the anti-theft protection code in the radio and navigation system.
Deactivate the electronic anti-theft protection:
– Switch on the radio / navigation system.
– Using the virtual number key on the screen of the „RNS SEAT Media System 2.1“, enter the determined anti-theft protection code and confirm the entry.
The unit will be activated and is ready for use.
NoteIf the code has been entered incorrectly, one more attempt can be made. If the code is entered incorrectly twice, the radio and navigation system will remain blocked for an hour. In this case, leave the radio and navigation system activated and the ignition on. The time remaining is shown on the radio and navigation system display. After an hour, the electronic anti-theft deactivation process can be repeated. Do not forget! You always only have two attempts to enter the code. After this, the radio and navigation system will be blocked for one hour.
Ultima oară modificat 05 Apr 2012, 22:36 de către voli, modificat 1 dată în total.

voli

05 Apr 2012, 22:35

Salut iara
Am gasit si doar ca informatie daca e cineva interesat am sa atasez si conexiunile
Overview of the RNS SEAT Media System 2.1 plug connections
1 - Multiple connector 1, 8 contacts
q Terminals layout → Chapter
2 - Multiple connector 2, 8 contacts
3 - Multiple connector 3, 12 contacts
4 - Multiple connector 4, 12 contacts
5 - Aerial plug connector
q for navigation
6 - Aerial plug connector
q FM 2 aerial
7 - Aerial plug connector
q FM/AM aerial
8 - Multi-pin connector, 26-pin
9 - Aerial plug connector
q Input connection for DAB aerial, optional

Imagine

Cosmin
Admin
Subiect Autor

06 Apr 2012, 07:54

Leon_c, te referi la alarma originala sau la una aftermarket?

Voli, ELSA trebuia instalat exact cum ai primit instructiunile. Adica sa folosesti userul si parola mentionate (ca si admin), apoi poti sa iti faci un user cu alta parola. ELSA am si eu de vreo 5 ani, am crezut ca te referi la altceva cand ziceai de DVD despre Freetrack. Multumesc frumos oricum.

RNS 315 NU se blocheaza, stai linisitit, indiferent daca il scoti de pe masina sau nu. Singura chestie e ca daca nu e pe masina, nu poti afla online codul (daca vrei sa il vinzi si se va monta pe alta masina e absolut necesar).

Referitor la clone RNS (si nu doar clone, si la RNS 510 de VW), da, trebuie decupat din cauza slotului - sloturilor SD (RNS 510 OEM de Seat nu are slot de card ). Am mentionat chestia asta acum ceva ani in urma pe topicul asta, probabil ti-a scapat.

Cu informatii despre clone si cum sa legi antena, iar nu te pot ajuta..Nu sunt fan replici si habar n-am ce conectori au. Ti-am mai spus parerea mea despre replici si in cele cateva mailuri pe care le-am schimbat. Probabil cel de la care ai cumparat replica iti poate da mai multe detalii.
Imagine

leon_c

09 Apr 2012, 14:21

Salut Cosmin,

Este vorba da alarma OEM (sirena cu back-up, senzori volumetrici, buton pentru dezactivare senzori volumetrici) - elemente pe care deja le am.

Momentan sunt in faza de "documenatre" - am gasit unele informatii pe net, dar eram curios daca stii cumva daca se poate face (mai bine zis ce anume trebuie safie moficat) cu VAS-ul.