Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BogdanS

Re: Retrofits & upgrades pt. Seat, recodari si adaptari VCDS

29 Mar 2012, 13:00

Salut,

Sa inteleg k pt nici o masina nu se poate seta sa se inchida geamul din inchiserea centralizata din VCDS? :(
K eu vroiam sa fac asta pt ibiza mea.

oakyz

29 Mar 2012, 19:32

Nu imi recunoaste codul ala si in Adaptation nu am nimic in canalul 19.... alte coduri sau idei ?

Cosmin
Admin
Subiect Autor

30 Mar 2012, 08:06

Inchiderea/ deschiderea automata a geamurilor cu VCDS merge doar la masinile de pe platforma (veche) PQ35. Leon 1P, Altea / XL / FT / Toledo 5P, Golf 1K etc cu LC pe adresa 46.

La restul, se face cu alt soft.

Oakyz, incearca 13861. Sau 11463 (desi asta e login pt. engine). E posibil sa nu mearga pt. ca cel mai probabil folosesti o clona VCDS. Daca nu reusesti, mergi la dealer. Nu dureaza mai mult de 3 minute.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Blackhawk

30 Mar 2012, 10:42

salut,spuneti-mi si mie va rog ce dimensiune are garnitura de la senzorul de nivel lichid parbriz ?? multumesc
* Dan *
Leon

BogdanS

30 Mar 2012, 13:45

s-a rezolvat cu geamul.
tocmai am aflat k masina mea are deja optiunea asta :yh

TIBI

30 Mar 2012, 21:38

Salut Cosmin,
ma poti ajuta cu un cod pt bucsa bascula(cea care este in caseta metalica,) de pe cupra?
Ma intereseaza doar bucsa,fara partea in care intra pt ca pretul stiu ca urca(inutil din punctul meu de vedere)
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

TIBI

31 Mar 2012, 15:25

La fr sunt indentice cu ce am eu,ai idee?
Multumesc :hi

huse piele schimbator

Blackhawk

31 Mar 2012, 15:40

nu ma ajuta nimeni ?
* Dan *
Leon

Blackhawk

31 Mar 2012, 15:43

nu prea stiti voi dastea..........
* Dan *
Leon

Blackhawk

31 Mar 2012, 15:59

"okazy" ce vrei tu sa deschizi/inchizi geamurile din tel se poate face numai daca inlocuiesti modulul de comfort (46),asta care il ai tu pe masina nu stie din tel.doar din broasca cu cheia.Nu te chinui cu interfata ca nu merge nici cu ultima versiune si nici cu cea originala,bineinteles nici in reprezentanta nu o sa se rezolve mare lucru.Daca te intereseaza am eu un modul comfort(46),full care stie optiunea asta,trebuie codat si adaptat(simplu 10-15min cu vcds-ul).bafta
* Dan *
Leon

Blackhawk

31 Mar 2012, 16:06

in general la SEAT-uri pe adresa 17, apoi login cu bla bla cod, apoi adaptation, CANALUL 19,NU FUNCTIONEAZA,NU VA MAI CHINUITI.Optiunea cu iluminare bord este utilizabil numai la audi.
* Dan *
Leon

TIBI

31 Mar 2012, 17:13

Blackhawk scrie:
nu ma ajuta nimeni ?

Ai si tu rabdare, e weekend totusi.Lasa omu sa se relaxeze,nu e ca la relatii cu clientii la orage :tongue

huse piele schimbator

alyn08

01 Apr 2012, 13:49

Salut!Am si eu cateva intrebari:
1.Daca mut cip-ul din cheia de rezerva intr-una briceag o sa am probleme cu cei de la casco?In sensul ca ei zic sa le prezinti in caz de furt (doamne fereste!) cheia principala si cea de rezerva.Masina o sa aibe tot 2 chei,numai ca cea de rezerva o sa fie inlocuita cu una briceag.Crezi ca o sa zica ceva cei de la casco,in caz de vreo problema,ca nu mai sunt cheile originale sau cele trece prin minte?
2.Am un cd-player Sony CDX-A250,vreau sa il dau jos pentru a monta un suport de pahare,ideea sta in felul urmator:are cod sau ceva,ca sa nu ma pomenesc ca il pun la loc si nu mai merge fiindca nu stiu codul...Masina este un Seat Cordoba 1,4l BXW 2008.
Multumesc!
Imagine

Cosmin
Admin
Subiect Autor

02 Apr 2012, 08:02

Blackhawk scrie:
nu ma ajuta nimeni ?

Blackhawk scrie:
nu prea stiti voi dastea..........

TIBI scrie:
Blackhawk scrie:
nu ma ajuta nimeni ?

Ai si tu rabdare, e weekend totusi.Lasa omu sa se relaxeze,nu e ca la relatii cu clientii la orage :tongue

Bine spus, Tibi.. Noi astia care ne mai pierdem vremea pe aici o facem benevol si din placere. Nimeni nu e la dispozitia nimanui oricand si la orice ora. Nu se dau premii si nu avem norma.

In plus, rabdarea e o chestie pe care eu o admir.. Si ca sa testez nivelul tau de rabdare, iti pun mai jos imaginea cu senzorul si garnitura.
Dimensiunile va trebui sa le determini tu, sau sa astepti rabdator pana le scriu eu aici.

Imagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Bogdan_bdk

02 Apr 2012, 14:33

Cosmin scrie:
Cateva chestii privind schimbarea instrument cluster-ului (cesurilor de bord) la Leon 1P Facelift (valabil si pt. Altea 5P facelift)

Imobilizatorul la modelele Seat de pe platforma PQ35 nu a urmat "trendul" celor de la modelele VW / Skoda de pe aceeasi platforma. Daca la VW incepand cu anul de fabricatie 2006 fisierul .bin din imobilizator nu mai putea fi citit cu diverse softuri non-oem, la Seat lucrul asta era posibil pana la modelul 2009. Lucru testat de mine personal.

La VW / Skoda dupa 2006, codul PIN al immo era unul "saritor", adica se schimba la fiecare incercare de interogare. De asta adaptarea imobilizatorului (la schimbarea ceasurilor sau ECU) era (si este) posibila doar la dealer, prin adaptare online.

La modelele Seat 2011 (testat azi de mine), situatia e identica. Nu mai poate fi citit pin-ul de la immo prin conectorul OBD.
In cazul de care vorbesc, partea proasta e ca codarea diverselor module (ABS / ESP MK60 EC1) nu mai poate fi facuta manual, decat via SVM (Software Version Management).

In concluzie, pt. cine e interesat de operatiunea de schimbare a ceasurilor la modell facelift, procedura se poate face cu succes doar la dealer, online, prin conectare la serverele VW AG. La fel si codarea modulelor si refacerea BS ce au legatura cu operatiunea de schimbare a ceasurilor / adaptare a imobilizatorului.

Salutare! Am un leon 1p din 2009 fara computer de bord si ma tenteaza sa-i pun maxidot de facelift,se poate face operatia?
Multumesc frumos,numa'bine! :hi